Zachary Stieber

9. 1. 2024

Lékař čelí otázkám pod přísahou po dobu dvou dní.

Dr. Anthony Fauci přijel 8. ledna do Washingtonu, aby zde odpovídal na otázky, jak změnil svůj postoj k veřejné politice v oblasti povinného nošení obličejových roušek, jak jím vedená vládní agentura financovala rizikový výzkum v čínské virologické laboratoři a jak byla bagatelizována přirozená imunita získaná po nakažení novým koronavirem.

Třiaosmdesátiletý doktor Fauci, hlavní architekt americké reakce na pandemii onemocnění covid-19, je za zavřenými dveřmi dotazován americkými kongresmany, kteří jej dva dny vyslýchají v rámci činnosti podvýboru Sněmovny reprezentantů USA pro koronavirovou pandemii. Je to poprvé od listopadu 2022, kdy bude odpovídat na otázky pod přísahou.

Jedná se o pondělní a úterní zhruba sedmihodinovou schůzku. Fauci si uložil podmínku, že bude na otázky vypovídat pouze v případě, že se si bude moci přivést dva osobní právníky a dva vládní právníky jako poradce. Oznámil to kongresní výbor koncem roku 2023.

Členové výboru se plánují dr. Fauciho zeptat na to, jak změnil své postoje k politice povinného nošení roušek (respirátorů), uvedl jeden z členů výboru. Dr. Fauci podle e-mailů, které zaslal na začátku roku 2020, začal zastávat názor, že obličejové roušky nebudou k omezení přenosu covidu-19 fungovat, a nyní je horlivým zastáncem nejen nošení roušek, ale i jejich povinného používání. Není jasné, co změnilo jeho postoj.

Dr. Fauci, který byl více než 30 let ředitelem Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID), bude rovněž čelit otázkám ohledně e-mailu, v němž byl popsán jako ten, kdo dal podnět k vypracování publikace, která bagatelizovala teorii, že covid-19 unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu. Také by měl vypovídat, ohledně toho, že jeho agentura posílala peníze téže laboratoři prostřednictvím neziskové organizace, a ohledně své komunikace s dalšími vysokými vládními úředníky o původu covidu-19.

Dr. Fauci hovořil s vědci, kteří připravili publikaci nazvanou Proximal Origin, která měla vyvrátit teorii, že covid-19 pochází z laboratoře ve Wu-chanu. Podle řady odborníků se teorii vyvrátit nepodařilo.

Laboratoř P4 v areálu Wuchanského institutu virologie v čínské provincii Chu-pej, 13. května 2020. (HECTOR RETAMAL / AFP via Getty Images)

Dr. Fauci tuto práci propagoval z pódia v Bílém domě, aniž by prozradil, že se na ní podílel, přestože jeden z vědců v e-mailu, který získal podvýbor Sněmovny reprezentantů USA, uvedl, že dr. Fauci „dal podnět“ k vydání této práce.

Dr. Fauci již dříve uvedl, že myšlenka, že článek byl vypracován s cílem vyvrátit teorii o úniku viru z laboratoře, je „konspirace nejvyšší úrovně“, ačkoli se přímo nevyjádřil k tomu, zda podnítil sepsání článku.

Robert Kadlec, který v počáteční fázi pandemie zastával post vysokého amerického úředníka, nedávno uvedl, že se domnívá, že cílem dr. Fauciho při prosazování myšlenky, že covid-19 má přirozený původ, bylo odvést pozornost od laboratoře ve Wu-chanu.

Dr. Fauci také v Kongresu vypověděl, že jeho agentura v Číně nefinancovala typ práce nazývaný gain-of-function, tedy umělé rozšiřování funkcí viru. Dokumenty zveřejněné mateřskou agenturou NIAID však ukázaly, že pokusy prováděné ve Wu-chanu s netopýřím koronavirem vedly k tomu, že humanizované myši se po úpravách viru ve srovnání s virem původním staly nemocnější.

Senátor Rand Paul (republikáni), který je lékařem, a další uvedli, že dr. Fauci před Kongresem lhal. Dr. Paul požádal americké státní zástupce, aby dr. Fauciho stíhali, ale nic nenasvědčuje tomu, že by se tímto podáním pod vládou prezidenta Bidena zabývali.

Předseda vybraného podvýboru pro koronavirovou pandemii, republikán Brad Wenstrup, hovoří s novináři ve Washingtonu, 8. ledna 2024. (Madalina Vasiliu / The Epoch Times)

Vakcíny, lockdowny a přirozená imunita

Podvýbor se chce dr. Fauciho také dotázat na takzvané průlomové infekce neboli případy onemocnění covidem-19 mezi očkovanými.

Průlomové případy se začaly objevovat krátce po zavedení vakcín v prosinci 2020, včetně případů, které vedly k těžkým onemocněním či úmrtím. Mezitím vrcholní představitelé USA ještě dlouho do roku 2021 tvrdili, že očkovaní lidé nemohou onemocnět.

Z e-mailu z 30. ledna 2021, který získal deník The Epoch Times, vyplývá, že doktor Fauci diskutoval o průlomových případech se svým tehdejším šéfem, doktorem Francisem Collinsem, šéfem Národního zdravotního ústavu.

Dr. Fauciho se na tyto rozhovory zeptáme, uvedl asistent podvýboru.

Mezi další plánované kategorie otázek patří podporování tvrdých opatření ze strany dr. Fauciho, jako je nucené uzavření podniků a škol.

Dále se bude hovořit o prohlášení dr. Fauciho a dalších osob o postinfekční imunitě neboli přirozené imunitě; způsob, jakým byla úmrtí klasifikována jako úmrtí na covid-19; způsob, jakým dr. Fauci přijímal honoráře; a jak jeden z jeho nejvyšších zástupců přiznal, že používal svůj osobní e-mail, aby se vyhnul zveřejnění zpráv prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím FOIA.

Dr. Fauci nereagoval na žádosti o komentář od svého odchodu z pozice ředitele přibližně na konci roku 2022.

Předseda podvýboru Brad Wenstrup (republikáni) v podcastu uvedl, že výslechy budou probíhat za zavřenými dveřmi, aby členové komise mohli „proniknout do některých otázek“. Při veřejných slyšeních má každý člen pouze pět minut na otázky a slyšení obvykle končí po několika hodinách.

Podvýbor však údajně plánuje v budoucnu uspořádat s doktorem Faucim také veřejné slyšení.

„Je to následná kontrola. A je to někdo, kdo se může vyjádřit k mnoha rozhodnutím, která byla učiněna,“ řekl dr. Wenstrup.

Dr. Wenstrup sdělil deníku The Epoch Times v e-mailu, že na tento týden bylo připraveno více než 200 stran otázek a asi 100 důkazů, včetně zprávy o přirozené imunitě.

„Američané požadují a zaslouží si vysvětlení všech selhání v období pandemie. Toto je příležitost pro dr. Fauciho, aby vysvětlil své postoje k politice týkající se covidu-19,“ uvedl dr. Wenstrup před začátkem dvoudenního výslechu. „Jeho vstřícné, upřímné a transparentní svědectví v následujících dvou dnech má zásadní význam pro zlepšení budoucích reakcí našeho národa v oblasti veřejného zdraví.“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.


Capitol report

Dr. Anthony Fauci podstupuje v americkém Kapitolu několikahodinový výslech ohledně své role v reakci na pandemii onemocnění covid-19. Někteří kongresmani žádají odpovědi na jeho roli ve výzkumu rozšiřování funkcí virů a financování projektů wuchanského virologického institutu z peněz amerických daňových poplatníků. Celou reportáž naleznete zde. (v angličtině)

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.