Reinhard Werner

27. 2. 2024

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

Ještě na jaře 2023 varovala přední německá podnikatelská sdružení před stále horšími podmínkami v Německu. Náklady na energie, vysoká daňová zátěž a byrokracie způsobovaly, že stále více podniků zvažovalo přesunutí sídla. Případy, které se nedávno dostaly na titulní stránky novin, jako Miele, Landliebe a Meyer Burger, jsou možná jen špičkou ledovce.

Emigrace se pro německé podniky stává vážnou možností

Jak před rokem informoval list Münchner Merkur, počet německých firem, které emigrují, dosáhl již tehdy vysoké úrovně. Byla to nejvyšší úroveň za posledních 15 let. Podíl podniků, které zdůvodňovaly zahraniční investice tlakem na náklady, vzrostl ve srovnání s obdobím před deseti lety z 20 na 32 %. Vyplývá to z průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK).

V polovině loňského roku tento vývoj potvrdil list Nordkurier s odvoláním na Svaz německého průmyslu (BDI). Podle této zprávy se dalších 16 % malých a středních průmyslových podniků chystalo přesunout pracovní místa a část výroby do zahraničí. Dalších 30 % si s touto myšlenkou již pohrávalo.

Teprve koncem ledna zaslaly čtyři zastřešující organizace BDI, BDA, DIHK a ZDH spolkovému kancléři Olafu Scholzovi naléhavý dopis. V tomto dopise jejich předsedové varovali před trvalou ztrátou konkurenceschopnosti země. To by mělo za následek trvalou ztrátu pracovních míst. Současná krize zasahuje „jádro hospodářských základů“.

USA vítají příchozí mávajícími vlajkami

Máloco nasvědčuje tomu, že varovné signály povedou k rychlé změně politiky. Ti situaci interpretují, ale nemohou se shodnout na tom, jak ji změnit. Mezitím se stále častěji objevují zprávy o odchodu firem z Německa – a jejich jména jsou stále známější.

Koncem dubna například plánuje solární společnost Meyer Burger stáhnout své stany v saském Freibergu. Zůstane zde pravděpodobně pouze oddělení výzkumu a vývoje v Hohenstein-Ernstthalu, jak uvádí Handelsblatt.

Skupina plánuje v budoucnu vyrábět své solární moduly v Colorado Springs. Tam se přestěhuje do bývalé továrny na polovodiče výrobce čipů Intel a vytvoří 350 nových pracovních míst. V USA společnost využívá daňových úlev v rámci zákona o snížení inflace (IRA) a od samotného státu. Kromě toho jsou zde výhodné a přizpůsobené tarify za elektřinu a vodu. V Německu se mezitím projednává „Solární balíček I“, který má ulevit výrobcům solárních modulů, kteří jsou vystaveni levné čínské konkurenci. Tento balíček se však do Spolkového sněmu nedostane dříve než v polovině března.

Potravinářský průmysl: silná konkurence a vysoký tlak na náklady

Zatímco společnost Meyer Burger se již několik měsíců držela vyhlídky na přesun výroby z Německa do USA, Landliebeho oznámení bylo spíše překvapením. V únoru loňského roku převzala konkurenta na trhu mléčných výrobků společnost Theo Müller.

Poslední dva německé závody v Heilbronnu a Schefflenzu jsou nyní před uzavřením. Přibližně 400 zaměstnanců si bude muset do léta 2026 najít novou práci. Svaz potravinářů, nápojářů a gastronomie (NGG) oznámil svůj nesouhlas s tímto rozhodnutím. Není však jisté, zda bude úspěšný.

Ukončení výroby Landliebe v Německu však nepřišlo zcela nečekaně. Vývoj ve společnostech Unilever-KnorrDeutsche Confiserie Group (Arco, Eilles, Hussel) již ukázal, že potravinářský průmysl je zde pod tlakem.

Na vysoce konkurenčním trhu s nízkými ziskovými maržemi si vývoj nákladů a výše potřebných investic vybraly svou daň. Z finanční analýzy nebylo možné odvodit příznivé budoucí prognózy pro tyto lokality. Podle vedení společnosti Landliebe však výrobky z pultů nezmizí. Po uzavření závodů budou výrobky vyráběny v jiných lokalitách. Theo Müller je v Evropě těžkou vahou v potravinářském průmyslu. Kromě Německa má závody v České republice, Polsku a Velké Británii.

Svaz výrobců potravin, nápojů a pohostinství (NGG) má podezření, že za uzavřením závodů je jiný kalkul: „Lze se domnívat, že skupina Müller koupila tradiční Landliebe jen proto, aby se zbavila konkurence,“ řekl regionální šéf Uwe Hildebrandt.

Obvinil mlékárenskou skupinu Theo Müller z chamtivosti po zisku, na který nyní budou muset doplatit zaměstnanci. Informoval o tom deník Stuttgarter Nachrichten.

Migrace se týká i výrobců produktů „energetické transformace“

Výrobce domácích spotřebičů Miele je jednou z nejznámějších společností, která nedávno oznámila svůj záměr opustit Německo. Po celém světě bude zrušeno nebo přesunuto až 2 700 pracovních míst. Stovky pracovních míst v oblasti výroby praček se přesunou z Güterslohu do Polska. Do konce roku 2027 dojde ke zrušení pracovních míst také u konkurenční společnosti BSH.

Vedle USA, Turecka a Asie se zejména Polsko stalo oblíbenou alternativní lokalitou pro podniky, které z Německa vytlačuje tlak na náklady, nedostatek kvalifikované pracovní síly a byrokracie. Náklady na energie jsou tam nižší, stejně jako náklady na pracovní sílu. Podle Spolkového statistického úřadu zde doposud investovalo téměř 6 000 německých podniků celkem více než 37 miliard eur.

Kromě domácích a elektrických spotřebičů se stále častěji vyrábí také nábytek, autodíly, motory, televizory a naslouchadla. Stále více klíčových výrobků pro „transformaci“ německého hospodářství se však vyrábí také v Polsku, včetně lithium-iontových baterií a tepelných čerpadel. Společnost Bosch nedávno oznámila, že je bude vyrábět u svého východního souseda.

Čína je však v rychlém sledu i u řady dalších výrobků, které mají Německu pomoci na cestě ke „klimatické neutralitě“. Kromě solárních modulů a komponentů pro větrné turbíny dobývají německý trh stále častěji také tamní e-auta. Ohlášený zákaz spalovacích motorů v EU a cílená podpora vlastních vývozců ze strany režimu komunistické strany v Pekingu to čínským dodavatelům nijak neusnadňují.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.