Eva Fu

9. 5. 2024

Srbské úřady před návštěvou vůdce Komunistické strany Číny (KS Číny) Si Ťin-pchinga zatkly několik praktikujících Falun Gongu, a po jeho odjezdu ze země je propustily.

K tomuto kroku srbských úřadů došlo jen několik dní poté, co ruské úřady provedly razii v pěti domech a zatkly čtyři praktikující Falun Gongu před plánovaným setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina se Si Ťin-pchingem.

Komunistický režim se snaží „vyvážet“ pronásledování Falun Gongu za své hranice od roku 1999. Falun Gong (Fa-lun Kung, nebo také Falun Dafa) je duchovní disciplina zahrnující meditační cvičení a kultivování morálních zásad.

Podle Dejana Markoviče, jednoho ze zadržených, srbské úřady 7. května zatkly šest praktikujících a dva jejich příbuzné a zadržovaly je přibližně 24 hodin na několika místech. Mezi zatčenými byl i jeho bratr a osmdesátiletá žena.

V zatykači vydaném na pana Markoviče se uvádí, že je podezřelý z toho, že představuje „vážnou hrozbu pro osoby pod mezinárodní ochranou“.

Poté, co Si Ťin-pching opustil zemi, byl podle spisů, které poskytl deníku Epoch Times, jemu a ostatním zadrženým předán dokument, podle kterého hrozba již neexistuje

Konstatování v tomto dokumentu bylo „největším nesmyslem“ v celé kauze, řekl Markovič deníku Epoch Times. Uvedl, že jeden z praktikujících Falun Gongu byl zadržen v cele s veganským aktivistou, jehož skupina vedla před deseti lety kampaň proti konzumaci psího masa v Číně.

„Podle této logiky by mohl být z bezpečnostních důvodů zadržen každý, kdo kdy řekl něco proti Číně,“ řekl. Markovič dále sdělil, že je přesvědčen, že cílené zatýkání bylo výsledkem příkazů KS Číny.

Srbské úřady se k zatýkání veřejně nevyjádřily a zadržení nebyli obviněni z žádného trestného činu. Srbské ministerstvo vnitra na dotaz Epoch Times bezprostředně neodpovědělo.

Úzké vazby

Srbsko, které je členem čínské iniciativy Pásmo a stezka, je do značné míry závislé na miliardových investicích z Číny, což vyvolává zvýšené obavy ze strany Evropské unie, do níž se Srbsko dlouhodobě snaží vstoupit.

Také Gabriel Escobar, americký vyslanec pro západní Balkán, na tiskové konferenci k nedávné návštěvě čínského vůdce řekl: „Upozorňujeme všechny naše partnery, aby si byli velmi dobře vědomi čínské agendy v Evropě a čínské agendy s ohledem na evropské společenství.“

Srbské úřady uspořádaly pro Siho významnou uvítací ceremonii, na kterou autobusy dopravily tisíce lidí z celého Srbska, aby před Srbským palácem skandovali „Čína, Srbsko“ a mávali vlajkami. Na výškové budově poblíž letiště byla vyvěšena čínská vlajka ve výšce několika pater a menší čínské vlajky byly k vidění podél hlavní silnice a v centru města.

Srbský prezident Aleksandar Vučić (vpravo) stojí vedle vůdce Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga během uvítacího ceremoniálu v Bělehradě, 8. května 2024. (ELVIS BARUKCIC / AFP via Getty Images)

Během setkání oba lídři stvrdili dohodu o volném obchodu, která má vstoupit v platnost v červenci. Srbský prezident Aleksandar Vučić, který promluvil k davu z balkonu, označil Siho za „pevného“ přítele a ocenil jeho návštěvu jako „historickou“ pro její potenciál sblížit obě země.

„Je politováníhodné vidět, jak země, která byla kdysi hrdá na svou vlastní historii a odklon od komunistického systému, nyní objímá KS Číny,“ řekl deníku Epoch Times Erping Zhang, mluvčí Falun Dafa Information Center.

„Tento zbabělý čin byl jasně podnícen KS Číny, která vyváží své domácí represe do zahraničí.“

Nátlak KS Číny

V roce 1999 zahájil tehdejší vůdce KS Číny Ťiang Ce-min pronásledování Falun Gongu, když podle odhadů praktikovalo tuto duchovní disciplínu 70 až 100 milionů lidí. Dodnes se režim zaměřuje na jeho likvidaci a praktikující podrobuje represím a zneužívání, včetně otrocké prácenucenému odběru orgánů.

Peking důsledně vyvíjí diplomatický nátlak a další nátlaková opatření, aby bagatelizoval veškeré negativní informace při cestách svých představitelů do zahraničí.

Tato nedávná událost nebyla v Srbsku prvním případem zatčení praktikujících před návštěvou vysokého představitele KS Číny. V roce 2014 srbská policie zatkla 11 praktikujících Falun Gongu, kteří plánovali uspořádat pokojné demonstrace s cílem zvýšit povědomí o státem řízeném nuceném odebírání orgánů v Číně před summitem tehdejšího čínského premiéra Li Kche-čchianga se zeměmi střední a východní Evropy.

„Toto se dnes v Číně děje běžně, řekl Markovič. „Ale v Srbsku, které je kandidátskou zemí do EU, by se to dít nemělo. A děje se to kvůli blízkým vztahům mezi Srbskem a Čínou.“

Marković poznamenal, že když v roce 2019 se svou dcerou zveřejnili dokumentární film s názvem „Na černé listině“, který poukazal na ono zatýkání praktikujících Falun Gongu v Srbsku v roce 2014, úřady jim znemožnily promítání filmu na několika místech.

Když se letos 7. května objevila policie a předvolala ho na stanici, policisté dali jasně najevo, že pouze plní rozkazy, sdělil pro Epoch Times Markovič.

„Vědí, že jsme mírumilovní,“ řekl a dodal, že jim to řekl i bělehradský policejní šéf.

„Vím, že jste dobří lidé. Nebudu vás vyslýchat. Nepotřebuji vás vyslýchat. Ale okresní prokurátor nás požádal o 48hodinovou vazbu,“ citoval slova policejního šéfa Markovič. „Nic s tím nemůže dělat,“ dodal.

Markovič sdělil, že praktikující mají v plánu podat na vládu kvůli zadržení žalobu. Praktikující Falun Gongu v Srbsku již dříve podali dvě žaloby na vládu, z toho jednu z nich kvůli zatčení v roce 2014, kterou vyhráli u Nejvyššího soudu v zemi.

„Kvůli tomuto je budeme také žalovat a jsem si jistý, že vyhrajeme,“ dodal.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.