ČTK

25. 1. 2024

Francouzští zemědělci dnes zablokovali dálnice po celé zemi a vysypávali bedny s dováženým zbožím ve snaze upozornit na cenové tlaky, vysoké daně a regulace, kterým čelí. Informovaly o tom agentury, podle nichž se protesty, které po vypuknutí na jihozápadě země trvají již druhý týden, začaly přibližovat k Paříži.

Zemědělci prohlásili, že v protestních akcích budou pokračovat, dokud nebudou splněny jejich požadavky. Blokády představují první velkou výzvu pro nového premiéra Gabriela Attala, poznamenala agentura Reuters.

“Všechny možnosti jsou stále na stole,” řekl novinářům šéf Mladých zemědělců (JA) Arnaud Gaillot, když byl dotázán na zprávy, že by zemědělci mohli začít narušovat dopravu v Paříži již v pátek.

Francouzské zpravodajské služby varovaly vládu, že regionální zemědělské svazy vyzvaly své členy, aby přijeli do hlavního města, uvedly noviny Le Parisien a televize BFM TV.

Pusťe si filmový dokument Válka proti farmářům online

Válka proti farmářům: Budeme jíst brouky?
Speciální dokumentární film Válka proti farmářům: Budeme jíst brouky? (The Epoch Times)

Zatímco Attal svolal ministry s cílem oznámit v pátek konkrétní návrhy, zemědělci pomocí balíků sena a traktorů zablokovali hlavní dálnice po celé Francii, která je největším zemědělským producentem v Evropské unii.

“Musíme dodržovat stále více pravidel, stále se po nás chce více a vyděláváme stále méně. Z naší práce už nemůžeme žít,” řekl 61letý farmář Jean-Jacques Pesquerel z odborového svazu Calvados Coordination Rurale.

Bedny s rajčaty, zelím a květákem, které byly podle jedné skupiny zemědělců dovezeny z ciziny, byly rozházeny po dálnici A7, která spojuje Marseille a Lyon, druhé a třetí největší francouzské město. Na jihozápadním okraji Paříže se v ranní špičce zase zastavily desítky traktorů.

Zemědělci na jihozápadě země, kteří ve středu v Agenu postříkali hnojem budovu místní prefektury, dnes za přihlížení policie házeli zvířecí výkaly na nedaleký supermarket Leclerc, největší francouzský řetězec supermarketů.

Mocný zemědělský svaz FNSEA předal ve středu pozdě večer vládě seznam svých požadavků, včetně lepšího prosazování zákona, který má zajistit výkupní ceny. Svaz rovněž požadoval pokračování daňových úlev na naftu pro zemědělská vozidla, okamžité vyplacení zemědělských dotací EU, záruky na pojistné plnění související se zdravím a klimatem a okamžitou pomoc vinařům a ekologickým zemědělcům. “Je třeba naléhavě reagovat,” uvedl šéf FNSEA Arnaud Rousseau.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se před červnovými volbami do Evropského parlamentu obává, že zemědělci jsou rostoucím voličským elektorátem krajní pravice. Vůdkyně krajní pravice Marine Le Penová obvinila vládu ze samolibosti a podpory evropských předpisů, které poškozují zemědělce. “Nejhorší nepřátele zemědělců najdeme v této vládě,” prohlásila dnes.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.