Rychlou úlevu od bolesti vám může přinést ibuprofen, který si můžete vzít na bolest hlavy i na podvrtnutý kotník. Ale i když tento snadno dostupný, volně prodejný lék může dočasně zamaskovat nepříjemné pocity a někdy i odstranit bolest, podle odborníků jen málo přispívá ke skutečnému uzdravení.
U těchto pěti skupin osob navíc ibuprofen představuje závažná zdravotní rizika, která převažují nad možnými přínosy.
1. Lidé s poruchami jater a ledvin
Dr. Joseph Maroon, profesor neurologické chirurgie na University of Pittsburgh Medical Center, pro The Epoch Times uvedl, že lidé s onemocněním jater nebo ledvin by se měli ibuprofenu vyhnout, protože lék může tyto životně důležité orgány poškodit.
Přestože je ibuprofen považován za jeden z nejbezpečnějších nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) z hlediska jater, může podle systematického přehledu analyzujícího 22 studií způsobit poškození jaterních buněk, známé také jako hepatotoxicita nebo toxická hepatitida. Toto poškození jater se objevilo do 12 dnů od zahájení léčby a bylo častější u žen.
Jakožto detoxikační orgán těla rozkládají játra sloučeniny a vyhodnocují je. Zpracovat ibuprofen je pro játra náročný úkol, říká dr. Maroon. „Játra mají zásadní význam pro odstraňování odpadních látek a odbourávání léčiv. Ibuprofen může být pro tyto procesy toxický.“
Standardní dávka 200 až 400 miligramů třikrát denně zatěžuje játra. Předávkování ibuprofenem je sice vzácné, ale může způsobit poškození jater. Studie Kalifornské univerzity v Davisu z roku 2020 zjistila, že i mírné dávky ibuprofenu mohou mít na zdraví jater významnější nepříznivé účinky, než si lékaři uvědomují. Výzkum na myších ukázal, že léčba ibuprofenem změnila metabolické dráhy, včetně těch, které regulují aminokyseliny, hormony a vitaminy.
Ibuprofen je toxický i pro ledviny, protože poškozuje cévy, které filtrují odpadní látky. Nadměrné užívání může vést k analgetické nefropatii, onemocnění ledvin způsobenému nadměrným užíváním léků. To se častěji vyskytuje u osob starších 45 let, kteří mají problémy s ledvinami nebo játry, a tyto skupiny obyvatel by se podle doktora Maroona měly ibuprofenu vyhnout.
2. Lidé s astmatem
Astmatem trpí každý 13. Američan. Způsobuje zánět dýchacích cest, které produkují nadměrné množství hlenu, což vede k problémům s dýcháním. Lidé s astmatem by se měli nesteroidních antirevmatik, jako je ibuprofen, vyvarovat.
Ibuprofen blokuje zánětlivé cesty, ale může zvyšovat množství sloučenin zvaných leukotrieny, což způsobuje bronchospazmy, tedy stažení svalů, které lemují dýchací cesty v plicích. Studie publikovaná v roce 2016 v časopise Medicine spojuje krátkodobé užívání ibuprofenu, aspirinu a diklofenaku s exacerbací (zhoršením) astmatu.
„Tato studie nabádá lékaře, aby přehodnotili své strategie léčby horečky u dětí s astmatem,“ napsali vědci. Další studie z roku 2019, tentokrát z Tchaj-wanu ukázala, že ibuprofen představuje u malých dětí vyšší riziko astmatického záchvatu než paracetamol, pokud v předchozím roce navštívily pohotovost nebo byly hospitalizovány.
3. Lidé s hypertenzí nebo srdečním selháním
Studie ukazují, že ibuprofen a nesteroidní antirevmatika, jako je naproxen, mohou zvyšovat krevní tlak. Podle přehledového článku publikovaného v časopise Drug Safety zjistily dvě metaanalýzy, že užívání nesteroidních antirevmatik (NSAID) způsobuje významné zvýšení průměrného krevního tlaku, zejména u pacientů s hypertenzí.
Jeden článek uvádí, že uživatelé NSAID mají 1,7krát vyšší riziko, že budou potřebovat antihypertenziva. Užívání NSAID bylo také spojeno se 40procentním zvýšením rizika diagnózy hypertenze. Ibuprofen může také snižovat účinky léků na krevní tlak.
„Vzhledem k tomu, že mnoho pacientů s onemocněním, jako je osteoartritida, vyžaduje léčbu a zároveň trpí hypertenzí, může mít i mírné zvýšení krevního tlaku nebo potlačení účinnosti antihypertenzních léků způsobené nesteroidními protizánětlivými léky značný klinický a zdravotnický význam,“ uvádí přehledový článek publikovaný v časopise Journal of Clinical Hypertension.
Vzhledem k souvislostem mezi vysokým krevním tlakem a srdečními chorobami by se podle dr. Maroona měli lidé se srdečními chorobami ibuprofenu vyhnout. Studie z roku 2016 publikovaná v časopise British Medical Journal spojila užívání NSAID s vyšším rizikem srdečního selhání v důsledku zvýšeného krevního tlaku, inhibice krevních destiček a dalších vlastností.
4. Těhotné ženy
Je známo, že těhotné ženy by se měly po 20. týdnu vyhnout užívání nesteroidních antirevmatik, protože tyto léky mohou způsobit nízký obsah plodové vody, uvádí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Nově se objevující výzkumy však naznačují, že NSAID mohou poškodit dítě i na počátku těhotenství.
Jedna studie zjistila, že ibuprofen snižuje počet buněk, proliferaci a počet zárodečných buněk bez ohledu na gestační stádium. Nežádoucí účinky nebyly zcela odstraněny ani po pětidenním vysazení léku, což svědčí o dlouhodobých účincích.
„Tato zjištění si zaslouží zvážit s ohledem na současná doporučení týkající se užívání ibuprofenu v těhotenství,“ napsali vědci. Studie ex vivo z roku 2021 zjistila, že NSAID mění vývoj ledvin plodu již v sedmém vývojovém týdnu, a to několika způsoby, včetně buněčné smrti.
Další výzkumy spojují ibuprofen během těhotenství s nižší porodní hmotností, větším krvácením matek a vyšším rizikem astmatu.
5. Lidé s mozkovou příhodou v anamnéze
Nervová bolest po mrtvici je běžná. Podle doktora Maroona se však užívání nesteroidních antirevmatik nedoporučuje. Systematický přehled 15 studií zjistil, že užívání NSAID významně zvyšuje riziko hemoragické mrtvice.
Studie z roku 2021 zjistila, že ženy s menstruačními bolestmi užívající NSAID mají vyšší riziko mrtvice. Užívání NSAID během menstruace je běžné. Vědci připisují zvýšené riziko mrtvice vazokonstrikci (zúžení cév) a vylučování sodíku, což zhoršuje krevní tlak. „Zejména u mladých žen se riziko mrtvice dále zvyšuje s tím, jak dlouho se lék užívá,“ napsali autoři studie.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.