Hans Mahncke Milan Kajínek

a 27. 12. 2023

Investigativní reportáž

Harvardova univerzita se v poslední době dostala do novinových titulků kvůli bujícímu antisemitismu a kvůli plagiátorství rektorky Claudine Gayové. Problémy Harvardu však nezačaly s Claudine Gayovou ve vedení. Její bezprostřední předchůdce, muž jménem Lawrence Seldon Bacow, má na kontě vlastní velký skandál, i když o něm prozatím téměř nikdo neví.

Bacow má za sebou dlouhou historii sbližování se s čínskou komunistickou stranou, což vyvrcholilo v únoru 2020, kdy Bacow přijal dar ve výši 115 milionů dolarů, který přicestoval z Číny. Možná bychom to měli nazvat úplatkem, protože dary se obvykle nedoručují přes řetězce. A k tomuto úplatku byl připojen ten nejpodivnější z řetězců.

Bacow dostal úkol od čínské skupiny Evergrande, největší čínské developerské společnosti, aby zprostředkoval kontakt mezi úředníky komunistické strany a doktorem Anthonym Faucim. Je to skutečně bizarní příběh, který jde přímo k jádru utajování původu wuchanského koronaviru z ledna 2020.

Muž prochází kolem centra China Evergrande v Hongkongu 28. července 2022. (Isaac Lawrence / AFP via Getty Images)

Právě v době, kdy začal nový virus rozsévat zkázu po celém světě, zjistili vědci, kteří zkoumali genetickou sekvenci nových virů, něco velmi zvláštního.

Nový virus měl obávané štěpné místo, což znamená, že měl přidánu novou vlastnost, která mu umožňovala snadno proniknout do lidských buněk a způsobit škody. Nyní jde o to, že žádný virus tohoto druhu, tedy beta koronavirus, nebyl nikdy v přírodě s takovým štěpným místem nalezen. Ještě podezřelejší byl tento objev ve světle znalostí, že obávaná štěpná místa usnadňují infikování člověka.

To byla vědecké komunitě obecně známá skutečnost. Později jsme se dozvěděli, že laboratoř ve Wu-chanu, která se nachází ve městě, kde virus vznikl, měla již od roku 2018 plán, jak lze vložit štěpné místo do koronavirů tam, kde se v přírodě nikdy nevyskytovalo. Celá operace měla údajně sloužit k vývoji vakcín.

Nebylo tedy překvapením, že vědci začali bít na poplach, jakmile se podívali na genetickou sekvenci nového koronaviru. Virus vypadal jako „upravený“.

Jedním z těchto vědců byl Christian Anderson, virolog financovaný doktorem Anthonym Faucin, který uděloval granty na vědecké výzkumy. Anderson poslal Faucimu e-mail, aby se podělil o své podezření, že „nový virus vypadá jako upravený“. Fauci se okamžitě rozhodl svolat na druhý den tajnou telekonferenci mezi malou skupinou svých akademiků a nadšenců pro rozšiřování funkcí virů (gain of function).

Čínský realitní gigant Evergrande vytvořil zákulisní komunikační kanál k Faucimu díky Harvardu (Video)
Nová reportáž investigativního pořadu Truth Over News odhaluje spojení mezi prezidentem Harvardovy univerzity, Komunistickou stranou Číny a doktorem Anthonym Faucim, které vedlo k zakrývání původu wuchanského koronaviru. Více… (v angličtině)

Co to má společného s rektorem Harvardu?

Nejprve jsme vám chtěli přiblížit pozadí celého příběhu, protože to, co nyní odhalujeme, je tak bizarní, že je to těžko uvěřitelné. Den po Fauciho tajné telekonferenci dostal Fauci e-mail od člověka jménem George Q. Daley, který zastával post děkana Harvardské lékařské fakulty.

Načasování tohoto e-mailu je velmi pozoruhodné a podivné, stejně jako jeho obsah. Daley zřejmě znal Fauciho osobně a oslovoval ho Tony. V e-mailu uvádí, že generální ředitel čínské společnosti Evergrande, Jack Shia, požádal Harvard o zprostředkování hovoru mezi čínským státním úředníkem a Faucim. Základním účelem tohoto hovoru mělo být „podělit se o jakékoli informace, které jste ochotni sdílet o svém současném úsilí pro koordinaci reakce“.

Počkat. Cože? Generální ředitel Evergrande, což byla v té době největší realitní společnost na světě, vytvářel boční komunikační kanál mezi čínskými úředníky a Anthonym Faucim? Co má obří čínská realitní společnost společného s Anthonym Faucim?

George Q. Daley. (hms.harvard.edu)

Ale věci jsou ještě podivnější, existuje další e-mail, který byl získán prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA), který nese časové razítko 23:26 v den Fauciho tajné telekonference. Úředník společnosti Evergrande jménem Jack Lew e-mail poslal George Q. Daleyovi, děkanovi Harvardské lékařské fakulty.

Podivné je zejména to, že celý tento e-mail byl sice zveřejněn, ale jeho obsah byl plně redigován (začerněn), což znamená, že cenzoři americké vlády nechtějí, abychom znali podrobnosti o tom, co Evergrande od Daleyho a od Fauciho chtěla.

Proč je to tak velké tajemství?

Jedno vodítko lze nalézt v původním e-mailu, v němž se uvádí, že Evergrande jednala jménem Zhong Nanshana. Zhong byl koordinátorem Komunistické strany Číny pro první epidemii SARS v letech 2002 a 2003.

Proč by úředníka komunistické strany zastupovala realitní společnost Evergrande? Když chtěly čínské úřady koordinovat reakci na epidemii covidu-19, mohly k tomu využít celou řadu oficiálních kanálů. Bylo zde WHO, nebo se mohly obrátit přímo na americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) či dokonce na Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb (HHS). Mohly si také prostě promluvit s prezidentem Trumpem, který doslova jen o pár dní dříve hostil v Bílém domě obrovskou čínskou delegaci, v níž byl i čínský vicepremiér Liu He.

Pohled na detail architektury.

„Vzhledem k tomu, že existovaly oficiální komunikační kanály, musíme předpokládat, že komunistická strana chtěla s Faucim mluvit o něčem jiném, než o čem se jednalo oficiálně.“

— Hans Mahncke, moderátor pořadu Truth Over News

K tomu všemu také s jistotou víme, že ředitel čínského CDC, Gao Fu, byl v kontaktu se svým americkým protějškem, Robertem Redfieldem. Nyní již víme, že Gao svým americkým kolegům lhal, ale komunikační kanál byl zjevně otevřený. Neexistuje tedy žádné racionální vysvětlení, proč by měli čínští představitelé potřebovat ke kontaktu s Harvardovou univerzitou realitní společnost, a žádat jejím prostřednictvím o kontaktování Fauciho, aby si s ním domluvili schůzku ohledně reakce na vznikající pandemii.

Nedává to smysl, když ve stejné době existovala řada jiných oficiálních kanálů, které mohli využít.

Další otázkou je, proč si vybrali zrovna Fauciho. Fauci nebyl v té době americké veřejnosti známý, nebyl vedoucím pracovní skupiny pro koronaviry. Nebyl každý den na pódiu Bílého domu, alespoň zatím ne. Ve skutečnosti neměl v reakci na pandemii žádnou formální veřejnou roli.

Anthony Fauci na slyšení senátního podvýboru v Kapitolu ve Washingotnu, 26. května 2021. (Sarah Silbiger / Pool / Getty Images)

Ale Fauci byl známý, alespoň pro ty, kteří v Číně vědí, že to byl on, kdo financoval a umožnil vznik Wuchanského virologického institutu. Jak jsme později také zjistili, sehrál on sám skrytou úlohu při zatajování faktu, že virus se jeví jako upravený. Připomeňme si například zmiňovaný e-mail Christiana Andersona z 31. ledna 2020, který hovořil o tom, že je virus pravděpodobně laboratorně upravený a Fauciho okamžitou snahu zabránit tomu, aby se tato informace dostala ven.

Tedy vzhledem k tomu, že existovaly oficiální komunikační kanály, musíme předpokládat, že Komunistická strana Číny chtěla s Faucim mluvit o něčem jiném, než o čem se jednalo oficiálně. O něčem jako byl původ nového viru.

Podrobnosti komunikace zůstávají neznámé, ale závěr, který můžeme vyvodit z toho, co víme, z časové osy a sledu událostí, je toto: v době, kdy Fauci a jeho spolupracovníci začali prosazovat teorii o „přirozeném původu“ nového koronaviru, někdo čínským úředníkům řekl, že Fauci je osoba, se kterou potřebují mluvit. Využili tedy Harvard jako boční komunikační kanál, aby se s Faucim spojili.

Laboratoř P4 v areálu Wuchanského institutu virologie v čínské provincii Chu-pej, 13. května 2020. (HECTOR RETAMAL / AFP via Getty Images)

Proč právě Evergrande

Evergrande sice byla v té době stále největší realitní společností na světě, ale již v určitých problémech, což ji činilo více náchylnou k plnění přání komunistické strany. Ale abychom byli spravedliví, pravděpodobně by tato přání plnila tak jako tak.

Evergrande měla v minulosti úzké vazby s Harvardem a Harvard, zejména potom jeho rektor Larry Bacow, měl v minulosti úzké vazby s čínskou komunistickou stranou.

Vazby se společností Evergrande sahají přinejmenším do roku 2013, kdy společnost Evergrande zaplatila 200 milionů dolarů za vytvoření tří harvardských center: Centra pro matematické vědy, Centra pro zelené budovy a Centra Evergrande pro imunologické choroby,

Vazby komunistické strany na Harvard sahají ještě dále v čase, přinejmenším do roku 1978, kdy čínští představitelé poprvé přivítali akademiky z Harvardu. Vztahy se v průběhu let jen prohlubovaly. Bývalý vůdce komunistické strany Ťiang Ce-min byl pozván, aby na Harvardu přednesl projev. Současný vůdce Si Ťin-pching poslal na Harvard svou dceru.

Ke skutečnému sblížení však došlo poté, co byl Larry Bacow jmenován rektorem Harvardu. Během několika dní po svém nástupu na harvardský trůn a v roce 2018 přijal první zahraniční návštěvu. Tou návštěvou nebyl nikdo jiný než generální ředitel společnosti Evergrande.

Bývalý rektor Harvardovy univerzity Lawrence Seldon Bacow při setkání s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem. (Getty Images)

V roce 2019 Bacow odcestoval do Pekingu a hlasitě zde prohlašoval, že Harvardova a Pekingská univerzita „sdílejí společné hodnoty“. Tvrdil, že jednotlivci na Pekingské univerzitě vítají opačné názory a jsou povzbuzováni k tomu, aby naslouchali i mluvili. Že tato univerzita je místem, kde se „o hodnotě myšlenky diskutuje a debatuje – nikoliv potlačuje nebo umlčuje“. Zřejmě věděl, že to není pravda.

Ve skutečnosti byl masakr na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1999 zčásti masakrem studentů Pekingské univerzity. Hlavní studentský vůdce Wang Dunn byl zatčen a přísně potrestán. Studoval na Pekingské univerzitě.

Není tedy divu, že Evergrande kontaktovala právě Larryho Bacowa a on pak zase zapojil děkana lékařské fakulty George Dalyeho, aby vytvořil vedlejší kanál pro komunikaci s Anthonym Faucim.

Pohled na detail architektury.

„Den poté, co děkan Daley řekl Faucimu o kontaktech ze strany čínského režimu, šel Fauci na zasedání Národní akademie věd a bezostyšně lhal o původu wuchanského koronaviru.“

— Hans Mahncke, moderátor pořadu Truth Over News

Dvojnásob hanebné je, že všichni zúčastnění přesně věděli, o co jde. Fauci, Bacow a Dalye věděli, že neexistuje žádný legitimní důvod pro to, aby realitní společnost hledala tajné komunikační kanály pro kontaktování Fauciho. Věděli také, že se tak děje na příkaz komunistické strany.

Koneckonců v jednom z e-mailů bylo napsáno, že Evergrande zastupuje úředníka komunistické strany Zhong Nanshana, ale bylo jim to „jedno“.

Den poté, co harvardský děkan George Daley řekl Faucimu o kontaktech ze strany čínského režimu, šel Fauci na zasedání Národní akademie věd a bezostyšně zde lhal o původu wuchanského koronaviru, když vystoupil s tvrzením, že je virus „přirozeného původu“.

Christian Anderson. (Getty Images)

Christian Anderson, který Faucimu 48 hodin předtím sdělil svá podezření, že virus se jeví jako „upravený“, šel také do Národní akademie věd a najednou zde tvrdil, že virus je „zcela přirozený“.

Ve skutečnosti 4. února 2020, tedy den po vystoupení v Národní akademii věd, Anderson podpořil svůj nový příběh e-mailem, v němž tvrdí, že každý, kdo si dovolí byť jen naznačit, že by virus nemusel být přirozený, což on sám učinil pouhých 72 hodin předtím, je „konspirační teoretik“.

Sandersovo divadlo, Harvardova univerzita. (chensiyuan – chensiyuan / CC BY-SA 4.0)

4. února oznamuje Evergrande „dar“ Harvardu

A víte, co se ještě stalo 4. února 2020? Čínská společnost Evergrande oznamuje věnování daru pro Harvardovu univerzitu ve výši 115 milionů dolarů. Teď už chápete, proč jsme si mysleli, že by se to spíše hodilo nazvat úplatkem?

Mimochodem v roce 2022, o dva roky později, společnost Evergrande odmítla platbu uskutečnit.

Samozřejmě nevím, co přesně úředníci komunistické strany Faucimu řekli. Vzhledem k tomu, jak pracují agenti čínského režimu, je nepravděpodobné, že by existoval výslovný požadavek na utajení původu viru. Koneckonců sám Anthony Fauci měl pro utajení původu viru své vlastní důvody. Koneckonců on financoval a umožnil vznik jedné z laboratoří ve Wu-chanu.

Rozhovor se pravděpodobně nesl spíše v duchu vzájemného poplácávání po zádech za to, že máme tak skvělé a harmonické vztahy, doprovázené mírným napomenutím, jak důležité bude tyto harmonické vztahy udržet.

(zleva) Čínský úředník Zhong Nanshan, čínská realitní společnost Evergrande, rektor Harvardovy univerzity Lawrence Seldon Bacow, děkan Harvardské lékařské fakulty George Q. Daley, ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID) Anthony Fauci. (Za použití fotografií z Getty Images, CRCHF CC BY-SA 3.0 a Colin D. Funk, Craig Laferrière, and Ali Ardakani. Graphic by Ian Dennis CC BY 4.0/ The Epoch Times)

Další aktéři utajování původu viru

Dalším aktérem v akci utajování původu viru byl, jak dnes už víme, doktor Francis Collins, nadřízený Fauciho a ředitel Národního institutu zdraví (NIH). Sám Collins varoval organizátory Fauciho tajné telekonference, že mluvení o úniku viru z laboratoře by „poškodilo mezinárodní harmonii“. Všichni byli na stejné lodi.

Představitelé Komunistické strany Číny věděli o tom, že Fauci má vazby na laboratoř ve Wu-chanu (mnoho lidí o tom v té době ještě nevědělo), díky čemuž byl snadno přesvědčitelný, aby o původu viru raději nemluvil.

Edward C Holmes. (Wiki Commons)

Další dosud nezmiňovaným hráčem je Edward C Holmes, který se také účastnil utajované telekonference a má velmi hluboké vazby na Čínu. Spolupracoval s laboratoří ve Wu-chanu, což zatajil.

Holmes byl jedním z autorů podvodné práce Proximal Origin, která se snažila zakrýt skutečný původ viru a tvrdit, že je virus „přirozeného původu“.

Holmes byl také jedním z prvních lidí, kterým čínský režim umožnil 5. ledna 2020 přístup ke genomické sekvenci viru, a co s ní udělal? Je neuvěřitelné, že tuto informaci na pokyn komunistické strany zatajil, což později on sám potvrdil. (záznam jeho prohlášení naleznete ve video reportáži v čase 13:45)

Sám Holmes příliš nespolupracoval ani s Kongresem USA, který uspořádal slyšení k řešení širší otázky původu nového koronaviru. Holmes se odmítl zúčastnit, což připomíná fotografie prázdného místa s jeho jmenovkou v Kongresu.

Zdá se, že Holmes byl na svou neúčast hrdý, neboť z této fotografie vytvořil pozadí svého profilu na Twitteru.

Děkujeme, že jste se k nám připojili při sledování další reportáže pro pořad Truth Over News.

Reportáž pořadu Truth Over News původně vyšla na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.