ČTK

13. 12. 2023

Je prakticky nemožné, aby americký Kongres do Vánoc schválil legislativní balík zahrnující dodatečné finance na podporu Ukrajiny, řekl novinářům lídr Republikánské strany v Senátu Mitch McConnell. Podle agentury Reuters také volal po větším zapojení amerického prezidenta Joea Bidena do vyjednávání. Šéf Bílého domu při setkání s ukrajinským prezidentem Zelenským zákonodárce opět vyzval, aby nové finance pro Kyjev uvolnili.

Bidenova administrativa uvádí, že bez zásahu Kongresu jí do konce roku dojdou peníze na vyzbrojování Ukrajiny. Na pokračování vojenské i ekonomické pomoci požaduje vyčlenit dalších asi 61 miliard dolarů (skoro 1,4 bilionu Kč), krizový balík s touto položkou však narazil na odpor republikánských zákonodárců. Výměnou za jeho podporu chtějí výrazné zpřísnění americké imigrační politiky, které je pro Bidenovy demokraty velmi těžko stravitelné.

“Je to prakticky nemožné,” řekl podle listu The New York Times (NYT) McConnell o scénáři, že by se republikáni a demokrati do vánočních prázdnin dohodli na společném postupu a tuto dohodu schválily obě komory Kongresu. “To neznamená, že to není důležité,” dodal McConnell, který mezi republikány patří k nevýraznějším zastáncům podpory Kyjeva.

Ochota hlasovat pro uvolňování dalších peněz na tento účel však v jeho straně slábne, zatímco pro republikánské voliče podpora Kyjeva není prioritou. Republikáni naopak dlouhodobě prosazují tvrdou imigrační politiku a nyní toto ožehavé téma spojili s diskusemi o krizovém balíku, který by vyčlenil peníze nejen na pomoc Ukrajině, ale také Izraeli. Průlom v jednáních zjevně nepřinesla ani aktuální návštěva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve Washingtonu.

McConnell uvedl, že vyjednávání o této otázce si žádá “plné zapojení” prezidenta Bidena. Ten minulý týden řekl, že je ochotný přistoupit na “značný kompromis” ohledně americké imigrační politiky, konkrétní návrhy však neprezentoval. Americký imigrační systém podobně jako republikáni označil za “rozbitý”.

Zelenskyj jednal s lídry Kongresu a Bidenem ve snaze zajistit další podporu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se včera setkal se členy obou komor amerického Kongresu a prezidentem Joem Bidenem na pozadí váznoucích snah Bidenovy administrativy zajistit financování pro další podporu země bránící se téměř dva roky ruské agresi. Před senátory zdůraznil, jak významná pro jeho zemi americká pomoc je, zákonodárci Republikánské strany však trvají na svých podmínkách, informují americká média. Zelenskyj na společné tiskové konferenci po jednání s Bidenem uvedl, že od Kongresu dostal pozitivní signály, co se přijetí pomoci týče, na konkrétní výsledky si ale musí počkat.

Biden po jednání se Zelenským varoval, že neúspěch Ukrajiny ve válce proti Rusku by jen povzbudil ruského prezidenta Vladimira Putina a další agresory, píše agentura AP. Oba státníci na společné tiskové konferenci hovořili o jednotě a nutnosti další podpory.

“Bylo to velmi silné setkání. Prezident Zelenskyj vyjádřil zcela jasně, že potřebuje pomoc. Ale když tu pomoc dostane, může tuhle válku vyhrát,” řekl novinářům lídr Demokratické strany v Senátu Chuck Schumer poté, co Zelenskyj vystoupil před členy této komory. Ukrajinský prezident podle Schumera senátorům řekl, že Kyjev dodatečnou podporu potřebuje rychle, jinak hrozí narušení vojenských operací, ale také oslabení širší koalice spojenců Ukrajiny.

Zelenskyj v prohlášení na sociální síti X jednání označil za přátelské a upřímné. “Informoval jsem členy amerického senátu o současné vojenské a ekonomické situaci Ukrajiny, o významu zachování klíčové americké podpory, a odpovídal na jejich otázky,” uvedl.

Putin doufá, že Spojené státy přestanou Ukrajinu podporovat, řekl Biden na tiskové konferenci po jednání se Zelenským. “Musíme mu dokázat, že se mýlí. Pokud Putina nezastavíme, nevzdá se,” řekl americký prezident a na jednání v Oválné pracovně podle AP Zelenskému slíbil, že se Ukrajina může na americkou pomoc spolehnout.

Zelenskyj uvedl, že jeho země pokračuje ve snaze dosáhnout soběstačnosti a stát se méně závislou na západní pomoci. “Díky ukrajinskému úspěchu, úspěchu v obraně, jsou od ruské agrese uchráněny další evropské státy,” uvedl prezident, jehož země se začínající zimou čelí ruskému postupu na východě a vlnám útoků na města a energetickou infrastrukturu.

Vyčlenění dalších desítek miliard dolarů na podporu Ukrajiny aktuálně blokují republikáni, kteří požadují současné zpřísnění americké imigrační politiky. Bidenova vláda varuje, že bez nového zásahu Kongresu pro ni bude po Novém roce velmi složité zachovat současnou míru pomoci Kyjevu. Vyjednávání v Senátu však zatím žádnou dohodu nepřinesla a i kdyby se ji do vánočních prázdnin podařilo vyjednat, musel by kompromis projít také sněmovnou, kde mají těsnou většinu republikáni.

Hlavní demokratický vyjednavač v Senátu Chris Murphy dnes médiím řekl, že podle něj je možné do Vánoc předložit návrh balíku kolegům ve sněmovně. Ta však zatím plánuje přerušit zasedání na konci tohoto týdne a lídr Republikánské strany v Senátu Mitch McConnell dnes uvedl, že je schválení pomoci do Vánoc “prakticky nemožné”.

Vyjádření republikánských senátorů po úterním setkání nasvědčovala tomu, že Zelenského vystoupení jejich pozici nijak nezměnilo. “Jsou to staré známé věci. Není tam nic nového,” řekl o argumentech ukrajinské hlavy státu senátor Eric Schmitt. Ke sporu ohledně imigračních procesů se Zelenskyj podle informací webu Politico či deníku The New York Times (NYT) během jednání nevyjadřoval.

Před jednáním s Bidenem se Zelenskyj setkal s lídrem demokratů ve sněmovně Hakeemem Jeffriesem a s republikánským předsedou sněmovny Mikem Johnsonem. Ten následně uvedl, že ukrajinskému prezidentovi řekl, že “stojíme po jeho boku” za “brutální” ruské agrese, zároveň zopakoval své požadavky ohledně schválení další podpory pro napadenou zemi.

Vedle slov o “katastrofě” na americko-mexické hranici podle NYT kritizoval Bílý dům za to, že podle něj nedokáže vysvětlit, jakým způsobem by Kyjev mohl válku s Ruskem vyhrát. “Jejich odpovědi jsou nedostatečné,” míní Johnson.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.