Michal Cabejšek

21. 3. 2024

Zatímco Ukrajina bojuje proti Rusku, resp. Rusko proti Ukrajině, probíhá zároveň boj uvnitř Ukrajiny proti Ukrajinské pravoslavné církvi. V rozhovoru v pořadu Epoch TV America’s Hope na toto téma promluvil mezinárodní právník Robert Amsterdam, který se sám vydal na Ukrajinu, aby se osobně setkal s členy „Svatého synodu“, kněžími či členy „Rady“.

Robert „Bob“ Amsterdam je mezinárodní právník advokátní kanceláře Amsterdam & Partners s kancelářemi ve Washingtonu, D. C., a Londýně. Je najímán mnohými suverénními vládami, politickými stranami a kandidáty, mezinárodními vyšetřovateli a mezinárodními společnostmi.

S podporou vlád Ukrajině v konfliktu proti ruským silám souhlasí.

Na webových stránkách Save The UOC však Amsterdam uvádí, že „pod záminkou války s Ruskem ukrajinští vládní představitelé výrazně omezili náboženské svobody a zaútočili na práva členů Ukrajinské pravoslavné církve. Ti, kteří jsou bez důkazů obviněni z napomáhání Rusku, požadují, aby byla respektována jejich zaručená práva“.

Moderátor pořadu Epoch TV America’s Hope Kelly Wright a jeho host Robert Amsterdam. (Screenshot / EpochTV)

Amsterdam se vydal se svými zaměstnanci na Ukrajinu, i když ho od toho podle jeho slov ostatní odrazovali. „Co jsme zjistili, bylo naprosto znepokojivé,“ svěřuje se Amsterdam moderátorovi. „Potkal jsem mnoho kněží, kteří byli hrozivě zbiti ukrajinskou tajnou policií.“

„A toto není stalinistické Rusko, nýbrž Zelenského Ukrajina, a naše vláda a naše média mlčí. Jsme komplicem při destrukci této církve,“ dodává Amsterdam.

Ukrajinská pravoslavná církev (UPC) je dle jeho slov hlavní církví na Ukrajině, oproti tomu, co tvrdí vládní propaganda. Zelenského režim dle Amsterdama podporuje Pravoslavnou církev Ukrajiny, z níž se dle něj stal v podstatě politický a státní projekt, a její kostely zejí prázdnotou – oproti těm, patřícím Ukrajinské pravoslavné církvi.

Americká vláda podle něj také věří, že je možnost, že je tato církev (UPC) nějak napojena na Putinův režim, což však Amsterdam v rozhovoru vyvrací. Amsterdam v rozhovoru uvádí, že rozumí obavám západního světa ohledně vlivu Kremlu v Ruské pravoslavné církve i v okolních státech, jako je Bělorusko či Ukrajina, avšak Ukrajinská pravoslavná církev je dle něj nezávislá na ruské církvi již od roku 1992.

Ukrajinská pravoslavná církev také dle ruské verze BBC koncem května 2022 proklamovala plnou nezávislost kvůli nesouhlasu s postojem moskevského patriarchy Kirilla, který podporuje ruskou invazi na Ukrajinu.

„Při pronásledování těchto náboženských vůdců – kulturních a duchovních lidí v pokročilém věku – ukrajinská vláda při naprosté absenci přesvědčivých důkazů vykonstruovala trestní obvinění a uplatnila nepodložené sankce, které porušují vlastní ukrajinskou ústavu,“ uvádí Amsterdam v tiskové zprávě na stránkách savetheuoc.com.

Údajný střet s věřícími UPC v Lenkivtsi

Útok na UPC je však údajně pouze jedním z příkladů širšího útoku na cokoli nebo kohokoli, kdo má byť jen historické spojení s Moskvou, nebo na ty, kdo jsou ochotni pozvednout nesouhlasný hlas proti vládní politice, říká Amsterdam.

„Ukrajinská vláda uplatňuje sankce vůči vlastním občanům, kteří mají jakýkoli nesouhlasný názor na vládní politiku, a označuje je za domácí nepřátele,“ dodává.

Návrh zákona 8371

Snaha o vytvoření veřejné informační kampaně se dle stránek savetheuoc.com stala naléhavou poté, co ukrajinský parlament (Rada) schválil ve druhém čtení kontroverzní návrh zákona 8371, který by státu umožnil svévolně zakázat celé náboženství.

Návrh zákona 8371 se snaží v některých ohledech změnit ukrajinský zákon „O svobodě svědomí a náboženských organizacích“, což by údajně umožnilo selektivně trestat náboženské komunity a zasahovat do jejich práva na svobodu vyznání (česká redakce Epoch Times tuto záležitost neměla možnost ověřit).

Ochrana svobody náboženského vyznání všech Ukrajinců má dle Amsterdama zásadní význam pro trvalou podporu Ukrajiny ve Washingtonu i v klíčových evropských hlavních městech. „Na rozdíl od propagandy ukrajinské vlády je Ukrajinská pravoslavná církev nezávislou – místo toho jsme svědky čistě politického pronásledování a oportunismu, který nemá nic společného s národní bezpečností Ukrajiny,“ uzavírá.

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.