Barbara Danza

9. 4. 2024

Začněte drobnými úspěchy, abyste podpořili trvalý růst.

Jak se obvykle cítíte na konci každého dne? Jste zpravidla spokojeni s tím, jak jste den prožili? Usínáte na polštář s pocitem vděčnosti za příležitosti, které se vám naskytly, a s uspokojením, že jste splnili své povinnosti, dostáli svým vlastním standardům a pokročili v plnění svých cílů? Anebo si většinou přejete, abyste méně prokrastinovali, méně plýtvali časem a tváří v tvář výzvám postupovali přímočařeji?

Rozdíl mezi těmito dvěma skutečnostmi spočívá v jediné věci – v sebekázni. Sebedisciplína je neochvějná síla, která odděluje sny od reality a mění potenciál v úspěch.

Jak moc disciplinovaní jste? Nakolik jste schopni řídit svou vůli tak, abyste důsledně dělali to, o čem jste přesvědčeni, že byste měli dělat? Jak silní jste tváří v tvář pokušením, jako je projíždění telefonu nebo mačkání tlačítka odložit?

Každý se může naučit vyšší sebekázni. Nejde o vrozený charakterový rys, kterým by bylo obdařeno jen pár šťastlivců. Je to něco, co si člověk časem vypěstuje a posílí.

Určete si svůj cíl

Udělejte si čas a zamyslete se nad tím, co děláte tady na této malé modré kuličce, které říkáme Země. Jaké jsou vaše nejvyšší životní cíle? Co si podle vás Bůh pro vás nejvíce přeje? Na jaké největší dobro můžete zaměřit svou životní práci? Proč věříte, že je to pravda? Když máte pádné důvody, sebekázeň se vám podaří získat snáze.

Stanovte si konkrétní cíle

Jakých konkrétních cílů si ve svém životě nejvíce přejete dosáhnout a proč? Jaký nejbližší krok, který můžete udělat hned teď, povede k určitému pokroku na cestě k jednotlivým cílům? Rozdělení cílů na menší a menší úkoly směřující k pokroku vám usnadní uvěřit, že se dokážete ukáznit a důsledně vykonávat práci potřebnou k jejich dosažení.

Naplánujte si denní rutiny

Jaké každodenní rutiny by nejlépe podpořily váš život? Mohou se týkat kondice, hospodaření s časem, vašeho prostoru, rodiny, duchovního růstu nebo jiných aspektů vašeho života. Jaké jsou nejdůležitější návyky, které potřebujete udržovat, a jakou rutinu budete používat, abyste je důsledně dodržovali? Dobře promyšlené návyky se časem stanou automatickými, a sebekázeň se tak stane mnohem snazší.

Osvojte si možnost odložené odměny

Naučte se trpělivě pracovat na dlouhodobých odměnách bez potřeby okamžitého uspokojení. Odkládání okamžitých přání rozvíjí odolnost a posiluje sebekázeň, což v konečném důsledku vede k většímu uspokojení.

Vizualizace úspěchu

Představte si své cíle jako hmatatelné úspěchy – dokončený projekt nebo proměněný život. Vizualizace vyvolává emoce spojené s úspěchem a stává se mocným nástrojem k posílení sebekázně a překonávání překážek, který vás pohání vpřed, když se nedaří.

Počítejte s komplikacemi

Neúspěchy jsou nevyhnutelné, ale klíčová je vaše reakce na ně. Přijměte problémy jako příležitost k učení a růstu a rozvíjejte duševní sílu potřebnou k tomu, abyste vytrvali. S vědomím, že budete čelit neúspěchům, si připravte strategii, která vás jimi provede.

Hledání zodpovědnosti

Mocným nástrojem, který vám pomůže udržet si odhodlání, je vnější zodpovědnost. Sdílejte své cíle a pokroky s manželem/manželkou, důvěryhodným přítelem nebo mentorem. Zapojení někoho, kdo si pro vás přeje to nejlepší a kdo vás vede k zodpovědnosti, podporuje disciplínu a nabízí podporu v těžkých chvílích.

Oslavujte drobná vítězství

Každý malý krůček k pokroku je pokrok. Uznávejte a oslavujte své úspěchy, ať už jsou jakkoli malé. Pozitivní posilování vytváří motivační cyklus, který podporuje další sebekázeň a neustálý růst.

Sebedisciplína může znít jako omezující způsob života, ale každý, kdo ovládá sebekázeň, ví, že právě ona rozšiřuje možnosti v životě a podporuje vaši schopnost žít podle svého největšího potenciálu. Sebekázeň je cestou k větší svobodě.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...