Dr. Karima Hiraniová vysvětluje chybné lékařské metody léčby a nabízí několik jednoduchých změn životního stylu, které posílí naše zdraví.
Dovedete si představit, že vám lékař řekne, že to nejlepší, co může udělat pro vaši chronickou bolest, je poskytnout částečnou úlevu a že se s ní prostě budete muset „naučit žít“? Jakou naději na uzdravení má 20 % dospělých, kteří se denně potýkají s chronickou bolestí? Nová studie zjistila, že chronickou bolestí trpí více lidí než jakýmkoli jiným onemocněním, včetně cukrovky, hypertenze a deprese. Tyto statistiky zdůrazňují význam adekvátní léčby a metod prevence nechronické přetrvávající bolesti – dříve, než se stane chronickou.
V tomto úryvku dr. Karima Hiraniová vysvětluje chybné léčebné metody, které lékaři nejčastěji předepisují – léky na předpis, které poskytují jen velmi malou naději na dlouhodobé zvládnutí bolesti – a nabízí několik jednoduchých změn životního stylu, které můžeme udělat pro zlepšení svého zdraví. Další informace o doplňkových terapiích, včetně terapie nervových spouštěcích bodů, kyslíko-ozonové terapie a dalších, jsou obsaženy v nejnovější knize doktorky Hiraniové What Your Doctor Didn’t Tell You: How Complementary and Alternative Medicine Can Help Your Pain (Co vám váš lékař neřekl: Jak vám může doplňková a alternativní medicína pomoci od bolesti).
Léčba bolesti není o penězích
Nešťastnou pravdou je, že ziskuchtivost druhých je tím, co řídí způsob, jakým se můžete vypořádat se svou bolestí. Nedávno jsem se zúčastnila konference o léčbě bolesti a zděsila jsem se, když jsem slyšela odborníky říkat věci jako: „I při správné kombinaci léků proti bolesti mohou vaši pacienti očekávat pouze částečné zlepšení svých bolestí.“
Přemýšlejte o tom. Jste v bolestech, vyhledáte lékařskou pomoc, ale když jdete k lékaři, řekne vám, že pravděpodobnost úspěchu nad vašimi bolestmi je pouze 50 %. Důvěřujete mu, a tak na to skočíte. Instituce vám řekla, že nemáte moc očekávat. Nemáte tedy důvod tomuto sdělení nevěřit, zvláště když vám ho sdělují zdravotníci. Nakonec si možná rezignovaně řeknete: „No, nic lepšího už mě nečeká.“
Odborníkům nelze zcela vyčítat, že si myslí, že jejich očekávání ohledně léčby bolesti jsou realistická. Bylo vám řečeno: „Léky proti bolesti mohou trochu pomoci, ale nic nezaručují.“ Můžete si být jisti, že to není pravda. A všichni jsme to přijali. Jako společnost jsme uvěřili tomu, co nám lékaři říkají, a spokojili se s něčím menším, než si zasloužíme.
Mé profesní zkušenosti jsou ale jiné. Viděla jsem, že mnoho pacientů v Hirani Integrative Medicine Center dosáhlo úplné úlevy od bolesti.
Proto jsem se v průběhu let věnovala výzkumu, který měl za cíl odpovědět na následující otázky:
Proč tak slepě přijímáme, co se nám říká, aniž bychom se těchto vysoce respektovaných institucí ptali?
Proč nám říkají, že se musíme naučit žít s bolestivými stavy, ze kterých se nikdy nemůžeme plně zotavit?
Systém zaměřený na zisk
Nepřítelem, kterému všichni čelíme, je systém zaměřený na zisk. Jmenujte jakýkoli závažný problém, který dnes v naší společnosti existuje, a téměř vždy souvisí s penězi. Sledujte peníze a obvykle najdete odpověď na hlavní příčinu těchto problémů. Tragickou skutečností je, že na tom, abyste se vrátili k životu bez bolesti, se vydělává jen málo. Může to znít cynicky, ale mnohé společnosti vydělávají na tom, že i nadále pociťujete dostatečnou bolest, kvůli které se vracíte k lékaři. Nakonec vznikne začarovaný kruh bolesti, léčby bolesti, nákupu dalších léků a závislosti na systému a farmaceutickém průmyslu, který zřejmě ve skutečnosti nechce, abyste se uzdravili. Je to tak jednoduché – kdyby vám bylo lépe, pravděpodobně byste je už nepotřebovali.
Jste upláceni kvůli své bolesti
Jsme naučeni bezvýhradně důvěřovat lékařům. Iniciály „dr.“, které tradičně doprovázejí jména lékařů, z nich nějakým způsobem dělají neomylné, ne-li přímo superhrdiny. Lékaři si obléknou bílý plášť a najednou jsou považováni za největší studnice moudrosti s hlubokými znalostmi všeho lékařského. Lékaři jsou naší společností pasováni na nejvyšší odborníky a všichni se mají držet každého našeho slova v naprosté víře a důvěře.
Stejně jako studenti medicíny a lékaři v předchozím odstavci, i vy jste byli uplaceni, pokud máte nízká očekávání na úplné zotavení z bolesti. Vy za to nemůžete. Jen reagujete na to, co vám řekli odborníci, které naše společnost staví na piedestal. V určitém okamžiku budete mít dost toho, že vás to bolí, aniž byste se mohli odvolat, a budete pohnuti k tomu, abyste vyhledali pomoc na základě čerstvých informací, které slibují naději.
Váš lékař vás neinformoval o alternativních řešeních, která jsou vám k dispozici, pokud tvrdil, že možná budete muset žít s bolestí. V ideálním případě by po takovém prohlášení následovala kombinace předepsaných strategií, které by vám přinesly „nejlepší“ možné výsledky. Je pravděpodobné, že váš lékař vám s největší pravděpodobností neměl na vaši bolest co nabídnout. Pokud se bolest neléčí, může mít obrovské důsledky prakticky pro všechny aspekty vašeho života – od rodiny a práce až po zábavu. Úzkost, deprese, nespavost a stres jsou čtyři nejčastější příznaky, které provázejí chronickou bolest.
Odstranění bolesti prostřednictvím diety
V mé praxi hraje zásadní roli strava, která je základním principem úspěšného zvládání bolesti. Mé vysokoškolské vzdělání v oboru výživy na Kalifornské univerzitě v Los Angeles je pro mě jako lékaře základem. Když můj pacient trpící bolestí, který zažil úspěch, přijde na kontrolní návštěvu a oznámí, že se mu dařilo dobře, ale pak to najednou šlo z kopce, první otázka, kterou mu položím, zní: „Co jste v poslední době jedl?“ Téměř vždy u takových pacientů vyjde najevo, že špatně vybírají potraviny.
U některých pacientů může jediný dietní přestupek způsobit, že se na několik dní nebo týdnů propadnou do spirály bolestí. Vždy se je snažím ujistit, že mohou přijít na léčbu bolesti, kdykoli to bude potřeba. Zároveň je však utvrzuji v tom, že bolest a zánět reagují zejména na správnou stravu a výživu.
Protizánětlivá dieta
V lékařské literatuře se často hovoří zejména o tzv. ose střevo-mozek. Teorie, že protizánětlivá strava může být prospěšná pro střeva nebo gastrointestinální (GI) mikrobiom (bakterie v GI traktu), získává velkou popularitu. Tento trend podporuje můj původní přístup k poskytování poradenství pacientům ohledně zavádění diety zaměřené na prevenci bolesti.
Tři nejzánětlivější potraviny nebo složky potravy, které žádám pacienty, aby vyřadili ze svého jídelníčku, jsou lepek, mléčné výrobky a cukr.[1] Úspěšnou kombinací, kterou jim doporučuji, je dodržovat bio režim bez GMO (potraviny bez geneticky modifikovaných organismů nebo pesticidů) a zároveň se vyhýbat kukuřici a sóji. To je podpořeno zaměřením na stravování s vysokým podílem rostlinné stravy[2] s nízkým obsahem sacharidů. Znovu zdůrazňuji: pokud trpíte bolestmi a žádný lékař vám zatím nenavrhl změnu stravy, měli byste začít vyloučením lepku, mléčných výrobků a cukru. Lepek je bílkovina, která se nachází v následujících obilovinách: pšenice, špalda, žito, kamut a oves (pokud není uvedeno, že neobsahují lepek).
Středomořská dieta je další metoda stravování, která má pozitivní účinky i na revmatoidní artritidu. U pacientů, kteří dodržovali středomořskou dietu, došlo k mírnému až pokročilejšímu zlepšení příznaků ve srovnání s těmi, kteří ji nedodržovali. Také byly prokázány její příznivé účinky na revmatoidní artritidu u osob, které se stravují zdravěji, a to jak podle hodnocení stravy, tak podle měření krve.
Uznávám, že změna stravování je jednou z nejtěžších věcí, kterou člověk může udělat, takže byste měli vědět, že to nemusí být hned. Můžete začít postupně. Dodržování tohoto jednoduchého plánu by vám mělo přinést předběžnou úlevu od bolesti.
Musíte cvičit!
Doktor Robert Bonakdar ze Scripps Center for Integrative Medicine na konferenci Pain Care-Primary Care 2018 uvedl, že dieta a cvičení mohou přinést podstatné ulevení od bolesti.[3] Pokud nemůžete být fyzicky aktivní, požádejte svého lékaře o vystavení předpisu na fyzikální terapii (FT). Fyzioterapeut vám může navrhnout individuální program, který vás přiměje k pohybu. Učinění těchto kroků může změnit váš život – zvláště v kombinaci s dietou.
Standardní doporučení pro fyzické aktivity jsou protahování, posilování svalů a kardiovaskulární nebo aerobní cvičení. Kontrast v prospěšnosti častého pohybu oproti nečinnosti je při pohledu na příčiny chronické bolesti a nemoci poměrně významný.[4] Fyzická a psychická pohoda se může díky cvičení u pacientů s bolestí výrazně zlepšit. Hatha jóga a taj-či jsou dva velmi uklidňující styly cvičení, které můžete vyzkoušet (zejména druhý jmenovaný). Lekce obou jsou nabízeny online i osobně. Požádejte tedy svého lékaře, aby vám pomohl ve vašem cíli stát se fyzicky aktivními.
Terapie pulzním elektromagnetickým polem (PEMF)
Terapie pulzním elektromagnetickým polem neboli PEMF byla poprvé vyvinuta v Evropě ve dvacátém století. Od té doby inspirovala přes deset tisíc publikací v lékařské literatuře. V nedávné době byl ve Spojených státech proveden rozšířený výzkum. V osmdesátých letech minulého století schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) první přístroj PEMF pro použití při stimulaci růstu kostí u nezhmožděných zlomenin a v 90. letech 20. století se s terapií PEMF seznámila již velká část Evropy. Je zřejmé, že bezpečnost a účinnost PEMF terapie již byla prokázána.
Léčba PEMF je obvykle krátká, finančně nenáročná a podle některých studií týkajících se osteoartrózy v mnoha případech eliminuje potřebu chirurgického zákroku, a u syndromů bolesti pánve u mužů, jako je prostatitida, se terapie PEMF ukázala jako prospěšná a účinná metoda.
Mezi další stavy, které mají prospěch z terapie PEMF, patří fibromyalgie, diabetická polyneuropatie, LBP a osteoartróza. Výsledky jsou mnohdy vidět rychle. V jedné studii u pacientů s výhřezem ploténky, úzkostí a depresí se díky terapii PEMF zmírnila jejich bolest. Již na začátku této knihy jsem hovořila o tom, jak úzkost, deprese, nespavost a špatná kvalita života provázejí chronickou bolest. PEMF terapie má potenciál pomoci se všemi těmito příznaky. V článku publikovaném v roce 2007 se hovořilo o přínosech PEMF terapie při migréně. (PDF) [5] Bohužel většina lékařů si toho zatím není vědoma.
Zdá se, že terapie PEMF je prospěšná nejen při bolesti. Vypozorovala jsem, že je užitečná také při řešení následujících stavů: zlepšení funkce imunitního systému, rychlejší hojení kožních ran, snížení zánětů a otoků, zlepšení spánku, zlepšení zdraví kostí (osteoporóza) a regenerace nervové tkáně.
Jak terapie PEMF funguje?
Terapie PEMF využívá zařízení, které generuje elektrický proud a mění tak signál bolesti přicházející z mozku. Přístroj toho dosahuje působením elektromagnetického pole na postiženou oblast. Když jsou vaše buňky v důsledku nemoci nebo zánětu nezdravé, elektrické napětí konkrétních buněk je nižší. Terapie PEMF působí tak, že obnovuje normální elektrický potenciál membrány vašich buněk. Tím terapie PEMF odstraňuje nebo výrazně snižuje bolest.[6] Terapie PEMF může léčit také poranění nebo úrazy.[7]
Protože se vaše tělo skládá převážně z vody, terapie PEMF okysličuje, alkalizuje a hydratuje vaše buňky, což vede ke zlepšení přenosu živin přes buněčné membrány. V konečném důsledku může zvýšit produkci energie a odstranit vaši bolest. Bryant A. Meyers ve své knize PEMF vysvětluje, že magnetické pole Země je pro život a přežití stejně důležité jako potrava, voda, sluneční světlo a kyslík. PEMF Země nás chrání před škodlivým slunečním zářením. V jistém smyslu lze příčinu nemocí vysvětlit jako odpojení našeho vlastního těla od zemských PEMF.
Mnozí z nás tráví většinu dne uvnitř budov, mimo dosah přímého slunečního světla a čerstvého vzduchu. Můžeme se také provinit tím, že nejíme zdravé, plnohodnotné potraviny a nedostatečně se hydratujeme. Přístroje PEMF na bázi Země, které pracují na frekvencích podobných frekvenci lidského těla, jsou přístroje, které byly v souvislosti s bolestí studovány nejvíce. Hypotéza o jejich účinnosti spočívá v tom, že nízká frekvence produkovaná přístroji PEMF rezonuje s frekvencí našich vlastních buněk. Procedura může pomoci obnovit správné fungování našich buněk, což zmírňuje bolest. Délka léčby může být od několika minut až po půl hodiny, dvakrát denně po dobu mnoha dnů nebo týdnů, než se dostaví blahodárné účinky.
Závěrem
Jestliže si v této knize nepřečtete nic dalšího, můžete pro sebe udělat alespoň jednu prostou věc, pokud trpíte chronickou bolestí: snažte se trávit venku alespoň jednu hodinu denně.
Dr. Karima Hiraniová je certifikovaná lékařka v oboru rodinného lékařství. Vystudovala lékařskou fakultu USC a má magisterský titul v oboru výživy na UCLA School of Public Health. Již dvacet let se věnuje integrativní a komplementární/alternativní medicíně a více než deset let využívá alternativní metody léčby bolesti.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Text byl redakčně zkrácen a upraven.