Rekordních 10 hodin a 44 minut bez přestávky včera trval projev předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury v Poslanecké sněmovně. Využil svého přednostního řečnického práva a hovořil celý jednací den s vystoupením proti koaličnímu návrhu na umožnění korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. První čtení koaliční předlohy, které začalo ve středu, tak bude pokračovat i během dneška.
Okamura je svými dlouhými projevy známý, nicméně včera překonal i svůj rekord z loňského února, kdy do přerušení mluvil přes sedm hodin. Zabral si tak pro sebe téměř celý projednávací den, po něm stihl vystoupit už jen Petr Vondráček za hnutí ANO, který ve svém nedokončeném projevu pokračuje i dnes.
Koaliční předsedající schůze tak Okamuru museli několikrát upozorňovat, aby se držel projednávaného tématu. Okamura však namítal, že z titulu své funkce může mluvit, o čem chce, s dodatkem, že vystoupí i v pátek. Do debaty bylo přitom včera přihlášeno dalších 68 poslanců především z opozice, kteří také chtěli alespoň oddálit projednání novely.
Podle Okamury lze demokracii pojímat jako diskusi lidí svobodných a sobě rovných, přičemž pravá diskuse vyžaduje jistou disciplínu a její účastníci by se neměli uchylovat „k populismu a demagogii“. „Jsem teprve na straně 42 ze 100 stran“, prohlásil po více než sedmi hodinách bez přerušení.
Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Koalice prosazuje korespondenční volbu v souladu s vládním programem kvůli tomu, aby umožnila hlasování Čechům žijícím v rozlehlejších státech, pro něž je cesta na ambasády časově i finančně náročná.
Předseda SPD hned v úvodu projevu však navrhl zamítnutí koaliční novely, která je podle něj účelová a není v souladu s ústavou a „zároveň by znamenala konec demokracie, protože popírá tajnost a rovnost volby“. Okamura také zdůraznil, že tato volba přináší nebezpečí rozsáhlých manipulací a volebních podvodů při sčítání hlasů. Ve svém vystoupení dále kritizoval vládu mimo jiné za poklonkování EU.
Předseda SPD si při svém rekordním projevu také vypomáhal čtením diplomové práce, konkrétně o Masarykově pojetí demokracie. Její čtení prokládal mimo jiné výkladem svých zvyků ohledně požívání alkoholu a nonverbální komunikace s ostatními poslanci SPD nebo vzpomínkami na působení v první třídě základní školy.
Jeden z rekordů v případě politických projevů drží například americký demokratický senátor Strom Thurmond, který v roce 1957 hovořil přes 24 hodin. Dále republikánský senátor Ted Cruz, který hovořil proti zdravotnické reformě Obamacare dohromady 21 hodin a 19 minut.
Očekává se, že poslanci diskusi ani dnes s největší pravděpodobností nedokončí a opět se k ní sejdou v úterý dopoledne.
S využitím ČTK.