Milan Kajínek

15. 4. 2024

Při válečných konfliktech se museli tajní agenti často vydávat do nepřátelských linií a měst. Nebo se stávalo, že místní obyvatelé, kteří měli jisté vazby v zahraničí nebo nesouhlasili s postupem současného režimu, pracovali pro takzvanou „druhou stranu“.

Přítomnost šifrovacích pomůcek, které by u nich mohly být nalezeny, mohla znamenat smrtelné riziko. Proto se při šifrování často používaly alternativní pomůcky. Jednou takovou jednoduchou pomůckou mohlo být například tištěné vydání nějaké konkrétní knihy.

Předpokladem pro šifrování a dešifrování je, aby šifrant i ten, kdo zprávu přijímá, měli stejné vydání konkrétní knihy.

Postup šifrování

Kryptografie je vědní obor, zabývající se rozvojem prostředků pro ochranu informací. (seventyfourimages / Envato)

Šifrant si napřed v mysli nebo na papíře (což ovšem zvyšuje riziko odhalení) připraví text zprávy, kterou chce zašifrovat. Například „Vůdce přikázal útok na Stalingrad“.

Poté si musí jednotlivá slova textu zprávy vyhledat v knize. Šifra kterou pošle potom bude vypadat jako souřadnice, které popisují polohu slov v knize.

Šifrant postupuje následujícím způsobem: ke každému slovu napíše sedmimístnou souřadnici. První trojčíslí udává číslo stránky, na které se slovo nachází. Další dvojčíslí udává číslo řádku na stránce (shora) a poslední dvojčíslí pozici slova na řádku (zleva).

Řekněme, že například slovo „Vůdce“ je na straně 122 na řádku 12 a na tomto řádku je třetí zleva. Tedy šifrovaný zápis slova „Vůdce“ bude znít 1221203.

Takto můžeme získat následně vypadající zápis šifrovaného textu:

1221203 1234010 0250902 0051109 0090605

Takto zašifrovaný text můžeme ještě dále vhodně šifrovat dalšími způsoby. Například substitucí, kdy použijeme pro každou číslici od 0 do 9 určité písmeno abecedy. Viz předcházející články ze série o šifrovacích kódech minulosti.

Poslední otázkou zůstává bezpečné doručení zprávy. Jako nosič může posloužit například dopis nebo pohled, na němž může být šifra ukryta pod poštovní známkou nebo – pokud to technické možnosti dovolují – formou mikrotečky v zapsaném textu. Použít se může také „moták“ – proužek papíru s šifrou smotaný do malé kapsle, která může být ukryta například v šatech, podšívce nebo za límečkem, v knoflíku a podobně.

Dešifrování

Samotné dešifrování textu je obráceným postupem k postupu šifrování. Je lépe volit slova v knize, která jsou pokud možno na jedné stejné stránce nebo na několika sousedních stránkách, aby nebylo vyhledávání a šifrování příliš zdlouhavé.

Kniha musí samozřejmě být na straně šifranta i příjemce zprávy ve stejném jazyce a stejném vydání, aby byly pozice slov a samotná slova totožné. Kniha je tomto případě v podstatě bezpečnou pomůckou, která agentovi nahrazuje šifrovací tabulku. Pokud u sebe nosíte knihu, nebudete budit podezření, že disponujete nějakými šifrovacími pomůckami.

Takže teď můžete přátelům klidně posílat tajné vzkazy, které hravě dešifrují pomocí své oblíbené knihy.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.