Ondřej Horecký

11. 1. 2024

Chystaná novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu umožní zemědělcům provozovat agrovoltaiku. Výrobou elektřiny ze slunce si budou moci přivydělat při obhospodařování půdy, aniž by ji museli nejdříve vyjmout ze zemědělského půdního fondu (ZPF) a hradit příslušné poplatky.

Agrovoltaika (také psáno agrivoltaika) má sloužit jak doplňková činnost zemědělské prvovýroby a podle představ ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí by se měla uplatnit především u trvalých porostů – v sadech, chmelnicích, vinicích a jinde.

Vlastníci nebo pronajímatelé zemědělské půdy nebudou muset při budování solárních elektráren žádat o vynětí ze ZPF. Farmářům to umožní diverzifikovat podnikatelskou činnost a zajistit větší stabilitu příjmů i energetickou soběstačnost.

„Tento koncept (agrovoltaiky) by opravdu mohl posílit diverzitu finančních příjmů pro zemědělce,“ řekl Petr Jílek, ředitel sekce ekologického zemědělství na ministerstvu zemědělství, při středečním semináři v Poslanecké sněmovně.

Co bude novelou naopak omezeno, jsou stavby velkých fotovoltaických elektráren a skladovacích hal, které jsou trnem v oku právě kvůli zabírání kvalitní orné půdy. Té u nás postupně ubývá, poukázal Martin Pýcha ze Zemědělského svazu ČR, který byl jedním z hostů debaty ve sněmovně.

Česko podle něj přišlo od roku 1950 do roku 2019 o 30 % zemědělské půdy a o 36 % orné půdy. Tento trend by mohl v budoucnu ohrozit potravinovou bezpečnost země, varoval Pýcha.

Zemědělský půdní fond tvoří orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady, trvalé travní porosty a půda, která byla a má být nadále zemědělsky obhospodařována, ale dočasně obdělávána není. Do ZPF náležejí rovněž rybníky s chovem ryb nebo vodní drůbeže a nezemědělská půda potřebná k zajišťování zemědělské výroby, např. polní cesty, závlahové vodní nádrže a další.

Návrh novely prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením, byl projednáván i ve třech poslaneckých výborech a čeká na další pozměňovací návrhy, než bude opět projednáván dolní komorou parlamentu.

Stádo ovcí se pase pod fotovoltaickými panely na agrovoltaické farmě v Tung-liao v autonomní oblast Vnitřní Mongolsko v Číně. 10. srpna 2023. (Profimedia)

Podle Jiřího Lehejčka z ministerstva životního prostředí má Česká republika jeden z největších podílů orné půdy na ZPF v celé Evropské unii: je to přes 50 %.

Cena zemědělské půdy je stanovena podle její bonity, tedy kvality. Celkově se na našem území podle tohoto hodnocení nachází 40 % půdy nadprůměrně úrodné (bonita 1 a 2), průměrných hodnot dosahuje 54 % a zbylých 6 % je půda pro zemědělské obdělávání nevhodná.

Nejvíce se vyjímá ze ZPF kvůli bytové výstavbě, druhý nejčastější důvod je výroba a skladování.

Agrovoltaika neznamená konec zemědělské produkce

Agrovoltaika neznamená, že farmář přestane hospodařit a změní půdu na fotovoltaické pole. Smyslem je provozovat dál zemědělskou činnost a při tom vyrábět elektrickou energii. Možná jste si všimli, že u solárních panelů se někdy pasou ovce, ale tady možnosti agrovoltaiky nekončí.

Po celé Evropě probíhají experimenty zjišťující, pro které plodiny jsou fotovoltaické panely nejvhodnější. Například na okraji Vídně probíhá od roku 2021 projekt, kde se na zemědělské půdě využívají vertikální fotovoltaické panely (bicafiální panely), které nazabírají tolik místa. Tyto panely se instalují tak, aby měly orientaci východ-západ a produkují podobné množství elektřiny jako klasické solární panely.

Experimentální agrovoltaické pole na okraji Vídně s vertikálními panely. (wienenergie.at)

„Přibližně 85 % plochy je využíváno pro zemědělství, přibližně 14 % pro květinové pásy a přibližně 1 % pro fotovoltaiku. Dvojí použití je ekonomicky výhodnější než pouhé pěstování rostlin, protože výnos elektřiny poskytuje zemědělcům další zdroj příjmů. To má za následek velmi vysokou efektivitu využívání půdy,“ píší autoři projektu.

V některých sadech nebo vinicích poskytují solární panely kýžený stín a chrání rostliny před prudkým krupobitím. Také zpomalují vysychání půdy.

Agrovoltaická instalace Vitisolar, experimentální projekt EDF sestávající z fotovoltaických panelů zavěšených nad vinicí, v Institut des Sciences de la Vigne et du Vin (Institut vědy o víně) ve Villenave-d’Ornon na předměstí Bordeaux v jihozápadní Francii, 19. září 2023. (Profimedia)

Velký potenciál mohou mít poloprůhledné organické solární buňky, které jsou ještě ve vývoji. Mají tu výhodu, že jejich likvidace nevytváří tak nebezpečný odpad jako klasické anorganické „soláry“ a navíc jsou poloprůhledné.

Díky tomu budou ideální právě pro výrobu skleníků, které budou zároveň fungovat jako sluneční elektrárny, uvádí server archspace.cz.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Den v obrazech: „Osobnost roku“, Minuta ticha a Hummery Talibanu
Den v obrazech: „Osobnost roku“, Minuta ticha a Hummery Talibanu

Světové události dne 12. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně
Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně

Tvůrci dokumentárního filmu, který upozorňuje na nucené odebírání orgánů čínským komunistickým režimem, doufají, že by při udílení Oscarů příští rok mohli získat cennou příležitost upozornit širší publikum na toto téma.

Trump nesouhlasí s využíváním amerických raket k ukrajinským úderům v Rusku
Trump nesouhlasí s využíváním amerických raket k ukrajinským úderům v Rusku

Zvolený americký prezident Donald Trump v rozhovoru s časopisem Time, který jej dnes jmenoval osobností roku, kritizoval ukrajinské nasazení amerických raket k úderům v ruském vnitrozemí.

V noci na sobotu 14. prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Nejlepší viditelnost bude po půlnoci
V noci na sobotu 14. prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Nejlepší viditelnost bude po půlnoci

Jejich frekvence by mohla být za těchto podmínek okolo 40 za hodinu, konstatuje astronom.

Vánoční inspirace: Tradice a zvyky z celého světa
Vánoční inspirace: Tradice a zvyky z celého světa

Vánoce se slaví ve více než 160 zemích světa. Objevte s námi ty nejzajímavější tradice některých z nich.

Zahraniční výbor sněmovny podpořil Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do OSN, WHO a Interpolu
Zahraniční výbor sněmovny podpořil Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do OSN, WHO a Interpolu

Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny dnes podpořil demokratický ostrovní stát Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do mezinárodních organizací, jako jsou OSN, WHO, Interpol a dalších.

Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, dvě procenta HDP nestačí
Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, dvě procenta HDP nestačí

Členské státy NATO musí posílit výdaje na obranu, musí být mnohem vyšší než stávající alianční cíl dvě procenta hrubého domácího produktu.

USA: Nálety dronů znepokojují občany i politiky. Úřady netuší, kdo za nimi stojí
USA: Nálety dronů znepokojují občany i politiky. Úřady netuší, kdo za nimi stojí

Některé prý mají velikost SUV, létají ve skupinách a zatím jsou neškodné. Pentagon popřel, že by pocházely z íránské lodi. FBI ani místní úřady netuší, o co se jedná.

Brusel odmítá zmírnit emisní pokuty: eurokomisař Hoekstra říká jasné „ne“ navzdory tlakům automobilového průmyslu
Brusel odmítá zmírnit emisní pokuty: eurokomisař Hoekstra říká jasné „ne“ navzdory tlakům automobilového průmyslu

Evropská komise navzdory sílícím politickým tlakům neuvažuje o změně pravidel u snižování automobilových emisí.