Zachary Stieber

10. 5. 2024

Vracíme se k podrobné retrospektivě událostí, které odhalují proces zatajování a slovní manipulace spojené s projektem rozvíjení funkcí virů realizovaným ve Wuchanském institutu virologie v Číně. Ukazuje se, že klíčovou postavou v tomto utajování byl na Západě zejména dr. Anthony Fauci, jedna z vedoucích postav NIH (Národních institutů zdraví), který se podílel na uvolňování financí na výzkum ve Wu-chanu.

Tvrzení doktora Anthonyho Fauciho, že NIH nefinancuje určitý typ výzkumu v Číně, bylo mylné, jak uvedlo na začátku února několik amerických vládních úředníků v nově zveřejněných rozhovorech.

Bývalý ředitel NIH doktor Fauci v květnu 2021 pod přísahou prohlásil, že agentura NIH „nikdy nefinancovala a ani nyní nefinancuje výzkum s gain-of-function (výzkum zisku funkce pro rozšiřování funkcí virů, pozn. překl.)“ ve Wuchanském institutu virologie v Číně. Na tomto stanovisku setrval i při konfrontaci se senátorem Randem Paulem (Republikáni) o měsíc později.

Výzkum s využitím funkcí je obecně známý jako výzkum, který zvyšuje funkci patogenu, například jeho přenosnost.

Už v říjnu 2021 agentura NIH odhalila, že experiment financovaný z USA, který byl proveden ve Wuchanském institutu virologie před pandemií onemocnění covid-19, zvýšil virulenci netopýřího koronaviru.

Dr. Hugh Auchincloss, dlouholetý poradce dr. Fauciho, řekl podvýboru Sněmovny reprezentantů USA pro koronavirovou pandemii, že podle části jednoho z nově zveřejněných přepisů výslechů zahrnuje běžná definice gain-of-function „jakýkoli výzkum, který biologické látce přisuzuje novou vlastnost“.

Když dr. Fauci vypovídal v Kongresu, agentura NIH definovala výzkum gain-of-function jako výzkum, „který modifikuje biologické činidlo tak, že mu propůjčuje novou nebo zvýšenou aktivitu“.

Tato definice byla odstraněna ze stránek NIH ve stejný den, kdy ústav zveřejnil odhalení o experimentech ve Wu-chanu.

Dr. Lawrence Tabak, další dlouholetý úředník NIH, také sdělil americkým zákonodárcům, že definice se vztahuje na experiment popsaný v odhalení NIH, jak ukazuje další přepis.

„Určitě je to příklad obecného ‚gain-of-function,’“ řekl dr. Tabak.

Experiment zveřejněný NIH byl financován z peněz zaslaných Wuchanskému institutu virologie prostřednictvím neziskové organizace EcoHealth Alliance se sídlem v USA.

Důkazy, které podvýbor Sněmovny reprezentantů USA získal, „potvrzují, že EcoHealth usnadňovala výzkum ve Wuchanském institutu virologie během pátého roku, kdy dostávala finanční prostředky od NIH“, jak se uvádí v prohlášení podvýboru.

Ve zprávě o vyšetřování grantu sněmovní podvýbor uvedl, že „svědectví dr. Fauciho přednesené senátoru Paulovi uvedlo veřejnost v omyl ohledně financování výzkumu s gain-of-function v rámci NIH ve Wuchanském institutu virologie“.

Dr. Fauci, bývalý šéf Národního ústavu pro alergie a infekční choroby (NIH), před podvýborem rovněž vypovídal. Úplný přepis této výpovědi sice nebyl zveřejněn, ale části zveřejněné 1. května ukazují, že byl v této věci konfrontován.

Řekl, že když senátoru Paulovi řekl, že NIH nikdy nefinancoval výzkum s gain-of-function, „měl na mysli speciálně tehdejší operační definici ‚gain-of-function‚, kterou je pracovní rámec P3CO“.

Rámec pro rozhodování o financování navrhovaného výzkumu zahrnujícího zvýšený potenciál pandemických patogenů, neboli rámec P3CO, byl představen v roce 2017, kdy američtí úředníci zrušili pozastavení financování experimentů s určitými viry.

Rámec vyloučil některé výzkumy s rozšiřováním funkce virů (gain-of-function) a zaměřil se především na „potenciální pandemické patogeny“ neboli patogeny považované za „pravděpodobně vysoce přenosné a pravděpodobně schopné rozsáhlého a nekontrolovatelného šíření v lidské populaci“ a „pravděpodobně vysoce virulentní a způsobující významnou nemocnost a/nebo úmrtnost u lidí“.

Experimenty, které takové patogeny posilují, zvyšují podle rámce jejich přenosnost a/nebo virulenci.

Senátor Paul popsal testy prováděné ve Wu-chanu jako gain-of-functionzeptal se dr. Fauciho, jehož agentura NIH poskytla grant EcoHealth, který do laboratoře poslal část peněz, zda stále podporuje financování takového výzkumu.

„Při vší úctě, nemáte pravdu – NIH nikdy nefinancoval a ani nyní nefinancuje výzkum gain-of-function tohoto institutu,“ odpověděl dr. Fauci.

Zveřejnění NIH později v roce 2021 odhalilo, že modifikovaný netopýří koronavirus způsoboval, že myši byly nemocnější než při nakažení původním virem, a zabíjel více myší.

„Experiment, který EcoHealth provedl vytvořením chiméry, zvýšil patogenitu základního viru. Je to to tak?“ Takto se dr. Fauciho nedávno dotazoval podvýbor Sněmovny reprezentantů USA.

Odpověděl, že ano, ale že testovaný virus nebyl potenciálním pandemickým patogenem.

Když byl dr. Fauci konfrontován s prohlášeními doktorů Auchinclosse a Tabaka, stále odmítal uznat, že testování splňuje obecnou definici gain-of-function.

„Protože pak, když řeknu ano, tak: ‚Aha, ano, on říká, že to byl gain-of-function,’“ řekl Fauci.

Dr. Fauci, který koncem roku 2022 odstoupil z funkce ředitele Národního institutu pro alergie a infekční choroby, má vystoupit na veřejném slyšení pořádaném podvýborem 3. června 2024.

Článek byl původně publikován na stránkách americké redakce deníku The Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.