Ondřej Horecký

17. 6. 2024

Ministerstvo obrany minulý týden uvedlo, že jedná o nákupu 61 hlavních bojových tanků Leopard 2A8 s využitím opce na dalších 16 strojů. Celkem by tedy Armáda ČR získala 77 supermoderních tanků za předpokládanou maximální cenu 52,1 miliardy Kč.

Nejnovější třída tanků Leopard má dorazit v šesti různých modifikacích (hlavní bojový tank, velitelský tank, vyprošťovací vozidlo, mostní tank, ženijní tank, tank s kabinou pro výcvik řidičů), uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Vojenský analytik Jiří Vojáček na svém profilu na síti X uvedl, že cena za jeden tank bude o 4,5 milionu eur vyšší, než ve smlouvě, ke které budeme přistupovat. Česká armáda chce při pořizování nových strojů spolupracovat se svými německými protějšky a dalšími zeměmi EU. Společný nákup má zajistit nižší cenu díky množstevní slevě.

Německo vede koalici zemí, která o koupi tanků usiluje. S výrobcem, francouzsko-německým koncernem KNDS, již dle Vojáčkova zdroje uzavřelo smlouvu na 18 kusů pro Bundeswehr plus opci na dalších 105 tanků, kde se počítá s tím, že si je rozeberou jiné státy, které ke smlouvě přistoupí. Češi se přihlásili jako první.

Podle Vojáčka, který údajně čerpá informace od svých německých kolegů, však Němci domluvili cenu za 105 tanků v celkové výši 2,4 miliardy eur, tj. 22,8 milionu eur za kus, přičemž má jít o cenu za bojové stroje, tedy ty nejdražší varianty. Částka, kterou avizovala česká vláda a ministerstvo obrany však hovoří v přepočtu na eura celkem o 2,1 miliardy eur, což činí 27,3 milionu eur za jeden tank.

Rozdíl u jednoho kusu tedy dělá 4,5 milionu eur. „Přitom si musíme uvědomit, že část těch tanků nebude bojových, ale ženijních vyprošťovacích, nebo cvičných pro řidiče a ty jsou, jak víme, levnější,“ píše Vojáček.

Podle ministerstva obrany částka zahrnuje i „příslušenství, školení, zkoušky a další. Započítána je i inflační a kurzová rezerva.“ Vojáček připouští, že za navýšením mohou být různé důvody včetně různých variant výzbroje nebo výcviku, avšak poznamenává, že si tyto podrobnosti prověřil a zjistil, že tanky budou víceméně stejné jako ty německé.

„Budou tam pouze dvě doslova kosmetické změny. Jednou bude jiný nátěr a druhou naše vlastní vysílačky. Jinak půjde o tytéž tanky se stejným počtem munice, doplňkového a dodatečného vybavení. Pokud jde o výcvik, ten je součástí obou smluv, i zde tedy rozdíl nevzniká. Daně, vzhledem k tomu, že jsou obě země v EU, ten rozdíl také nedělají,“ namítá vojenský expert.

Ministerstvem obrany mu bylo údajně sděleno, že hlavní rozdíl by měla tvořit inflační a kurzová rezerva. To však podle Vojáčka nemůže ospravedlnit dvacetiprocentní rozdíl mezi tanky, které dostanou Němci a Češi. „Současná zveřejněná cena je totiž vyšší o 20 % než ta, kterou zveřejnili Němci a to už je velmi mnoho na to, aby šlo o nějakou miniaturní kurzovou korekci,“ píše.

Samo ministerstvo obrany připouští, že „konečná cena může být nižší“. Podle Ivany Navrátilové z tiskového oddělení Ministerstva obrany je uváděná cena 52 miliard maximální, ale odmítla se ke komentáři Vojáčka vyjádřit. „Protože jednání dále probíhají, není v tuto chvíli možné sdělit více,“ napsala Epoch Times.

Vojáček mezitím upozorňuje, že je třeba celý kontrakt sledovat a „pokud bude cena vyšší, bude nutné vysvětlit, proč“.

Ministerstvo obrany zároveň také v současnosti vyjednává s Německem i o nákupu ještě dalších 14 tanků Leopard 2A4.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...