Stacy Robinson

7. 4. 2024

Čínský režim protlačil zákon o zajištění národní bezpečnosti hongkongskou legislativní radou téměř bez odporu místních obyvatel.

Bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová (demokraté) a další američtí zákonodárci nedávno odsoudili drakonickou legislativu, která byla přijata v Hongkongu s podporou Komunistické strany Číny.

Zákon o zajištění národní bezpečnosti, článek 23, vstoupil v platnost 23. března. Navrhla jej Hongkongská legislativní rada kontrolovaná čínským režimem v roce 2003, ale jeho realizaci tehdy zabránily masivní protesty hongkongské i mezinárodní veřejnosti.

O něco více než 20 let později komunistická strana protlačila tuto politiku hongkongským zákonodárným sborem téměř bez odporu místních obyvatel. Tato politika navazuje na drakonický zákon o národní bezpečnosti zavedený v roce 2020.

„Je to… naprostá zrada,“ řekla Pelosiová na tiskové konferenci v Kapitolu 22. března s odkazem na to, že komunistická strana nedodržela dohodu o „jedné zemi a dvou systémech“ z roku 1997, která měla Hongkongu zajistit větší autonomii. Nový zákon označila za „alarmující rozšíření útoku Komunistické strany Číny na svobodu v Hongkongu“.

„Politická opozice je zcela zlikvidována,“ řekl kongresman Chris Smith (republikáni). Smith uvedl příklad vydavatele deníku Apple Daily Jimmyho Laie, který byl v roce 2021 uvězněn za údajné nepovolené shromažďování a nyní stojí před soudem s obviněním ze spiknutí se zahraničními silami.

„Svoboda je drcena,“ řekl senátor Jeff Merkley (demokraté). Smith a Merkley jsou spolupředsedy výkonné komise pro Čínu amerického Kongresu, panelu obsazeného oběma hlavními politickými stranami, jehož úkolem je vyšetřovat porušování lidských práv v Číně.

Smith uvedl, že současnou situaci způsobily iniciativy za vlády Billa Clintona, které legalizovaly obchod s Čínou tím, že oddělily obavy o lidská práva od obchodního statusu „zvýhodněné země“.

Pelosiová rovněž uvedla, že „kvůli obchodním zájmům se nám nedaří mluvit o porušování lidských práv v Číně“.

Frances Hui z Nadace Výboru pro svobodu v Hongkongu (CFHK) hovoří během tiskové konference, na které se diskutovalo o důsledcích zákona o zajištění národní bezpečnosti v House Triangle poblíž budovy amerického Kapitolu, 22. března 2024. (Madalina Vasiliu / The Epoch Times)

K zákonodárcům se připojily politické uprchlice Anna Kwok a Frances Hui, dvě mladé ženy pronásledované hongkongskými úřady. Na každou z nich je vypsána vládou sponzorovaná odměna 1 milion hongkongských dolarů.

Paní Hui nadnesla otázku náboženského pronásledování křesťanů a Falun Gongu ze strany čínského režimu. Podle nového zákona by hongkongská katolická diecéze mohla být nucena přerušit vztahy s Vatikánem a připojit se k vládou kontrolovanému Katolickému vlasteneckému sdružení Číny. „Obávám se, že budoucnost náboženských společenství by byla skutečně ohrožena,“ řekla Frances Hui.

Kněží by také mohli být nuceni vybrat si mezi porušením zpovědního tajemství a hrozbou 14letého trestu odnětí svobody za nezveřejnění informací o občanech Hongkongu, kteří porušili zákon, varuje paní Hui.

Podnikatel a aktivista Elmer Yuen, který je rovněž stíhán úřady a byla na něj vypsána odměna, má pro své hongkongské spoluobčany důrazný vzkaz: „Nemá smysl plakat, nemá smysl vést kampaň. Abychom se mohli vrátit do Hongkongu, musíme se zbavit Komunistické strany Číny jednou provždy.“

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.