Tribune News Service

16. 3. 2024

Jako lehkou večeři, kterou si můžete připravit na jedné pánvi, jsme spojili tradiční mexickou surovinu – zelenou rýži – s čerstvou rybou. 

Treska a zelená rýže na jedné pánvi

Počet porcí: 4

Suroviny

 • 1 šálek čerstvých koriandrových listů a stonků
 • 1 šálek baby špenátu
 • 1 jalapeño chilli paprička, zbavená stopek, zbavená semínek a nakrájená na kousky
 • 1 šálek vody
 • 1/2 šálku majonézy
 • 2 lžičky limetkové šťávy a klínky limetky na podávání
 • 2 lžičky kuchyňské soli, rozdělené na části
 • 1 lžička chilli
 • 2 lžíce rostlinného oleje
 • 4 filety z tresky bez kůže
 • 2 chilli papričky poblano (či jiné), zbavené stopek, zbavené semínek a nakrájené na kousky
 • 1 a 1/2 šálku dlouhozrnné bílé rýže, propláchnuté
 • 2 šalvějové cibulky, bílé a zelené části oddělené a nakrájené na tenké plátky
 • 2 stroužky česneku, namleté
 • 1 a 1/2 šálku kuřecího vývaru

Postup

Koriandr, špenát, jalapeño a vodu rozmixujte v mixéru dohladka. 1 lžíci koriandrové směsi přelijte do malé misky a rozšlehejte s majonézou, limetkovou šťávou a špetkou soli; omáčku dejte stranou. Zbývající koriandrovou směs si odložte.

V malé misce smíchejte chilli s 1 lžičkou soli. Tresku osušte papírovými utěrkami a celou ji posypejte směsí soli. Na nepřilnavé pánvi na středně vysokém ohni rozehřejte 1 lžíci oleje, až se z něj začne kouřit. Vložte tresku na pánev a smažte, dokud nebude z jedné strany dobře opečená, asi 2 minuty. Opatrně přeneste tresku na talíř hnědou stranou nahoru. Pánev vytřete papírovými utěrkami.

Zbývající 1 lžíci oleje rozehřejte v již prázdné pánvi na středním plameni, dokud se olej nezačne mihotat. Přidejte chilli papričku své volby a špetku soli a za občasného míchání vařte, dokud lehce nezhnědne, asi 2 minuty.

Vmíchejte rýži, bílou cibuli a česnek a za častého míchání vařte, dokud okraje rýže nezprůsvitní, přibližně 2 minuty. Vmíchejte vývar, zbývající koriandrovou směs a zbývající sůl a přiveďte k varu. Přikryjte, snižte teplotu na středně nízkou a vařte 10 minut.

Na rýžovou směs opatrně položte tresku hnědou stranou nahoru. Pánev znovu přikryjte a vařte, dokud se nevstřebá zbývající tekutina a treska se po jemném píchnutí nožem nerozpadne na menší kousky, při teplotě 135 °C, což trvá přibližně 8 až 10 minut. Odstavte z ohně, tresku pokapejte omáčkou a posypte zelenou natí. Podávejte s plátky limetky.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.