ČTK

30. 4. 2024

V polských ozbrojených silách se zakrátko opět objeví husaři. Nikoliv však jako těžká kavalérie, jejíž jezdci mají na zádech atrapy křídel a která v minulosti zahnala turecká vojska od Vídně. Tito husaři budou mít křídla skutečná. Husarz (husar) bude totiž polský název pro nejnovější stíhačky F-35.

Stejné stíhačky si objednalo i Česko, v počtu 24 kusů a zhruba čtyři roky po Polsku.

První z 32 kusů objednaných Polskem stanul v továrně Lockheed Martin na vlastních kolech. Na polský název pro stíhačku předtím vyhlásily ozbrojené síly soutěž. A vítězem se stal Husarz, oznámil v pondělí generální štáb.

Jeho náčelník, generál Wieslaw Kukula, současně podle médií ohlásil, že novodobí husaři se budou muset obejít bez tradičních rozpoznávacích znaků v podobě bílo-červených šachovnic, které provázejí polská vojenská letadla už od roku 1918.

„Na polských F-35 nebude tradiční bílo-červená šachovnice. Na tomto typu použijeme šachovnici v odstínech šedi, jak vyžaduje maskování. Změníme předpisy,“ uvedl generál. Jde podle něj o „technologickou nezbytnost“, podloženou přesnými údaji, jak moc by bílo-červená šachovnice ovlivnila pravděpodobnost odhalení stíhačky, jejíž předností má být právě obtížná zjistitelnost.

„Není to móda, ale schopnost, na kterou vynakládáme velké náklady. Odložme city stranou a soustřeďme se na to, co zajistí vítězství,“ vzkázal staromilcům, naříkajícím nad ztrátou tradičních znaků „kvůli dočasné módě“.

F-35 představuje mimořádně drahou techniku, kterou zaplatí polští poplatníci. Není určen pro předvádění na přehlídkách, ale jako nástroj odstrašení, popřípadě „posloužit k vítězství ve válce, která může přijít“, argumentoval generál. A rozpoznávací znaky v tradičním provedení by mohly narušit speciální nátěr na povrchu letadla, zajišťující obtížnou zjistitelnost tím, že pohlcuje paprsky radaru.

Znaky v odstínech šedi zavedli prakticky všichni současní i příští uživatelé stíhaček F-35 – s výjimkou Dánska, jehož letectvo hodlá použít speciální červenou barvu, kompatibilní s protiradarovým nátěrem stíhačky, podotkla televize TVN 24. V Polsku ale změna předpisů o rozpoznávacích znacích nejspíše otevře k cestu k obdobné úpravě i na dalších typech letounů polského letectva, jako jsou stíhačky F-16, lehké bojové stroje FA-50 a cvičné M346.

Polsko si 31. ledna 2020 objednalo 32 kusů F-35A. Samy stroje mají stát 2,8 miliardy dolarů, hodnota celého kontraktu činí 4,6 miliardy dolarů (nyní asi 108 miliard Kč). První letoun má polské letectvo formálně obdržet ještě letos, ale tento stroj poslouží na základně Ebbing Národní gardy amerického státu Arkansas k výcviku polských pilotů. Ročně má následovat čtyři až šest kusů, z nichž první do Polska přiletí asi za dva roky. Celá objednávka má být splněna do roku 2030, připomněl server Dziennik zbrojny.

Autor vítězného návrhu Husarz bude pozván na slavnostní představení prvního polského letounu F-35, slíbilo vojsko podle TVN 24.

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.