Nedávno švédský ministr civilní obrany (MSB) Carl-Oskar Bohlin uvedl, že je třeba, aby si celý švédský národ uvědomil „vážnou bezpečnostní politickou situaci, v níž se nacházíme“, s odkazem na válku na Ukrajině. Obdobné prohlášení pronesl i britský ministr obrany Grant Shapps, dle kterého „éra míru skončila a svět přechází do předválečného období“.
Bývalý český premiér Andrej Babiš téma hrozby války otevřel na dnešním jednání Poslanecké sněmovny u několika příležitostí.
„Evropa se snaží Green Dealem zachraňovat planetu, přitom ničí sama sebe, ale to, že tady hrozí další vojenské konflikty, to nikdo neřeší,“ řekl Andrej Babiš s tím, že jeho strana si válku nepřeje.
Dále pak o válce mluvil, v souvislosti s údajnou proruskou nálepkou hnutí ANO. „A že my jsme proruští za to, že paní Schillerová řekla ‚mír‘, že slovo mír je špatně? My už nemůžeme mluvit ani o míru?“ řekl Babiš a po chvíli dodal: „A já bych navrhl bod: Třetí světová jaderná válka. Tak se o tom bavme, když stále o tom mluvíte! Pojďte se o tom bavit!“
V návaznosti na to upozornil na nedávnou zprávu německého deníku Bild, že německá vláda vypracovala podrobný scénář, podle kterého by jednala v případě střetu Severoatlantické aliance (NATO) s Ruskem. Německé ministerstvo obrany však v reakci uvedlo, že se věnuje analýze různých možností včetně těch, které mohou být krajně nepravděpodobné.
Babiš dále citoval z textu, který údajně dostal od prezidenta Petra Pavla na památku. Jedná se o smluvní podstatu zemí NATO – článek 5 smlouvy Severoatlantické aliance: „Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem. Proto odsouhlasily, že dojde-li k takovému ozbrojenému útoku, každá z nich uplatní právo na individuální nebo kolektivní obranu, uznané článkem 51 Charty Spojených národů, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v souladu s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a udržet bezpečnost severoatlantické oblasti. Každý takový útok a všechna opatření učiněná v jeho důsledku budou neprodleně oznámena Radě bezpečnosti. Tato opatření budou ukončena, jakmile Rada bezpečnosti přijme opatření nutná pro obnovení a zachování mezinárodního míru a bezpečnosti.“
„Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem.“
— článek 5 smlouvy Severoatlantické aliance
Babiš reagoval na nařčení, že snad on sám by nějakým způsobem měl vznik válečného konfliktu podporovat. „Já jsem nepřipustil takovou věc! Umíte si představit, že začnou padat jaderné zbraně? Já si to neumím představit tedy! A já jsem jednoznačně řekl, že já svého syna do války nepošlu. Nepošlu! Kdo chce chodit do války?“ ptá se expremiér.
Ohradil se také proti nařčení, že jeho strana ANO „nebojovala za rozpočet armády“.
„Rozpočet [na rok] 2014 byl váš rozpočet,“ sdělil Babiš na vrub vlády Petra Nečase (ODS), který vedl koalici stran ODS, TOP 09 a LIDEM. „A ten klesl z 56 na 42 miliard. Takže za vás ten rozpočet klesal. A navýšili jsme ho o 100 %,“ tvrdí Andrej Babiš. Redakce Epoch Times prezentovaná čísla neověřovala.
Dále expremiér pokračoval ve výčtu činnosti ministerstva obrany během jeho vlády. „V letech 2018–2021 Ministerstvo obrany uzavřelo 43 tisíc smluv za 155 miliard, z toho strategické zakázky byly za 70 miliard. Francouzská děla ráže NATO 52 kusů, izraelské protiletadlové komplety,“ řekl expremiér a dodal, že toto vybavení v kontextu války na Ukrajině a případného širšího konfliktu „snad nebudeme potřebovat“.
„Evropa se snaží Green Dealem zachraňovat planetu, přitom ničí sama sebe, ale to, že tady hrozí další vojenské konflikty, tak to nikdo neřeší.“
— Anrej Babiš, předseda hnutí ANO
Na seznam vojenského vybavení zakoupeného během jeho vlády přiřadil expremiér také „izraelské protiletadlové komplety SHORAD, nové americké vrtulníky, ruční palné zbraně, izraelské radiolokátory, dopravní letouny CASA, raketové komplety, kolová obrněná vozidla Titus, lehká obrněná vozidla pro chemiky a terénní automobily Toyota Hilux,“ což označil za strategické nákupy v hodnotě 70 miliard korun.
Dále expremiér kritizoval současnou vládu za to, že sice navýšila rozpočet na armádu o 40 miliard, ale tyto finance podle něho vzala z jiných oblastí, kde teď „budou chybět“.
V nedávném průzkumu uvedlo 32 % dotázaných, že nejsou spokojeni s bezpečnostní situací České republiky. Zajímavým bodem průzkumu bylo například to, že 20 % dotazovaných „neví“, jak zhodnotit stav české armády. Jaký je důvod, můžeme pouze uvažovat – obecně menší zájem o dění v české armádě, média o ní příliš neinformují, neprobíhá širší společenská diskuse o armádě? Více…
Expremiér dále komentoval tón, jakým podle něho hovoří současná vláda o konfliktu na Ukrajině. „Už nám přestaňte podsouvat, že jsme ve válce! Nejsme ve válce, my nejsme ve válce.“
„My podporujeme Ukrajinu, ano, myslím si, že jsme i v tomhle směru,“ dodává Babiš a míní, že se „armáda musí připravovat, ale ať se připravuje v klidu. Děti, když s nimi mluvím, tak ony skutečně mají z toho strach. Já mám čtyři děti, dvě vnučky a nechci válku, nechci. A normální člověk nechce válku, nechce.“
Ohledně nákupu letounů F-35 pro českou armádu uvedl, že „F-35 nepotřebujeme“. Letadla podle expremiéra „přijdou v roce 2035“, což je podle Babiše „zbytečná“ investice. „Myslím si, že ty peníze jsme skutečně mohli použít někde jinde.“