Michal Cabejšek

19. 1. 2024

Rekordních 10 hodin a 44 minut bez přestávky včera trval projev předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury v Poslanecké sněmovně. Využil svého přednostního řečnického práva a hovořil celý jednací den s vystoupením proti koaličnímu návrhu na umožnění korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. První čtení koaliční předlohy, které začalo ve středu, tak bude pokračovat i během dneška.

Okamura je svými dlouhými projevy známý, nicméně včera překonal i svůj rekord z loňského února, kdy do přerušení mluvil přes sedm hodin. Zabral si tak pro sebe téměř celý projednávací den, po něm stihl vystoupit už jen Petr Vondráček za hnutí ANO, který ve svém nedokončeném projevu pokračuje i dnes.

Koaliční předsedající schůze tak Okamuru museli několikrát upozorňovat, aby se držel projednávaného tématu. Okamura však namítal, že z titulu své funkce může mluvit, o čem chce, s dodatkem, že vystoupí i v pátek. Do debaty bylo přitom včera přihlášeno dalších 68 poslanců především z opozice, kteří také chtěli alespoň oddálit projednání novely.

Podle Okamury lze demokracii pojímat jako diskusi lidí svobodných a sobě rovných, přičemž pravá diskuse vyžaduje jistou disciplínu a její účastníci by se neměli uchylovat „k populismu a demagogii“. „Jsem teprve na straně 42 ze 100 stran“, prohlásil po více než sedmi hodinách bez přerušení.

Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Koalice prosazuje korespondenční volbu v souladu s vládním programem kvůli tomu, aby umožnila hlasování Čechům žijícím v rozlehlejších státech, pro něž je cesta na ambasády časově i finančně náročná.

Předseda SPD hned v úvodu projevu však navrhl zamítnutí koaliční novely, která je podle něj účelová a není v souladu s ústavou a „zároveň by znamenala konec demokracie, protože popírá tajnost a rovnost volby“. Okamura také zdůraznil, že tato volba přináší nebezpečí rozsáhlých manipulací a volebních podvodů při sčítání hlasů. Ve svém vystoupení dále kritizoval vládu mimo jiné za poklonkování EU.

Předseda SPD si při svém rekordním projevu také vypomáhal čtením diplomové práce, konkrétně o Masarykově pojetí demokracie. Její čtení prokládal mimo jiné výkladem svých zvyků ohledně požívání alkoholu a nonverbální komunikace s ostatními poslanci SPD nebo vzpomínkami na působení v první třídě základní školy.

Jeden z rekordů v případě politických projevů drží například americký demokratický senátor Strom Thurmond, který v roce 1957 hovořil přes 24 hodin. Dále republikánský senátor Ted Cruz, který hovořil proti zdravotnické reformě Obamacare dohromady 21 hodin a 19 minut.

Očekává se, že poslanci diskusi ani dnes s největší pravděpodobností nedokončí a opět se k ní sejdou v úterý dopoledne.

S využitím ČTK.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.