Analýza zpráv

V březnu uvedl slovenský premiér Robert Fico v rozhovoru se slovenským deníkem Štandard, že se připravuje „na jednu fantastickou velkou cestu do Číny pravděpodobně v červnu, která bude, věřím, ekonomicky úspěšná“. Ještě v listopadu 2023 podepsal Fico memorandum o porozumění s firmou Gotion InoBat Batteries, s čínským spoluvlastníkem, která má na Slovensku vystavět továrnu na baterie.

Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová na začátku ledna navázala spolupráci s čínským velvyslancem Cchaj Kem. Oba podle mluvčího ministerstva vyjádřili přesvědčení, že spolupráce mezi Slovenskem a Čínskou lidovou republikou v oblasti kultury má značný potenciál.

Někteří experti varují, že spolupráce s čínským režimem nenaplní z dlouhodobého a strategického hlediska očekávané cíle. Itálie v prosinci 2023 odstoupila z čínského projektu Nové hedvábné stezky, do něhož vstoupila jako jediný člen skupiny G7. Projekt čínský vůdce Si Ťin-pching zahájil před deseti lety s cílem rozšířit geopolitický vliv režimu prostřednictvím investic do infrastruktury. Podle italské vlády projekt nepřinesl očekávané výsledky. Podobné zkušenosti hlásí také další země zapojené do iniciativy.

Italský ministr zahraničí Antonio Tajani prohlásil, že čínský projekt „nepřinesl požadované výsledky a země, které se ho nezúčastnily, dosáhly lepších výsledků“.

Italský ministr obrany Guido Crosetto uvedl, že Čína v důsledku dohody zvýšila svůj vývoz do Itálie, ale dohoda neměla stejný dopad na italský vývoz do Číny. „Do Číny jsme vyvezli jeden náklad pomerančů, zatímco Čína za tři roky svůj vývoz ztrojnásobila,“ vysvětlil.

Exkluzivně: Jak hacking a špionáž pohánějí ekonomický růst Číny

(K obrázku výše) Již v roce 2015 zveřejnila americká redakce Epoch Times exkluzivní reportáž mapující propletenou síť subjektů z řad čínské armády, státu, podnikatelského a akademického sektoru, která spolupracuje po několik desetiletí, aby dosáhla jednoho cíle: okrást Západ o jeho tajemství. Tyto krádeže nejsou nijak postihovány, přitom pohánějí čínskou ekonomiku a nejmodernější vojenskou výrobu. Více…

Firma Gotion InoBat Batteriess, s níž premiér Fico podepsal memorandum, je společným podnikem slovenské firmy InoBat a čínské společnosti Gotion High-Tech, kterou američtí republikáni tlačí k bezpečnostní prověrce.

Republikánský senátor Marco Rubio a zástupci republikánů z několika amerických států poslali ministryni financí Janet Yellenové dopis, ve kterém vyzvali Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), aby přehodnotil vazby firmy Gotion na čínskou komunistickou stranu.

Kanadský expert na Čínu a bývalý diplomat v Pekingu, Charles Burton, upozorňuje, že žádná čínská společnost neexistuje nezávisle na čínské komunistické straně. V souvislosti se změnou investičního zákona varoval, že jakékoli duševní vlastnictví, které získá čínská firma prostřednictvím investice do kanadského partnera, skončí nakonec stejně v rukou čínského režimu.

V některých případech existují důvodná podezření, že čínské firmy nakupují podíly v zavedených zahraničních společnostech, aby získaly jejich know-how a převedly ho do výroby v Číně.

Krach společnosti CEFC v rámci česko-čínských vztahů

Čínský prezident Si Ťin-pching s tehdejším českým prezidentem Milošem Zemanem, březen 2016. (Hrad.cz)

Podobné iniciativy ekonomické spolupráce s Čínou vyvíjel v minulosti český prezident Miloš Zeman a také vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Prezident navázal spolupráci s čínskou společností CEFC, která byla v České republice propagována jako „vlajková loď čínských investic“. Nakonec před šesti lety zkrachovala a její ředitel Jie Ťien-ming a prezidentův poradce v jedné osobě zmizel beze stopy. 

V minulém roce byl v USA obžalován lobbista Gal Luft, který úzce spolupracoval s neziskovým křídlem společnosti CEFC a jeho nejvyššími představiteli Patrickem Hoem a Jie Ťien-mingem, bývalým poradcem prezidenta Zemana.

Patricka Ho usvědčil americký soud z uplácení politiků v Čadu a Ugandě s cílem prosadit zájmy CEFC. Organizace, pro kterou Patrick Ho pracoval, získala dokonce u OSN „speciální konzultační status“, ovšem Ho prosazoval hlavně zájmy svého chlebodárce CEFC China, která podniká s naftou, plynem a v bankovnictví.

Luft měl údajně v roce 2016 ve spolupráci s CEFC prosazovat bývalého ředitele CIA Jamese Woolseyho do přípravného týmu tehdejšího prezidentského kandidáta Trumpa a šířit jeho prostřednictvím „narativy“ čínského vedení, jako jsou Nová hedvábná stezka a podobně.

Mezi dalšími body obžaloby bylo také pašování zbraní, opět ve spolupráci s CEFC, do krizových oblastí jako Libye. Luft sám je od jara 2023 na útěku a prohlašuje se za oběť pomsty prezidenta Bidena poté, co údajně v roce 2019 upozornil americké ministerstvo spravedlnosti na machinace jeho syna Huntera – s CEFC.

Soudní záznamy z dohody Huntera Bidena s ministerstvem spravedlnosti odhalují podrobnosti o více než 2,6 milionu dolarů, které obdržel od čínských subjektů s vazbami na Komunistickou stranu Číny.

Podobně jako zmizení Jie Ťien-minga vyvolalo znepokojení nad nelítostnými boji uvnitř komunistické strany také vyvedení bývalého čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa ze zasedání politbyra v roce 2022. Tato veřejná demonstrace síly byla součástí upevňování moci současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Premiér Fico se setkal s Chu Ťin-tchaem osobně v Bratislavě v roce 2009 (viz foto níže).

Související články

Přečtěte si také

Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie
Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie

Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie. Kromě ní se od 1. května 2004 staly členskými zeměmi bloku také Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.

Smiřte se se zelenou deindustrializací, některé komodity seženeme levněji v cizině, radí klimatičtí vědci
Smiřte se se zelenou deindustrializací, některé komodity seženeme levněji v cizině, radí klimatičtí vědci

Klimatičtí vědci se domnívají, že než dotovat výrobu průmyslových komodit z obnovitelných zdrojů energie, Evropa by si zboží měla nechat vyrobit tam, kde je elektřina z obnovitelných zdrojů levná – i za cenu deindustrializace.

Miliardáři vytvořená Arabella Advisors významně ovlivňuje společnost v USA, říká autor knihy
Miliardáři vytvořená Arabella Advisors významně ovlivňuje společnost v USA, říká autor knihy

Síť stovek neziskových organizací v USA ovlivňujících společnost a politiku, sdružených pod společností Arabella Advisors, zachycuje ve své nové knize Scott Walter. Jak tato síť funguje a kým je využívána?

Zatímco pomáhá rodičům perzekvovaným v Číně, v Evropě jej komunisté monitorují
Zatímco pomáhá rodičům perzekvovaným v Číně, v Evropě jej komunisté monitorují

Když v roce 2012 přijel do Německa, byla jeho matka v Číně zatčena za to, že se věnuje Falun Gongu. Díky mezinárodnímu tlaku byla o rok později propuštěna. Nyní ale musí „bojovat“ znovu...

„mRNA vakcíny by mohly stimulovat růst rakoviny,“ konstatuje nová studie
„mRNA vakcíny by mohly stimulovat růst rakoviny,“ konstatuje nová studie

Poslední dobou zaznamenáváme u nás a ve světě nárůst rakoviny. Kromě známých příčin jako je kouření, životospráva či znečištěné ovzduší, by dalším důvodem mohly být i mRNA vakcíny.