Seriál: Tajemství šifer
Kryptografie je vědní obor zabývající se rozvojem prostředků pro ochranu informací.
Vážení nadšenci skrytých tajemství, nesnadno rozluštitelných kódů a hádanek, pojďme se společně vydat na cestu po historických šifrovacích klíčích, při níž rozkryjeme ty nejproslulejší šifrovací systémy a odhalíme jejich postupy.
Šifrování i dešifrování jsou náročná na pozornost a přesnost. Jediná chyba může vynést do celého procesu zmatek nebo dokonce způsobit, že se šifra stane nečitelnou i pro toho, kdo zná její klíč.
Šifra plukovníka Roche
V předminulém díle jsme odhalili šifrovací metodu, kterou používal kardinál Richelieu. Dnes se společně podíváme na další transpoziční šifru, kterou vymyslel plukovník Jean-Baptiste Roche.
Tento francouzský inženýr (*1861) vystudoval pařížskou Polytechniku a stal se zakladatelem Vyšší školy aeronautiky a mechanického inženýrství (dnešní Institut Supérieur de l’Aéronautique et de l’Espace).
Ukažme si, jak podle plukovníkovy metody zašifrovat tento vzorový text:
Vědomosti by měly být v rukou těch, co neškodí světu.
Nejprve, musíme zjistit jaká bude délka textu a podle toho zvolíme délku šifrovacího klíče. Text zapíšeme do připravených bloků nestejné délky – 1,2,3,4,5,… viz obrázek níže.
Délku šifrovacího klíče zvolíme podle počtu vypsaných řádků, tedy 9 písmen – jako klíč navrhuji slovo Magnituda. Potom očíslujeme jednotlivá písmena zvoleného hesla – zleva doprava podle jejich pořadí v abecedě viz obr. 2 níže. Písmeno A je první, poté druhé písmeno A dostane dvojku, třetí bude D a tak dále.
Takto získáme číselné vyjádření hesla – 6 1 4 7 5 8 9 3 2.
Podle tohoto klíče potom vytvoříme tabulku, do které budeme vpisovat text zprávy, kterou chceme zašifrovat. Klíč stanovil, že první blok bude obsahovat 6 písmen, druhý 1, třetí 4, čtvrtý 7 atd.
Do vytvořených bloků vpisujeme otevřený text, postupně seshora dolů po jednom znaku vždy na první volnou pozici, viz obrázek 3 níže.
Nakonec jednotlivé řádky uspořádáme vedle sebe, čímž vznikne nesrozumitelný text o délce 45 znaků. Tento zašifrovaný text potom rozdělíme na bloky o délce 5 písmen, abychom tak ztížili postup případné snahy o dekódování.
VBTTN DEDYV EOMRC EIEME UHSOL KCKST XSYOO OVUXX TBUIY
Jako bonus pro zdatné šifranty připojuji text, kódovaný podle stejného postupu plukovníka Roche. Jako klíčové slovo šifrovacího klíče jsem použil jméno Dumasova čtvrtého mušketýra.
EEIIX IRTFT INYSO EROSE LATZU LLATJ UNTOT ESANT SAJEB
Pokud jste studovali dobře, nebude pro vás problém text obráceným postupem dešifrovat. Musíte být pozorní a systematičtí a potom se vám jistě podaří odhalit smysl této zašifrované zprávy. Pro snazší porozumění systému šifrování doporučuji si přečíst celý seriál o šifrách od začátku.
Plukovník by jistě zaplakal, kdyby věděl, že se text dostal do vašich rukou. Neměl podceňovat schopnosti bystrého čtenáře jeho zprávu dešifrovat. 🙂
Příště nás čeká průlom v kryptografii, který způsobil Morseův telegraf…