Ondřej Horecký

21. 3. 2024

Spotřeba elektřiny i plynu u našeho východního souseda drasticky klesá. Vinu na tom má slabý výkon německé ekonomiky a stagnující domácí průmysl, který je na tom německém závislý. Šéf Slovenských elektráren, největšího výrobce elektřiny v zemi, varoval, že propad spotřeby věští ekonomické problémy celého hospodářství.

„Extrémně klesá spotřeba elektřiny. Vloni to bylo o 13 procent. V Německu to padlo o šest procent a v Evropě o sedm procent,“ uvedl Branislav Strýček pro slovenskou edici dnešního vydání Hospodářských novin.

Také Česko zaznamenalo vloni propad o více než čtyři procenta. Čistá spotřeba elektřiny u nás dosáhla v roce 2023 celkové hodnoty 57,8 terawatthodiny (TWh), což je nejméně za 14 let.

Řada kapitánů průmyslu i oponentů Green Dealu poukazuje na fakt, že za úpadkem evropského hospodářství stojí zelené politiky EU. Ty zvyšují nejenom cenu energií, ale i vytvářejí omezující enviromentální předpisy, které činí podnikatelské prostředí na starém kontinentu nehostinné do té míry, že společnosti výrobu ukončují nebo přesouvají jinam.

Nízké ceny elektřiny jsou podle Strýčka způsobeny mimořádně nízkou spotřebou, za kterou stojí firmy, neboť domácnosti užívají elektřiny zhruba stejně. Také spotřeba plynu na Slovensku klesá. Mezi lety 2021 a 2023 jde o 23% propad.

V roce 2021 spotřebovali Slováci 59,2 TWh plynu, v roce 2022 pak 48,2 TWh, a vloni už jen 45,5 TWh. Spotřeba klesala jak u domácností, tak u velkoodběratelů, přičemž u domácností hrálo vliv i vlídné zimní počasí.

Klesající spotřeba energií je podle Strýčka varovným signálem, že se blíží ekonomické problémy. „Pokles spotřeby způsobí nezaměstnanost, zastavení růstu HDP. Vývoj inflace to už dnes zrcadlí. Proto je otázkou, jestli bychom se měli těšit z toho, co se děje,“ podotkl elektrárenský boss.

„Měli bychom se zamyslet, zda Evropa chce být ta nejzelenější na světě a mít systém emisních povolenek, které zabíjejí průmysl, anebo zda bychom na dočasné období, než se nerozběhnou ekonomiky, neměli zvážit udělat změny v systému emisních povolenek,“ uvedl Strýček.

Výroba elektřiny na Slovensku podle zdroje. (energie-portal.sk)

Slovensko má v provozu pět jaderných reaktorů, které jsou dominantním zdrojem elektřiny v zemi. Na šestém bloku se pracuje, spuštěn by měl být už příští rok. Po jeho dokončení by měla být výroba elektřiny v zemi bezemisní. Poslední uhelnou elektrárnu odstavilo Slovensko v prosinci 2023. Uhlí se používá už jen v teplárnách, které se ho však postupně zbavují také.

Největším problémem jaderné energetiky na Slovensku je podle Strýčka v současnosti nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Zájem o studium relevantních oborů je mizivý a řada starších pracovníků využila výhodných podmínek v zákoně, aby odešli do předčasného důchodu.

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.