Reinhard Werner

24. 5. 2024

Po svém návratu do Argentiny prezident Milei v rozhovoru dále útočil na španělského premiéra Sáncheze a jeho manželku. Vláda v Madridu v důsledku toho nařídila odvolání své velvyslankyně.

Diplomatické neshody mezi Španělskem a Argentinou hrozí dalším vyostřením. Argentinský prezident Javier Milei se po svém návratu v Buenos Aires v médiích dále ostře vyjádřil na adresu španělského šéfa vlády Pedra Sáncheze. Španělská vláda mezitím odvolala velvyslankyni země z Argentiny.

Výroky pronesené na akci Vox jako spouštěč

Minulou neděli 19. května se Milei zúčastnil významné akce pořádané pravicovou stranou „Vox“ v Madridu za účasti mnoha zahraničních hostů. Sáncheze označil za jednoho z těch „zlých lidí“, kteří „lpí na moci“. Aniž by výslovně uvedl jejich jména, ale z kontextu je jasně rozpoznatelné, že označil za „zkorumpovanou“ také jeho manželku Begoñu Gómezovou.

V reakci na to vyzval španělský ministr zahraničí José Manuel Albares Mileiho, aby se veřejně omluvil. V opačném případě Španělsko „přijme veškerá opatření, která považujeme za vhodná k obraně naší suverenity a důstojnosti“.

K vzájemnému napadání docházelo již před akcí ve Voxu. Španělský ministr dopravy Óscar Puente na sjezdu vládnoucí socialistické strany na začátku měsíce naznačil, že Milei by mohl být uživatelem drog. Poté prohlásil, že Sánchez a jeho vláda vedou Španělsko „do záhuby“.

Naznačil tehdy také, že Gómezovou považuje za zkorumpovanou. Na Sánchezovu manželku upozornila organizace „Čisté ruce“. Ta byla údajně zapletena do možných případů korupce nebo nedovoleného obchodování s vlivem. Zatím není jasné, zda mají tato obvinění nějakou opodstatněnost.

Milei označuje Sáncheze za „zbabělce“ a „terč posměchu celého světa“

Milei se odmítl omluvit. V rozhovoru pro televizní stanici LN+ po svém návratu šel ještě dál. Popřel, že by se ve svém projevu v Madridu zmínil o Sánchezovi a Gómezové. Milei se však zmínil o vyšetřování proti Gómezové. Sáncheze označil za „zlovolného a arogantního socialistu“. Odvolání velvyslance označil za „hloupost“.

Jak uvádí portál Amerika 21, Milei poté Sáncheze označil za „totalitního“, „zbabělého“ a „směšného“. Podle Mileiho má španělský premiér vůči němu „komplex méněcennosti“ a dělá „světu posměch“. Sánchez by „lezl ženám pod sukně, aby mě napadl“. Argentinský prezident narážel na skutečnost, že ministryně práce Yolanda Díazová a ministryně vědy Diana Morantová kritizovaly Mileiho útoky na šéfa vlády a jeho manželku.

Albares v úterý jako důvod stažení španělskou velvyslankyni uvedl Mileiovo prohlášení pro LN+. Noviny Página 12 citují jeho slova:

„Neexistuje precedens, aby hlava státu přijela do hlavního města jiné země urážet instituce. V dobré víře jsme nabídli veškerou pohostinnost, kterou si prezident Argentinské republiky zaslouží. V dějinách mezinárodních vztahů jde o ojedinělý případ.“

Diplomatické zápletky by mohly ovlivnit hospodářské zájmy

Milei vysvětlil, že Argentina nemá v plánu stáhnout svého velvyslance ze Španělska. Z diplomatických zápletek obvinil možné „kliky kirchnerismu“ ve vlastní zemi.

Albares naopak naznačil, že vláda v Madridu by mohla Mileiho prohlásit za „nežádoucí osobu“. Další oficiální návštěva Mileiho je naplánována na 21. června. Agentura Latinapress poukazuje na možné škodlivé důsledky pro hospodářské zájmy obou zemí, pokud by se zápletky vyostřily.

Hospodářská krize, kterou Milei zdědil, zvýšila závislost Argentiny na mezinárodních organizacích a průmyslových zemích. V mnoha případech je vláda v Buenos Aires závislá na neporušených diplomatických vztazích, aby získala lepší podmínky pro splátkový kalendář dluhu.

Španělsko je naopak jedním z podporovatelů dohody o volném obchodu se zeměmi Mercosuru ze strany EU. Milei je k Mercosuru a členství Argentiny v tomto bloku kritický. Základní myšlenku dohody však podporuje. Teprve v únoru se sešli ministři zahraničí Argentiny a Španělska, aby projednali možné podmínky realizace dohody.

Milei si v Madridu vedle Orbána a Meloniové vysloužil uznání

Milei byl jedním z hvězdných hostů akce pořádané stranou Vox. Mezi dalšími řečníky byli francouzská opoziční politička Marine Le Penová, maďarský premiér Viktor Orbán, italská premiérka Giorgia Meloniová, izraelský ministr pro diasporu Amichai Chikli a bývalý chilský prezidentský kandidát José Antonio Kast.

Milei ve svém projevu mimo jiné řekl, že otevření dveří socialismu je „pozvánkou na smrt“. Nesmíme ustupovat tváří v tvář levici a musíme vést kulturní boj. Argentinský prezident zakončil svou řeč slovy:

„Zasloužili jsme si to, co máme, stálo nás to krev a pot, abychom se dostali tam, kde jsme teď, a nikdo nám nebude stát v cestě. Pojďme znovu bránit hodnoty, které učinily Západ velkým: život, svoboda a majetek.“

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.