6. 2. 2024

Má několik faktorů nejistoty a nyní byla zrušena i dotace: V Německu je e-auto stále méně populární. Ukazuje to nová zpráva DAT 2024. Dle automobilového experta profesora Dudenhöffera to vypadá na konec boomu elektroautomobilů.

Politici i automobilový průmysl se na to již připravili: Od roku 2035 už nebudou nová auta v EU poháněna spalovací technologií. Jsou to ideální podmínky pro elektromobil? V roce 2023 vzrostl počet prodaných nových elektromobilů v EU oproti předchozímu roku o 37 % na 1,5 milionu. Nedávno to oznámilo Evropské sdružení výrobců automobilů ACEA.

Zdá se však, že tento boom se nyní obrací – přinejmenším v Německu. Průmyslové sdružení VDA předpovídá, že prodej čistě elektrických automobilů v Německu letos klesne o 14 %, jak informoval německý deník Welt. Celkově se trh s automobily zmenší o jedno procento.

Sdružení za tím vidí dvě příčiny: ztrátu státních dotací na e-auta na začátku letošního roku a „nepříliš výrazný sklon spotřebitelů k nákupu“ ve stále ještě mladém roce. Německo by tak mohlo zaostávat. Důvodem je rychlý přechod od spalovacích motorů k elektromobilům na světovém trhu.

Němci jsou stále skeptičtější

Podle nové zprávy DAT Report 2024 společnosti Deutsche Automobil Treuhand, která sleduje trh, jsou Němci k elektromobilům stále velmi skeptičtí. Dle zprávy jsou skeptické tři čtvrtiny všech majitelů automobilů:

„Elektromobily ještě nejsou technologicky vyspělé. Takže počkám, jak se situace vyvine.“

Většina z 80 % považuje za faktor nejistoty baterii. Ta se již u některých automobilů rozhořela. Má také omezený dojezd – zejména v zimě.

To je podle DAT největší důvod, proč e-auta řidiči odmítají. Druhým nejčastějším důvodem, proč si e-auto nekoupit, byla vysoká pořizovací cena, kterou uvedlo 43 % respondentů. Pořízení e-auta je obecně výrazně dražší než pořízení srovnatelného vozu se spalovacím motorem.

Důvody proti nákupu typů pohonů. Foto: DAT, DAT-Report 2024

Pouze 3 % všech majitelů automobilů vlastní v současné době elektromobil. Ze zbývajících řidičů si 39 % dokáže představit přechod na čistě elektrický pohon. Podle časopisu Welt byla tato skupina v loňském roce ještě větší, a to 44 %. Elektromobilita ztratila na popularitě.

Jen velmi málo z těchto 39 % považuje změnu pohonu v příštích dvanácti měsících za reálnou. Většina (47 %) z těch, kteří jsou ochotni přejít na jiný pohon, však chce s přechodem počkat ještě nejméně pět let. Zhruba třetina řidičů (34 %) je v současné době zcela proti této změně systému pohonu, což je o 3 % více než v předchozím roce.

Je třeba poznamenat, že průzkum pro loňskou zprávu se uskutečnil před ukončením vládních dotací na elektromobily. Lze předpokládat, že nyní má obyvatelstvo ještě menší motivaci ke koupi elektromobilu. Podle zprávy bylo hlavním důvodem nákupu elektromobilu (55 %) využití vládních pobídek.

Profesor Dudenhöffer: „Boom se blíží ke konci“

Odborník na automobily profesor Ferdinand Dudenhöffer se k tomuto vývoji vyjádřil ve své nedávné analýze:

„Vypadá to, že krátký boom elektromobilů v Německu se chýlí ke konci.“

Podle Dudenhöffera vyvolalo zrušení ekologické dotace kromě přímého ekonomického efektu také určitý efekt ve směru důvěry obyvatelstva.

Ekonom je toho názoru, že „prohlášení berlínské vlády o obratu v mobilitě ztratila na důvěryhodnosti“. Tato ztráta důvěryhodnosti by proto mohla způsobit značné škody na trhu.

Blíží se konec spalovacích motorů?

Naprostá většina řidičů chce i v budoucnu jezdit vlastním autem.

Podle zprávy považuje 81 % všech respondentů automobil za nepostradatelný. Označují jej méně jako luxusní zboží a více jako jediný způsob, jak být mobilní.

Vzhledem k výše uvedenému vývoji je však zřejmé, že elektrifikace osobní mobility v současné době vázne. V důsledku toho mnoho řidičů nadále upřednostňuje spalovací motor.

Tato preference je však v přímém rozporu se zákazem spalovacích motorů, který má v EU vstoupit v platnost za jedenáct let.

Většina 63 % majitelů automobilů jednoznačně odmítá technologický přechod pouze na elektromobilitu a je pro technologickou otevřenost. Podle DAT je pouze 19 % z nich pro směr nastolený politiky.

Takto lidé hodnotí technologické změny. Foto: DAT, DAT-Report 2024

Někteří politici na úrovni EU nyní požadují, aby byl tento zákaz spalovacích motorů zrušen. Hildegard Müllerová, prezidentka Německého svazu automobilového průmyslu (VDA), k tomu uvedla: „Jsme svědky této diskuse. VDA se vždy zasazoval o technologickou otevřenost.“ Pokud jde o snižování emisí CO₂, měl by mít automobilový průmysl možnost svobodně si zvolit, jaké nástroje k dosažení svých cílů použije.

Kriticky se k rozhodnutí zakázat spalovací motory staví i několik politiků na úrovni jednotlivých států. Například šéf CDU v Bádensku-Württembersku Manuel Hagel vystoupil 27. ledna po uzavřeném zasedání zemského sdružení.

Jak uvedl list Verkehrsrundsschau, mělo by se uvažovat také o e-palivech, přečerpávacích palivech a vodíku. Hagel konkrétně řekl: „Problémem není spalovací motor. Problém je v tom, co se do spalovacího motoru dává.“

Tento názor potvrdil také Friedrich Haag, mluvčí pro individuální mobilitu parlamentní skupiny FDP/DVP v zemském sněmu Bádenska-Württemberska. Podle tiskové zprávy očekává, že CDU toto poznání rozšíří i na svého koaličního partnera ve spolkové zemi – Zelené. Zejména by se o tom však měla v Bruselu dozvědět eurokomisařka a „stranická přítelkyně“ CDU Ursula von der Leyenová, kterou by ona stanoviska mohla přimět k přehodnocení jejího postoje. Haag k tomu řekl:

„Je nejvyšší čas zrušit zákaz spalovacích motorů – jinými slovy, ukončit zákaz spalovacích motorů.“

Volný obchod na historickém vrcholu

V posledních letech dorazilo mnoho elektronických automobilů z Číny také do Evropy a Německa. Podle zprávy DAT jsou Němci vůči novým čínským značkám skeptičtí, jak uvádí portál Autohaus.

Pouze 14 % dotázaných již s těmito značkami má zkušenosti, například prostřednictvím testovací jízdy nebo zapůjčeného vozu. 88 % dotázaných si čínský vůz koupit nechce.

Nákupy automobilů přes internet jsou mezi respondenty také nepopulární. Zákazníci mají možnost nakupovat vozidla prostřednictvím online platforem již několik let. Tuto možnost však využívá pouze deset procent kupujících nových vozů.

Třicet procent si dokáže představit, že by si v budoucnu prostřednictvím tohoto nákupního procesu vůz koupilo. Většina, 62 %, však tento způsob odmítá.

Na trhu ojetých vozů zaznamenali v loňském roce zisky nezávislí prodejci. Před pěti lety ještě dominovali značkoví prodejci s tržním podílem přes 50 %. Do roku 2023 se tento podíl snížil na 37 %.

Zákazníci vyhledávají výhodné nabídky spíše kvůli vysokým cenám. Lepší alternativou jsou pro ně zřejmě nezávislí prodejci. Jejich podíl na trhu se v roce 2023 vyšplhal na historicky nejvyšší hodnotu 34 % – jen těsně za značkovými prodejci. Soukromý trh naopak loni klesl na historické minimum 29 %.

(S využitím materiálů agentury AFP)

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů
„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů

V USA raketově roste počet lidí závislých na fentanylu a podobných drogách. Experti tvrdí, že Čína záměrně podporuje obchod s fentanylem jako součást strategie vůči USA. USA by měly posílit kontrolu a účinněji zasáhnout kartely.

Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu
Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu

Počet obětí hurikánu Helene ve Spojených státech stoupl na 227, další dvě úmrtí dnes ohlásily úřady státu Jižní Karolína. Ve čtvrtek bilance uváděla 200 úmrtí.

Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží
Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží

Ať už vás zahřeje a zajistí vám pohodlí při vašich venkovních dobrodružstvích, nebo když si vychutnáváte šálek kávy a sledujete, jak venku padá sníh, každý si zaslouží mít svetr, který má rád.

Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?
Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?

O významu manželství s profesorem sociologie a ředitelem Národního projektu manželství Bradem Wilcoxem.

V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů
V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů

Mezi favority letošních Nobelových cen za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii a ekonomii patří vědci, díky nimž lidstvo dosáhlo pokroku v oblastech čisté energie, kardiovaskulárních chorob, nanotechnologií, kvantových počítačů nebo při porozumění ekonomickým dopadům korupce.