Maurice Forgeng

2. 4. 2024

V prvním čtvrtletí letošního roku překročilo kanál La Manche přibližně 5 000 migrantů, což je více než kdykoli předtím. A co plánované deportace? A jak na rostoucí příliv migrantů reaguje francouzská námořní policie?

Jen v sobotu 30. března překročilo Lamanšský průliv sedm malých člunů s celkem 349 migranty na palubě, kteří mířili do Spojeného království. Podle ministerstva vnitra se tak celkový počet za rok 2024 zvýšil na 4 993 osob, jak vyplývá z předběžných vládních údajů.

Jedná se o nový rekord. Předchozí rekord pocházel z roku 2022, kdy za první tři měsíce roku na lodích do Spojeného království připlulo 4 548 migrantů, jak uvedl deník The Guardian. Od začátku roku úřady odhalily 105 lodí, které se vydaly na cestu přes moře, přičemž na jejich palubě bylo v průměru více než 47 lidí.

Podle BBC přišlo v loňském roce celkem 29 437 přistěhovalců. To je o 36 % méně než v předchozím rekordním roce 2022, kdy úřady zaznamenaly 45 774 příchozích. Dosud nejrušnějším dnem letošního roku byl 20. březen. Přibližně 35 kilometrů dlouhou cestu z Francie do Spojeného království absolvovalo 514 lidí na celkem 10 lodích.

Lety do Rwandy nejisté

Vláda Rišiho Sunaka již dříve prohlásila, že chce „zastavit lodě“. Podle BBC však stínový ministr pro imigraci Stephen Kinnock shrnul, že se Sunakův slib „rozplynul na kusy“.

Britská vláda již zhruba před dvěma lety zvažovala, že všechny migranty připlouvající na malých člunech pošle do Rwandy. Mnozí členové britské Sněmovny reprezentantů jsou tomuto plánu nakloněni. V parlamentu i mimo něj se však najdou i tací, kteří jsou ostře proti. V důsledku toho Sněmovna lordů navrhovanou legislativu opakovaně zablokovala. Po skončení velikonočních prázdnin plánují poslanci o tomto opatření znovu jednat.

Mluvčí ministerstva vnitra a zastánkyně tohoto opatření uvedla: „Nepřijatelný počet lidí, kteří nadále překračují kanál La Manche, ukazuje, proč musíme co nejrychleji zprovoznit lety do Rwandy.“

Při pohledu na údaje za první tři měsíce letošního roku Kinnock uvedl, že v roce 2024 byl zaznamenán „jeden nevítaný rekord v počtu příchozích za druhým“. „Z těchto čísel také vidíme, že se v Lamanšském průlivu chystá velká tragédie,“ dodal. Zároveň napomenul vládu:

„Je načase, aby se vzpamatovala a obnovila pořádek na hranicích.“

Asli Tatliadimová je ředitelkou kampaně charitativní organizace Refugee Action. Řekla: „Lidé budou i nadále riskovat své životy, aby překonali Lamanšský průliv na chatrných člunech, protože vláda odmítá otevřít bezpečné cesty, po kterých by se lidé mohli dostat do Spojeného království a požádat o azyl.“

Žádná „drahá a nefunkční odstrašující politika, jako je dohoda s vládou Rwandy“, to nezmění.

Agresivní akce francouzské policie

Mluvčí britského ministerstva vnitra uvedl: „Nadále úzce spolupracujeme s francouzskou policií, která čelí rostoucímu násilí a narušování pořádku na svých plážích.“ Námořní policie pracuje téměř neúnavně, aby „zabránila těmto nebezpečným, nelegálním a zbytečným cestám“.

Francouzská námořní policie, kterou financuje Spojené království, prý podniká důsledné kroky. Ty by malé lodě s migranty v Lamanšském průlivu vystavily dalšímu riziku, jak popsala celoevropská nezisková organizace ECRE. Ukazují to videozáznamy, které nedávno zveřejnil server Euronews.

Záběry pocházejí z října 2023 a zveřejnil je Lighthouse Reports ve spolupráci s Le Monde, Der SpiegelObserver. Ukazuje, jak se námořní četnictvo pokouší provádět ústupové manévry proti malým lodím ve francouzských vodách. Tím jim chce zabránit v přeplutí Lamanšského průlivu do Spojeného království.

Jednou z agresivních taktik policie bylo objíždění lodi migrantů vysokou rychlostí. Vzniklé vlny prý loď zaplavily. Na jiném videu je vidět, jak francouzské síly na moři vyhrožují migrantům pepřovým sprejem, než do člunu vrazí.

Tento incident vyvolává u francouzské policie obtížné otázky týkající se potenciálně životu nebezpečné taktiky některých jejích příslušníků. Vysvětlení potřebuje také britská vláda. Člun použitý při incidentu byl financován z britských peněz, které Spojené království poskytlo Francii v rámci dohody z roku 2018.

Pašeráci byli zatčeni

Jak uvádí Der Spiegel, mnoho zločinců si z touhy migrantů dostat se do Spojeného království dělá byznys. Pašeráci nabízejí migrantům cestu přes Lamanšský průliv. V únoru letošního roku se evropskému policejnímu orgánu Europol podařilo jednu takovou převaděčskou síť rozbít. Podle orgánů EU bylo v Německu díky tomu zatčeno 19 osob.

Vyšetřování trvalo rok a půl. Podle Europolu se vyšetřovatelé zaměřili zejména na irácko-kurdskou síť podezřelou z pašování nelegálních migrantů z Blízkého východu a východní Afriky z Francie do Spojeného království.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…
Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…

Budeme muset povinně přijímat migranty, kteří do EU proudí, nebo ne? Jak je to s kvótami? Zabere migrační pakt proti náporu běženců?

Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég
Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist.

Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom
Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, který byl hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlase, nás evropské dotace vedou do záhuby a osobně by je seškrtal.

Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“
Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků
Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků

Svět kombuchy: starobylý fermentovaný nápoj plný probiotik, který může mít pozitivní vliv na metabolismus a zdraví.