Milan Kajínek

17. 4. 2024

Dnes Senát rozhodoval o přijetí či zamítnutí sněmovního návrhu partnerství stejnopohlavních párů, který mu minulý měsíc postoupila Poslanecká sněmovna. Návrh skupiny poslanců vládní koalice zaštítěný Josefem Bernardem (STAN) má upravit občanský zákoník a další normy v souvislosti s partnerstvím stejnopohlavních párů.

Největší diskuse se při schvalování tohoto návrhu točí kolem ochrany práv dětí, právní úpravy adopcí (osvojování dětí) nebo definice, kdo je rodičem a co znamená partner. V této věci se očekávaly pozměňovací návrhy, které by měly „problematické části“ upravovat.

Jako znepokojující označují někteří zákonodárci otázku osvojení dětí prostřednictvím umělého oplodnění a surogátního (náhradního) mateřství, které je v některých případech prostředkem při obchodování s dětmi, které řešila Policie ČR v rámci „operace Španěl“.

Návrh na vyřazení bodu z jednání pléna

Na začátku jednání navrhl senátor Zdeněk Nytra (ODS), aby byl tisk z jednání Senátu vyražen. „Je to poprvé v historii Senátu, kdy byl takový návrh učiněn,“ uvedl senátor Michael Canov a označil jej za „skandální“. Pokud by byl vyřazen z jednání, propadla by tzv. marná lhůta pro jeho projednávání, čímž by se Senát k zákonu na plánu vůbec nevyjádřil.

Senátor Václav Láska (SEN 21 a Piráti) uvedl, že vyřazení zákona z jednání podporuje. Vyřazení podpořil také Jan Sobotka (STAN). Argumentoval podobně jako senátor Láska tím, že se chce vyhnout „další diskusi“, které se chce na veřejnosti „LGBT komunita vyhnout“.

Jitka Seitlová (KDU-ČSL a nezávislí) naopak prohlásila, že „institut nezabývat se zákonem tu není proto, abychom se vyhnuli citlivému tématu“, a dodala, že takové jednání Senátu „neprospěje“ a téma je třeba na úrovni prodiskutovat.

Vyřazení návrhu z jednání bylo argumentováno tím, že by Senát jednal „opět několik hodin“ a pozměňovací návrhy by nenašly potřebnou podporu, čímž by výsledek jednání senátního pléna skončil stejně jako v případě vyřazení. Návrh již projednávaly tři senátní výbory a vydaly k němu svá stanoviska, což bylo podle podporovatelů vyškrtnutí bodu z jednání pléna „dostatečné“.

Návrh na vyřazení byl přijat. Novela, která prošla koncem února Poslaneckou sněmovnou, nyní tedy míří k podpisu prezidentovi. Pro vyřazení bodu z jednání Senátu hlasovalo 47 ze 77 přítomných senátorů. 21 senátorů bylo proti a 9 se zdrželo hlasování.

Vyřazení podpořily politické kluby ODS, TOP 09, ANO a SOCDEM, SEN 21 a Piráti. Proti byly kluby KDU-ČSL, nezávislí a nezařazení senátoři.

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.