Tom Ozimek

15. 2. 2024

Rob Walker, bývalý obchodní partner Huntera Bidena, syna amerického prezidenta Joea Bidena, v Kongresu vypověděl, že Biden starší se v roce 2017 objevil na pracovním obědě s šéfem čínské energetické firmy napojené na vládnoucí komunistickou stranu.

Walker vypovídal v lednu za zavřenými dveřmi v rámci impeachmentového vyšetřování prezidenta Bidena ve Sněmovně reprezentantů, ale přepis Walkerovy výpovědi byl zveřejněný až 13. února sněmovním výborem pro dohled.

Podle tohoto přepisu Walker vypověděl, že Biden starší se účastnil schůzky s Jie Ťien-mingem, šéfem čínského energetického konglomerátu China Energy Company Limited (CEFC) a jeho asi deseti lidmi.

Byť si Walker nepamatoval na přesné datum, vypověděl, že schůzka se uskutečnila v roce 2017, „pravděpodobně v prvních měsících roku 2017“, každopádně ale v době, kdy už Joe Biden nebyl ve funkci viceprezidenta.

Dle finančních záznamů publikovaných výborem pro dohled, převedla 1. března 2017 čínská společnost napojená na CEFC, State Energy HK Limited, tři miliony dolarů Walkerově společnosti Robinson Walker LLC.

„Schůzka se pravděpodobně uskutečnila předtím, než čínská firma převedla peníze,“ uvedl Walker.

Několik dní po převodu zaslala v následujících třech měsících společnost Robinson Walker LLC přes milion dolarů v několika transakcích na společnosti s účastí několika členů rodiny Bidenových.

Když Walker v lednu vypovídal, předseda sněmovního výboru pro dohled, republikán James Comer, řekl, že toto svědectví slouží jako důkaz, že „Bidenovi prodávali ‚značku Biden‘, aby obohatili rodinu Bidenových“.

Nicméně, Walker ve své výpovědi trval na tom, že s Hunterem Bidenem dělali vždy pouze „legitimní obchody“ a že Joe Biden „nikdy nebyl zapojen do žádných obchodních aktivit, které jsme realizovali“.

Walker dále ke schůzce upřesnil, že šlo o pracovní oběd, který se měl konat v soukromém salonku restaurace Four Reasons ve Washingtonu D. C., na kterém měli s čínskými partnery probrat „jak bychom mohli spolupracovat“.

Joe Biden se dle Walkera pouze zastavil asi na 10 minut z jinak asi hodinu a půl dlouhé schůzky a měl vést jen zdvořilostní konverzaci: „Mluvil hezky, víte, normální zdvořilosti. Myslím, že většinu rozhovoru pravděpodobně vedl on.“

„Hunter dbal na to, aby vždy existovala jasná hranice mezi jakýmkoli podnikáním a jeho otcem,“ vypověděl dále Walker a dodal: „Jako jeho partner jsem tuto hranici vždy chápal a respektoval.“

Bílý dům uvedl, že svědectví Hunerova bývalého společníka vyvrátilo tvrzení republikánů, že prezident Biden byl zapojen do obchodních aktivit svého syna.

Přesto však Walker také uvedl, že Biden má „zajímavé příjmení“, které by mohlo otevírat dveře k obchodním dohodám, což posiluje názor kongresmana Comera a dalších republikánů, že členové Bidenovy rodiny mohli využívat Joea Bidena k osobnímu prospěchu.

Zveřejnění přepisu výpovědi Hunterova bývalého společníka přišlo ve stejný den, kdy za zavřenými dveřmi ve sněmovních výborech pro dohled a justici vypovídal Tony Bobulinski, další bývalý obchodní partner pana Bidena.

Bobulinski již dříve obvinil prezidenta Bidena ze lži, když tvrdil, že se nikdy neangažoval v obchodních transakcích svého syna.

Krátce před prezidentskými volbami v roce 2020 přišel Bobulinski se sérií „třaskavých“ odhalení vyvolaných zprávami týkajících se notebooku Huntera Bidena.

Byla mezi nimi i korespondence vedená s Hunterem Bidenem, v níž stálo, že desetiprocentní podíl z čínské obchodní transakce „půjde H pro Velkého Chlapíka“. Dle Bobulinského měl být oním Velkým Chlapíkem (Big Guy) Joe Biden.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Byl redakčně upraven.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.