Slovenský premiér Robert Fico v listopadu minulého roku přislíbil, že umožní rozběhnout vyšetřování řízení reakce státních úřadů na pandemii v letech 2020 a 2021. Na sjezdu strany Smer hovořil o „hrubém porušování lidských práv, zmařených referendech a umlčování alternativních médií“.

„Potvrzuji jako předseda strany a potvrzuji jako premiér, že podpořím snahu některých politiků nové vládní koalice politicky zhodnotit, co vláda v letech 2020-2021 dělala, a podívat se na finanční stránku plošných, často zcela nesmyslných nákupů zdravotnických prostředků a vakcín,“ uvedl Fico.

Hlavním iniciátorem šetření, kterému premiér deklaroval podporu, je poslanec SNS, MUDr. Peter Kotlár. Ten se v lednu stal oficiálním vládním zmocněncem pro prověření procesu řízení a hospodaření se zdroji během pandemie covidu-19.

„Vyšetřování hospodaření v době covidu není politickou objednávkou, ale objednávkou společnosti. Proto jsme se rozhodli zavést určitá opatření, prošetřit toto období, navrhnout správné postupy a poukázat na struktury, které by měly nést plnou odpovědnost za předchozí hospodaření v období covidu,“ oznámil Kotlár na tiskové konferenci 18. ledna 2024.

Plány a úkoly vytyčené pro přezkum řízení

Peter Kotlár (SNS) skládá poslanecký slib během ustavující schůze slovenské sněmovny po zářijových parlamentních volbách, 25. října 2023, Bratislava, Slovensko. (Profimedia)

Úloha vládního zmocněnce bude podle Kotlára prošetřit postupy a využití zdrojů během pandemie, a to společně s odborným týmem vědců, lékařů a právníků.

Kotlár ujišťuje, že společně s tímto týmem se budou snažit „poskytnout relevantní důkazy o tom, jak proces řízení během pandemie fungoval, a upozornit na porušování lidských práv a nežádoucí účinky vakcín“. Zplnomocněnec slovenské vlády rovněž zdůraznil, že jeho cílem není najít viníky, ale „připravit se na další možnou pandemii a poučit se z předchozí situace“.

„Vyšetřování hospodaření v době covidu není politickou objednávkou, ale objednávkou společnosti. Proto jsme se rozhodli zavést určitá opatření, prošetřit toto období, navrhnout správné postupy a poukázat na struktury, které by měly nést plnou odpovědnost za předchozí hospodaření v období covidu.“

— MUDr. Peter Kotlár, poslanec SNS

„Zejména je třeba navrhnout nové diagnostické postupy a prozkoumat, jak probíhala diagnostika na Slovensku během pandemie. Byl zde problém s nadhodnocováním nebo umělým vytvářením počtu nemocných nebo pozitivních osob,“ říká Kotlár.

Zmocněnec slibuje, že vláda bude veřejnosti přinášet „pravidelné zprávy“ o výsledcích přezkoumání postupů.

Reaguje zdravotnický expert z KDH

Oslovili jsme člena opoziční strany Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), poslance Petra Stachuru, bývalého státního tajemníka ministerstva zdravotnictví. Jeho strana se po sedmi letech opět dostala do Národní rady s 6,82 % hlasů. Stachura pro slovenskou redakci Epoch Times komentoval probíhající revizi.

Podle Stachury se jedná o „velmi důležitý krok“, který by měl vést ke zlepšení situace.

Současně však vyjádřil znepokojení nad skutečností, že současná slovenská vláda zadává vyšetřování událostí, které se odehrály za předchozí vlády, tedy jejich politické opozice.

Premiér Robert Fico šel podle Stachury „do vlády s populisty, kteří se profilují jako odpůrci protipandemických opatření a očkování“. Součástí vyšetřování může být podle bývalého státního tajemníka „politické manévrování a využívání událostí pro vlastní politické cíle“.

„Nyní je chce politicky využít k tomu, aby obvinil předchozí vládu z nezvládnutí pandemie a zakryl vyšetřování svých stranických kolegů, kteří jsou obviněni, obžalováni nebo podezřelí z hospodářských trestných činů. V posledních dnech se dokonce hovoří o ,pandemických kajícnících‘, kteří se mají vykoupit tím, že budou donášet na předchozí vládu,ˮ řekl pan Stachura.

Peter Stachura byl podle zprávy webu ozdravme.sk v únoru 2023 jmenován novým expertem KDH pro zdravotnictví. Jako státní tajemník ministerstva zdravotnictví působil za vlády premiérů Igora Matoviče a Eduarda Hegera v letech 2020 až 2023. Během působení Stachury padl ministr zdravotnictví Krajčí a spolu s ním i premiér Matovič. Důvodem byly politické spory kvůli údajně „nezvládnutému managmentu pandemie, který stál život tisíce lidí“. Stachura měl během druhé vlny pandemie na starosti nemocnice.

Hovořil také o potřebě důkladného vyšetřování pandemie a analýzy událostí v období covidu. Zdůraznil, že takové vyšetřování by měla provádět skupina lidí, kteří „mají přehled o problematice a zkušenosti z daného období“. Upozornil také na důležitost hodnocení událostí s ohledem na „tehdejší nejistoty a znalosti“.

„Je nezodpovědné a zavádějící hodnotit nákup vakcín nyní, kdy už víme, že nemohou zabránit přenosu nemoci, kdy známe různé varianty viru, jak se vyvíjela proočkovanost slovenské populace, kdy byl průběh nemoci zmírněn,“ míní bývalý tajemník slovenského ministerstva zdravotnictví.

„Nelze to udělat bez zohlednění nejistoty a znalostí v době, která předcházela nákupům. Nyní se může zdát nákup tolika vakcín nevhodný, když v té době tomu bylo jinak,ˮ brání kroky bývalé slovenské vlády současný opoziční politik, který se podílel na pandemické reakci

„Z mého pohledu se jedná o politickou vendetu, která má zakrýt zájem vlády na podkopání základů právního státu a dosáhnout promlčení a beztrestnosti několika představitelů současné vlády.“

— MUDr, Dr. med. Peter Stachura, MBA, poslanec KDH

Vyslovuje se pro to, aby bylo provedeno mezinárodní vyšetřování nákupu vakcín, jejich dodávek a nátlaku, který podle něho „v té době soukromé společnosti vyvíjely na vlády“.

V této souvislosti v říjnu 2022 oznámila kancelář vrchní evropské zástupkyně, že „v Evropské unii probíhá vyšetřování týkající se nákupu vakcín proti covidu-19“. Úřad tehdy uvedl, že se zcela výjimečně uchýlil k veřejnému „potvrzení“ započetí vyšetřování kvůli „mimořádně vysokému zájmu veřejnosti“.

Kancelář vrchní evropské zástupkyně, v jejímž čele momentálně stojí bývalá vrchní státní zástupkyně rumunského Národního protikorupčního ředitelství paní Laura Codruța Kövesiová, deníku Epoch Times sdělila, že vyšetřování po více než jednom roce stále pokračuje.

Stachura je však k vyšetřování na Slovensku jako opoziční politik skeptický. Podle něho není cílem iniciativy schválené premiérem Ficem vyšetřovat pandemii. „Z mého pohledu se jedná o politickou vendetu, která má zakrýt zájem vlády na podkopání základů právního státu a dosáhnout promlčení a beztrestnosti několika představitelů současné vlády.“

Článek původně vyšel na stránkách slovenské redakce deníku The Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.