Juraj Skovajsa

10. 4. 2024

Na rozdíl od včerejšího jednání dvou senátních výborů, které podpořily přijetí sněmovního návrhu partnerství stejnopohlavních párů, byla situace na dnešním Ústavně-právním výboru (ÚPV) složitější. Senátoři se neshodli ani na podpoře současného znění, ani na podpoře jakéhokoliv ze tří pozměňovacích návrhů.

Minulý měsíc postoupila Poslanecká sněmovna Senátu návrh skupiny poslanců zaštítěný Josefem Bernardem (STAN), který má upravit občanský zákoník a další normy v souvislosti s partnerstvím stejnopohlavních párů.

Dle Bernarda, který na návrhu pracuje dva roky, se dolní komora shodla pouze na tom, že „změna je potřeba“, a tam to končí. Výsledkem je nakonec „kompromisní návrh“. Největším problémem pro širokou podporu je dle něj ochrana práv dětí. „To, co přenáším, je maximální možné, víc nedosáhneme,“ konstatoval na ÚPV.

Výhrady vůči návrhu vznesl hned v úvodu senátor Zdeněk Hraba (nezávislý), dle kterého znění sněmovního návrhu ve skutečnosti neodpovídá tomu, jak to navrhovatelé odůvodňují. Poukázal také na problematickou část právní úpravy adopcí, resp. osvojení, která dle něj v § 800 umožňuje různé výklady toho, kdo je rodičem, a problém vidí i v definici partnera.

Proto předložil pozměňovací návrh, který by problematické části upravil a zachoval by původní záměr Poslanecké sněmovny, který by v takovéto podobě podpořil.

Předseda ÚPV Tomáš Goláň (ODS) vyjádřil obavy, že jakýkoliv schválený pozměňovací návrh Senátu by poté už Poslaneckou sněmovnou nemusel projít, a avizoval hlasování o nezabývání se pozměňovacími návrhy. Někteří senátoři se vůči tomu důrazně ohradili a také při samotném hlasování o „nezabývání se“ myšlenku smetli ze stolu.

Celkem byly pozměňovací návrhy tři. První již výše zmíněný od senátora Hraby. Druhý navrhla nezávislá senátorka Jitka Chalánková a označila jej jako „přísný“. Reflektuje otázku osvojení, resp. umělého oplodnění a surogátního mateřství, u něhož vycházela z nejlepšího zájmu dítěte, které „musí být vždy na prvním místě, nikoli že někdo si přeje to dítě“, přičemž poukázala na obchodování s dětmi a „operaci Španěl“.

Poslanecký návrh označila jako nešťastný s mnoha problémy, se kterým „není spokojený nikdo“.

Se třetím návrhem přišla místopředsedkyně výboru Hana Kordová Marvanová (nezávislá, zvolena za SPOLU), která jej předložila spolu se senátory mimo ÚPV Lukášem Wagenknechtem, Adélou Šípovou, Václavem Láskou a Martinem Krskou, kteří požadují vrácení do původní podoby sněmovního návrhu manželství pro všechny.

Jakýkoliv jiný kompromis dle ní nevede k prosazení toho, o co ve věci jde, přičemž citovala části Ústavy zaručující rovná práva a důstojnost „všem bez rozdílu“.

Další výtky k návrhu o partnerství vznesla senátorka Daniela Kovářová (nezávislá), která původně zamýšlela návrh podpořit. Její rozhodnutí se ovšem změnilo poté, co dostala definitivní znění textu. „Je to bohužel špatně legislativně napsáno,“ dodala senátorka.

Kovářová, která je také prezidentkou Unie rodinných advokátů, dále sdělila, že návrh konzultovala i s akademickou obcí zabývající se rodinným právem a dle jejich názorů by schválení návrhu v praxi způsobovalo problémy, odlišné výklady a chyby technického rázu. Podpořila návrh senátora Hraby, „protože ten opravuje legislativní nesrovnatelnosti“.

Reagovala také na předkladatele (poslance Bernarda): „Nesouhlasím s tím, že by současná právní úprava v praxi způsobovala problémy, je to umělé téma, které podporují aktivisté a v praxi – konzultovala jsem to i s opatrovnickými soudci – to žádný problém nezpůsobuje“. Dodala, že „všechny případně komplikované situace se dají řešit smlouvami“ a že problémy vyskytující se v praxi jsou způsobeny některými zdravotnickými zařízeními či lidskou chybou.

Svůj pohled na věc z druhé strany prezentoval homosexuální poslanec Jan Berki a homosexuální „člověk z lidu“, který žije v registrovaném partnerství, v němž mají v pěstounské péči 13letého chlapce.

Během rozpravy se vedly pře o tzv. dvojstupňové osvojení, které je dle Hraby a dalších „obcházením původní ideje“ návrhu.

Po rozpravě následovalo několik hlasování, včetně již zmíněného zamítnutého návrhu předsedy Goláně. Senátoři se neshodli ani na podpoře návrhu postoupeného Sněmovnou, ani na oněch třech pozměňovacích návrzích senátora Hraby (4 pro, 1 proti, 4 se zdrželi), senátorky Marvanové (2 pro, 5 proti, 2 se zdrželi) a senátorky Chalánkové (4 pro, 4 proti, 1 se zdržel).

Příští týden 17. dubna se bude poslaneckým návrhem zabývat celé senátní plénum.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.