Poslanecká sněmovna dnes pokračuje v jednání po včerejší dlouhé debatě o koaličním návrhu korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí, která trvala do půlnoci. Pokračování dnešního jednání o návrhu, se kterým opozice nesouhlasí, zahájil „rekordman“ – lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.
Očekává se tak, že první čtení koaliční předlohy bude pokračovat i v pátek. Další řečník opozičního hnutí, předseda ANO Andrej Babiš, mluvil včera téměř čtyři hodiny.
Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci zavedení korespondenční volby poukazují na to, že je to časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel.
Okamura však ve svém dnešním projevu vyjádřil obavy, že korespondenční volba v podobě koaličního návrhu je „v rozporu s Ústavou ČR a zároveň by znamenala konec demokracie, protože popírá tajnost a rovnost volby“. Dle něj by lidé měli mít možnost o korespondenční volbě hlasovat v referendu, jak to navrhlo i hnutí ANO. Okamura dále upozornil, že tato volba přináší nebezpečí rozsáhlých manipulací a volebních podvodů při sčítání hlasů.
Místopředsedkyně klubu ODS Eva Decroix trvala na tom, že navrhovaný mechanismus volby poštou zaručuje tajnost hlasování. Pokud by se kdokoli obával nátlaku okolí, bude moci podle ní odvolit na některém ze stovky zastupitelských úřadů jako nyní.
Předloha podle předsedy SPD Okamury zakládá nerovnost mezi Čechy žijícími v tuzemsku a těmi, kteří žijí v cizině a navíc neplatí v Česku daně a mnohdy už neumějí ani česky. „Pro SPD jsou prioritou čeští občané, aby měli více peněz, bezpečí a spravedlnosti,“ řekl.
„Občané mají právo volit. A je nepodstatné, jestli se zrovna nacházejí doma, nebo v zahraničí. Je to jedno z jejich základních práv, a korespondenční volba na tom nic nemění. Ta jim pouze výkon tohoto zásadního občanského práva usnadní,“ uvedla předsedkyně dolní komory Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na síti X.
Koalice prosazuje korespondenční volbu v souladu s vládním programem kvůli tomu, aby umožnila hlasování Čechům žijícím v rozlehlejších státech, pro něž je cesta na ambasády časově i finančně náročná.
Opozice také obviňuje koalici z účelovosti návrhu, který chce vládní tábor zavést už pro příští sněmovní volby za půldruhého roku.
Dle poslankyně ANO Jany Pastuchové by volba poštou přinesla výrazné narušení volebního systému. „Všichni máme v paměti například USA, který je poněkud extrémní, ale přesto by pro nás měl být varováním. Ústava, a bylo to tu několikrát řečeno, zaručuje tajnost voleb a svobodnou vůli se rozhodnout. To bude korespondenční volbou narušeno, nebude možné zaručit, zda se lidé mohli skutečně svobodně rozhodnout,“ uvedla Pastuchová.
„Máme zde totiž takzvaný fenomén sociální, tedy ovlivnění rodinou a okolím, která při korespondenční volbě bude mít možnost kontrolovat a ovlivňovat, jak bude daný člověk volit,“ dodala.
Opozice návrhu vytýkala také to, že jde o poslaneckou předlohu, která neprošla připomínkovým řízením a neposoudila ji legislativní rady vlády.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová poukázala na to, že seznam oblastí, kde bude korespondenční volba možná, stanoví ministerstvo zahraničních věcí a vycházet bude z dostupnosti poštovních služeb. „Vy si prostě pak zjistíte, jestli tamhle někde v Nairobi funguje pošta, a podle toho ministerstvo zahraničních věcí stanoví, že tam může korespondenčně volit,“ uvedla.
Poslanec ANO Milan Feranec také upozornil na riziko možnosti dvojí volby v evropských volbách, když neexistuje jednotný evropský seznam voličů. Na to ale předseda klubu KDU-ČSL Aleš Dufek reagoval, že soudí, že v EU systém výměny informací funguje.
Česká republika je jedním ze čtyř členských států EU, v nichž není možné korespondenční volbu ze zahraničí využít. Kromě Česka nezavedly zjednodušenou volbu dopisem ze zahraničí například Francie či Chorvatsko. Ve Francii se však dá od roku 2020 volit ze zahraničí prostřednictvím internetu.
S využitím ČTK.