Jingduan Yang

26. 4. 2024

Jak se připravit na smrtelnou nemoc, která se ještě neobjevila?

Světoví představitelé diskutují o budoucích výzvách, které by mohly být smrtelnější než pandemie covidu-19: Nemoc X.

V matematice se X často používá jako označení neznámé veličiny. Medicína nemocí X označuje závažnou mezinárodní epidemii, kterou může způsobit neznámý patogen.

V lednu na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu varovali odborníci před nemocí X, hypotetickou nemocí, která by mohla mít za následek dvacetkrát vyšší počet úmrtí než covid-19.

Morgan Coulson z Bloombergovy školy veřejného zdraví Johnse Hopkinse při popisu nemoci X poukázal na to, že bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld kdysi řekl: „Existují známé známé, známé neznámé a neznámé neznámé.“ Autor dále uvedl: „V případě nemoci X se připravujeme na neznámou neznámou.“

Covid-19 byl první nemocí X

Koncept nemoci X byl poprvé navržen v roce 2018 a má několik definičních znaků. Zaprvé, nemoc by byla způsobena patogenem – ať už virem, nebo bakterií – který v současné době neznáme. Protože patogen není znám, nejsou k dispozici žádné léčebné prostředky, jako jsou vakcíny nebo léky, které by proti němu bojovaly. Kromě toho by nemoc X měla být vysoce smrtelná.

Pandemii covidu-19 vyvolal v té době neznámý virus. Bez dostupné léčby nebo vakcín proti němu vedl virus SARS-CoV-2 k celosvětové pandemii a vysokému počtu obětí. Na začátku roku 2020 vyjádřili odborníci uvedení v časopise Cell názor, že se covid-19 rychle vyvíjí v první nemoc X.

Diskuse o nemoci X a dalších neznámých hrozbách nemá vyvolat strach, ale zvýšit informovanost a podnítit úvahy o tom, jak lépe předcházet budoucím epidemiím a reagovat na ně. Musíme se zaměřit na řízení našeho zdraví, abychom se na tato neznámá nebezpečí připravili.

4 ochranná opatření pro boj s budoucí nemocí X

Níže jsou uvedena opatření, která můžeme přijmout, abychom se připravili na případnou nemoc X, ať už se projeví jakkoli.

1. Udržování fyzického zdraví

Udržování celkového zdraví našeho těla, včetně vnitřních orgánů, kůže, svalů a kostí, je pro boj s nemocemi zásadní. Pravidelné, mírné cvičení pomáhá udržovat tělo pružné a silné a zajišťuje správný krevní oběh.

2. Zajištění odpovídající výživy

Vyvážená a zdravá strava může tělu poskytnout potřebné živiny pro udržení celkové pohody. Někteří lidé mohou mít problémy se vstřebáváním, ukládáním a využíváním živin v důsledku zažívacích problémů, genetických faktorů nebo problémů souvisejících s věkem. Tato skupina lidí může potřebovat doplnit živiny na základě individuálních potřeb.

3. Zvládání emocí

Jeden z přehledových článků uvádí, že psychický stres může ovlivnit imunitní systém, což může vést ke zvýšené náchylnosti k různým infekcím, poruchám imunoregulačních okruhů a reaktivaci latentních virů. Výzkum také zjistil, že pozitivní emoce jsou spojeny s nižší úrovní zánětu a exprese antivirových genů, zatímco negativní emoce jsou spojeny s vyšší úrovní obojího.

V dnešním náročném a stresujícím světě je udržení klidného a vyrovnaného emočního stavu jedním z klíčů ke zdraví a dlouhověkosti.

4. Zkoumejte spiritualitu

Z duchovního hlediska je pro duševní zdraví klíčový systém víry jednotlivce. Ti, kdo věří v existenci duše, mohou vnímat fyzickou smrt jako přirozenou, ale smrt duše je skutečně děsivou. Proto bychom se měli vyhýbat zlu a přijímat dobro, kdekoli je to možné.

Budoucnost nemůžeme ovlivnit, ale můžeme se chopit přítomnosti. Měli bychom diskutovat o metodách, které nám pomohou vyrovnat se s neznámými hrozbami. Nakonec každý z nás – nejen lékaři, odborníci nebo vlády – má v rukou moc rozhodnout, jak těmto výzvám čelit.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.