ČTK

22. 3. 2024

Valné shromáždění OSN ve čtvrtek jednomyslně přijalo první globální rezoluci o umělé inteligenci (AI). Státy vybízí k ochraně lidských práv, k ochraně osobních údajů a k monitorování rizik spojených s umělou inteligencí, napsala dnes agentura Reuters. Právně nezávaznou rezoluci navrhly Spojené státy s podporou více než 120 zemí včetně Číny.

„Dnes všech 193 členů Valného shromáždění OSN promluvilo jedním hlasem a společně se rozhodlo řídit umělou inteligenci, místo aby ji nechali řídit nás,“ uvedla velvyslankyně Spojených států při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Americký návrh na zasedání Valného shromáždění prošel bez hlasování, když nikdo nedal najevo nesouhlas, informovala agentura AP.

„Nevhodný nebo zlovolný design, vývoj, nasazení a používání systémů umělé inteligence… představují rizika, která by mohla… ohrozit ochranu, podporu a užívání lidských práv a základních svobod,“ uvádí se mimo jiné v přijatém dokumentu.

Text také apeluje na členské státy i jiné aktéry, aby nevyužívali systémy AI, „které nelze provozovat v souladu s mezinárodními“ lidskoprávními normami. Zároveň poukazuje na „rozdílné úrovně“ technologického vývoje v různých zemích a vyzývá k podpoře rozvojových zemí.

Rezoluce je podle Reuters další z řady iniciativ, kterými se vlády po celém světě snaží usměrnit vývoj umělé inteligence v obavách, že nová technologie by mohla být zneužita k narušení demokratických procesů, k podvodům nebo by mohla vést k zániku mnoha pracovních míst. Loni na podzim například přijala sadu doporučení pro vývoj AI skupina bohatých ekonomik G7, která vyzvala k opatřením na ochranu soukromí či demokracie a k větší transparentnosti.

Mezinárodní iniciativy reagují na prudký rozmach umělé inteligence z posledních let, během nichž technologie proniká do nejrůznějších oborů od medicíny po vojenství. Společnosti jako Google, Meta a OpenAI, které tyto systémy vyvíjí, dávají najevo podporu regulace odvětví, zároveň ale podle médií lobbují za pravidla, která by jim poskytovala co největší svobodu.

Vedle nezávazných doporučení se objevují také první zákony o používání umělé inteligence. Evropská unie letos dokončila schválení první komplexní sady takových pravidel na světě, která zavádí klasifikaci technologií podle způsobu využití a nastavuje různé úrovně omezení podle míry souvisejících rizik. Podle agentury AP by pravidla mohla vstoupit v platnost ještě do konce jara.

Související témata

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.