Hongkongský prodemokratický aktivista se probudil z bezvědomí. Leže na silnici si přivolal záchrannou službu poté, co byl napaden třemi útočníky se zakrytými tvářemi. Se zakrváceným tělem před svým domem ve Velké Británii, kde nyní žije, bojoval o přežití. Od té doby se jeho život změnil, říká Finn Lau.

„Hongkongské úřady na nás v červenci 2023 vypsaly finanční odměnu pro kohokoliv, kdo nám vezme život nebo poskytne klíčové informace o našem pobytu,“ sdělil Finn Lau deníku Epoch Times při rozhovoru v salónku Poslanecké sněmovny. „Jedná se o odměnu ve výši jednoho milionu dolarů.“

Finn byl ještě předtím zatčen při novoročním pochodu za udržení demokracie v Hongkongu v roce 2020, a po 48 hodinách propuštěn. Protože policie v té době nevěděla, že je zakladatelem hnutí Stand with Hong Kong, a považovala ho za řadového protestujícího.

Po propuštění se vrátil do Londýna, kde pracoval v oblasti geodézie, a pokračoval v aktivitách za svobodný Hongkong. V srpnu 2020 si hongkongské úřady uvědomily, kdo je Finn Lau, a podle nově vyhlášeného hongkongského zákona o státní národní bezpečnosti na něho vydala zatykač.

V červenci 2023 se dostala na veřejnost zpráva o tom, že hongkongská vláda nabídla za Lauovo „dopadení“ odměnu ve výši jednoho milionu hongkongských dolarů a uvedla, že Lau a další exiloví aktivisté budou „doživotně stíháni“. „Nezáleží na tom jak daleko odcestují, budeme tyto zločince pronásledovat do konce jejich života,“ prohlásil na začátku července 2023 John Lee, vůdce hongkongské vlády, která je v současné době pod většinovým vlivem Komunistické strany Číny.

Snímek zveřejněný organizací Hong Kong Free Press (HKFP), který zachycuje zatykače vydané hongkongskou vládou a odměny za dopadení pro-demokratických aktivistů žijících v zahraničí – mezi nimi je také dole, jako druhý zprava, Finn Lau. (Na sociální síti zveřejnila Sophie Mak)

„V posledních letech Komunistická strana Číny pronásleduje všechny, kdo jsou pro demokracii, svobodu a lidská práva,“ říká Lau, kterého 2. ledna 2020 někdo vystopoval ve Velké Británii. „Tři neznámí muži mě přepadli poblíž mého domu ve Velké Británii při mojí večerní procházce. Udeřili mě tak silně, že jsem málem oslepl na pravé oko, celou polovinu těla jsem měl pokrytou krví. Ztratil jsem vědomí. Nevím, jak dlouho jsem ležel na ulici, možná hodinu,“ vzpomíná Lau, který se právě účastní summitu Mezinárodní parlamentní aliance pro Čínu (IPAC) v Praze.

Když se probudil, zavolal telefonem záchrannou službu, která ho dovezla do nemocnice, kde se lékaři po dobu pěti hodin snažili zastavit krvácení, říká Lau.

„Tehdy jsem se sám sebe ptal: Je tohle konec mého života?“ vzpomíná hongkongský aktivista a zakladatel hnutí Hong Kong LibertyStand with Hong Kong.

Od té doby se jeho život změnil, začal brát obranu Hongkongu jako své hlavní poslání a také si musel „začít dávat větší pozor“.

„Jednou mě oslovil někdo, kdo se vydával za novináře Radio Free Asia, tak jsem jim zavolal a v centrále mi řekli, že nikdo takový pro ně nepracuje,“ vzpomíná hongkongský aktivista. „Měl jsem štěstí, že jsem cítil, že není něco v pořádku a raději si to ověřil.“

„Ti lidé, kteří mě napadli, měli na obličeji masky a na hlavě kapuci. I když nemám důkazy o tom, kdo byli, podle okolností se na 99 procent domnívám, že se jednalo o agenty čínské Komunistické strany,“ sdělil Lau deníku Epoch Times.

Kdo je Finn Lau a jeho „když shoříme, shoříte s námi“?

Lau (29 let) vystudoval geodézii a pracoval v Hongkongu, Singapuru a Spojeném království. V rané fázi hongkongských protestů 2019-2020 navrhl strategii, která měla hongkongské zákonodárce „donutit, aby začali přemýšlet nad zákony, které zavádějí.“

Strategie zahrnovala posílání žádostí zahraničním vládám, aby zrušily pasy hongkongských vládních úředníků, pro-čínských zaměstnanců a jejich rodin. Strategii tehdy odůvodňoval tím, že mnoho hongkongských vládních úředníků a pro-čínských zákonodárců je držiteli zahraničních pasů. Díky tomu budou moci přehlížet dlouhodobé dopady, které jejich politika může mít na Hongkong, protože budou moci kdykoliv město opustit.

Zrušení jejich pasů je mělo donutit přehodnotit potenciální škody při přijímání zákonů oslabujících demokracii v Hongkongu.

Aktivisté se na podporu tohoto konceptu odvolávali na hlášku z filmu Hunger Games: „Když shoříme, shoříte s námi“. Tato věta se později stala oblíbeným sloganem hnutí a často se objevovala na různých Lennonových zdech.