Zachary Stieber

4. 6. 2024

Dr. Anthony Fauci bagatelizoval své spojení s dlouhodobým poradcem Dr. Davidem Morensem.

Dr. Anthony Fauci se během slyšení v Kongresu USA 3. června zřekl svého dlouholetého vedoucího poradce a uvedl, že tento úředník porušil federální pravidla tím, že používal osobní e-mail pro služební účely a upravil tiskovou zprávu příjemce vládního grantu.

Dr. David Morens má titul starší vědecký poradce v kanceláři ředitele Národního institutu pro alergie a infekční choroby (NIAID). Dr. Fauci byl ředitelem institutu v letech 1984 až 2022.

Dr. Morens nedávno přiznal zvláštnímu podvýboru Sněmovny reprezentantů USA, který vyšetřuje aspekty koronavirové pandemie, že smazal e-maily poté, co objevené zprávy odhalily skutečnost, že se chlubí tím, jak se naučil vyhýbat zákonu o svobodném přístupu k informacím (FOIA). Často také komunikoval s Peterem Daszakem, šéfem organizace EcoHealth Alliance, která převáděla peníze z grantů NIAID do virologické laboratoře v Číně.

„Nevěděl jsem nic o jednání doktora Morense ohledně doktora Daszaka, společnosti EcoHealth ani o jeho e-mailech,“ řekl doktor Fauci během výslechu zvláštního podvýboru. „Je důležité do záznamu zdůraznit, že navzdory svému titulu a přestože mi byl nápomocen při psaní vědeckých prací, doktor Morens nebyl mým poradcem v oblasti politiky ústavu ani v jiných podstatných otázkách.“

Dr. Fauci také uvedl, že Dr. Morens se neúčastnil pravidelných schůzek vedení NIAID ani svých nejbližších spolupracovníků, a poté souhlasil s tím, že Dr. Morens porušil federální pravidla tím, že upravil prohlášení EcoHealth, oslovil představenstvo EcoHealth jménem pana Daszaka a používal osobní e-mail pro úřední záležitosti.

Zapomněl jsem říci, že se nemusíme obávat FOIA. Můžu Tonyho věci posílat na jeho soukromý gmail nebo mu je předat v práci či u něj doma. Je příliš chytrý na to, aby si nechal od kolegů posílat věci, které by mohly způsobit potíže.

— Dr. David Morens, starší vědecký poradce v kanceláři ředitele NIAID

Ze zpráv zveřejněných 22. května kongresním podvýborem vyplývá, že Dr. Morens často psal o rozhovorech s Dr. Faucim, včetně toho, že poté, co vláda pozastavila primární grant společnosti EcoHealth, napsal, že „Petere, z četných nedávných komentářů Tonyho ke mně vyplývá, že se tě snaží chránit“.

„Nikdy jsem nemluvil o jeho ochraně,“ řekl doktor Fauci o Morensově tvrzení, že se snažil chránit Petera Daszaka. „Nevím, kde to vzal, ale není to pravda.“

V další zprávě Dr. Morens napsal: „Zapomněl jsem říci, že se nemusíme obávat FOIA. Můžu Tonyho věci posílat na jeho soukromý gmail nebo mu je předat v práci či u něj doma. Je příliš chytrý na to, aby si nechal od kolegů posílat věci, které by mohly způsobit potíže.“

(Zleva) Dr. Anthony Fauci a Dr. David Morens. (Madalina Vasiliu / The Epoch Times; NIAID prostřednictvím The Epoch Times)

Dr. Fauci uvedl, že možná mluvil s doktorem Morensem přes osobní e-mailové adresy o kapitolách, které píší do lékařských knih.

„Na svém soukromém e-mailu nevyřizuji vládní záležitosti,“ prohlásil Fauci.

Poslanci Kongresu USA upozornili na jednání doktora Morense a dalšího muže, Grega Folkerse, asistenta doktora Fauciho, který používal podivné záměny písmen ve jménech za účelem zjevné snahy vyhnout se kontrole FOIA.

„Tito muži patřili mezi vaše nejdůležitější a nejdůvěryhodnější zaměstnance,“ řekl poslanec Morgan Griffith (Republikáni) směrem k Faucimu a ukázal na záznamy e-mailů a kalendáře.

„Je těžké uvěřit, že k tomu všemu došlo bez vašeho vědomí a/nebo souhlasu,“ dodal Griffith.

Poslanec James Comer (Republikáni) uvedl na konto Fauciho a jeho spolupracovníků, že tyto činy ukazují „znepokojivý vzorec chování vašeho vnitřního kruhu“.

Poslanci reprezentující Demokratickou stranu USA většinou vyjádřili doktoru Faucimu podporu a odsoudili to, co označili jako útoky republikánů proti němu.

„Vy a naši špičkoví vědci jste udělali vše, co jste mohli, abyste zajistili bezpečnost Američanů během smrtících dnů covidu-19,“ uvedla poslankyně Kathy Castorová (Demokraté).

„Drtivá většina Američanů si vaší dlouholeté práce váží,“ dodala Castorová.

Fauci popírá, že by se snažil potlačit teorii o úniku viru z laboratoře

Dr. Fauci se 1. února 2020 zúčastnil telefonického rozhovoru, do kterého byla zapojena řada externích vědců. Někteří z těchto vědců se stali autory dokumentu, v němž se uvádí, že jejich analýzy „jasně ukazují, že SARS-CoV-2 není laboratorní konstrukt ani záměrně manipulovaný virus“.

Dr. Fauci tuto práci propagoval z pódia Bílého domu a tvrdil, že ukazuje, že proces vzniku cvoidu-19 „zcela odpovídá přeskoku druhu ze zvířete na člověka“. Během výslechu řekl, že si nepamatuje, kdo článek napsal.

Kristian Andersen, jeden z autorů dokumentu, v e-mailu, který podvýbor Kongresu USA získal, uvedl, že Dr. Fauci „dal podnět“ k vypracování článku, zatímco spoluautoři dokumentu v jiných zprávách zmínili, že Jeremy Farrar, který dr. Fauciho o covidu-19 informoval jako první, pomáhal článek upravovat. Dr. Fauci ani pan Farrar nejsou uvedeni jako spoluautoři článku.

Pan Andersen, který původně uvedl, že covid-19 vypadá jako geneticky upravený, obdržel od NIAID finanční prostředky ve výši milionů dolarů.

„Obvinění, které se šíří, že jsem ovlivnil tyto vědce, aby změnili názor, tím, že jsem je podplatil miliony dolarů z grantů, je naprosto nepravdivé a jednoduše absurdní. Do obsahu zveřejněné práce jsem nijak nezasahoval,“ uvedl Dr. Fauci v úvodní řeči 3. června.

Dále prohlásil, že po uskutečnění telefonického rozhovoru „bylo rozhodnuto, že několik účastníků pečlivěji prozkoumá genomickou sekvenci“ a na závěr dodal, že se jedná o velmi důležitou zprávu. Nakonec podle Fauciho dospěli k závěru, že „nejpravděpodobnějším scénářem je přelévání ze zvířecího rezervoáru“, a „svůj názor náležitě publikovali v odborné literatuře“.

Dr. Fauci uvedl, že si ponechal otevřenou mysl, pokud jde o původ covidu-19, který do dnešního dne stále není určen.

Andersen dříve uvedl, že práce jeho skupiny nebyla „ovlivněna doktorem Faucim“. Toto prohlášení odporuje textu v jeho e-mailu, který získal podvýbor kongresu USA.

Článek byl původně publikován na stránkách americké redakce deníku The Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské Unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské Unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.