Ondřej Horecký

17. 4. 2024

V úterý skončila dosud nejdelší zahraniční návštěva německého kancléře Olafa Scholze, který v neděli vyrazil do Číny. S vedením komunistické strany hovořil evropský politik o vztazích s Ruskem, ale i o čínské dumpingové politice. Při setkání se studenty v Šanghaji řeč došla i na kouření marihuany.

Scholz se setkal s nejvyššími představiteli režimu, generálním tajemníkem Komunistické strany Číny (KS Číny) a zároveň prezidentem Si Ťin-pchingem i s premiérem Li Čchiangem. Od jeho nástupu do úřadu v roce 2021 jde již o druhou Scholzovu návštěvu Číny.

Peking chce Berlín za investora a obchodního partnera, a to i navzdory vzájemně se lišícím názorům na geopolitickou situaci ve světě. Zatímco Čína má velmi blízko k ostatním totalitně smýšlejícím národům jako Rusko, Írán nebo Severní Korea, Německo se spolu se Západem staví proti Putinově válce na Ukrajině, podotýká kanál Deutsche Welle. Scholz včera vyzval podle agentury Reuters čínského prezidenta, aby Rusko přiměl k ukončení konfliktu na Ukrajině.

Podstatnou součástí rokování byla vzájemná ekonomická spolupráce. Ostatně Čína je od roku 2023 osm po sobě jdoucích let největším obchodním partnerem Německa. Kancléř v Pekingu vyzval k „férové“ hospodářské soutěži se zřejmou narážkou na rekordní dovozy elektromobilů, solárních panelů a větrných turbín z Číny, které ničí evropské podniky. „Konkurence musí být férová,“ prohlásil v pondělí při svém setkání se studenty univerzity Tongji v Šanghaji.

Čína chytře využila evropské poptávky po obnovitelných zdrojích a elektrických vozidlech, které Evropská komise protlačuje v rámci Green Dealu a zaplavila starý kontinent svou nadprodukcí významně dotovanou státem.

Některé hlasy v Evropské unii proto volají po zavedení cel na super levné čínské zboží, kvůli němuž mají místní výrobci obavy o přežití. Evropské úřady v poslední době spustily vyšetřování hned několika čínských firem, které se ucházejí o kontrakty na veřejných solárních či větrných projektech. Obvinění spočívá v tom, že čínské podniky přijímají od státu vysoké subvence, díky čemuž si mohou dovolit nabídnout nízké ceny.

Scholz sice vyzval Čínu k férové konkurenci s odkazem na dumping, nadprodukci a porušování autorských práv, nicméně zároveň naléhá na své partnery v EU, aby nepřijímali protekcionistickou politiku vůči Pekingu.

Evropská komise již avizovala, že zavedení kvót a cel na čínskou solární produkci není na pořadu dne, neboť by to mohlo ohrozit její klimatické cíle. Čína dodává více než 90 % fotovoltaické produkce instalované v unii.

Podle všeho tedy kancléřova návštěva měla zřejmě sledovat vlastní cíle. S politikem přijela do Pekingu řada top manažerů největších německých firem, které mají zájem o navyšování svých investic v Číně, poznamenává Deutsche Welle. Je pravděpodobné, že právě za jejich zájmy Scholz v zemi lobboval.

Lidská práva a marihuana

Německý státník naopak nevěnoval pozornost jiným otázkám. Lidskoprávní nevládní organizace Human Rights Watch vyzvala německého šéfa vlády těsně před jeho odletem do Číny, aby při jednáních nadnesl otázku lidských práv, zejména perzekuce Ujgurů v Sin-ťiangu, včetně jejich zneužívání pro nucenou práci.

Čína je v této souvislosti obviňována, že používá příslušníky ujgurského etnika zadržované v pracovních táborech k výrobě fotovoltaických komponentů. Pokud o tom německý politik s čínskými partnery vůbec jednal, musel tak učinit v soukromí, neboť žádné zprávy o tom nehovoří.

O čem ovšem mluvil, byla otázka marihuany, respektive její legalizace v zemi. Při setkání se studenty v Šanghaji ujišťoval Scholz jednoho z dotazujících, že když bude studovat v Německu, nemusí kouřit marihuanu.

Německo v únoru schválilo legislativu, která umožňuje jednotlivcům a sdružením pěstovat a vlastnit omezené množství této drogy. „Nechceme, aby více lidí konzumovalo konopí, chceme, aby méně lidí konzumovalo konopí. Chceme, aby o tom byla větší osvěta,“ uvedl podle zpráv Reuters politik a dodal, že on sám bude mít letos 66 let a marihuanu ještě nekouřil.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.