Bystrý školák, který je posedlý vesmírem, podstoupil test IQ a dosáhl lepšího skóre než Albert Einstein a Stephen Hawking.
Julienovi Deleau-Leesovi bylo pouhých 10 let, když v testu inteligence uspěl na výbornou a získal 162 bodů – maximální počet bodů, který mohou získat děti mladší 18 let.
Nyní je jedním z nejmladších členů klubu géniů Mensa.
To znamená, že jeho IQ je vyšší než IQ fyzika německého původu Alberta Einsteina a teoretika černých děr Stephena Hawkinga, jejichž skóre se pohybuje kolem 160.
Julien, žák sedmého ročníku školy krále Edwarda VI. ve Stratfordu nad Avonou v britském hrabství Warwickshire, nyní hodlá jít ve stopách svého hrdiny, zesnulého Stephena Hawkinga.
„Myslím, že bych chtěl dělat astrofyziku a studovat vesmír a fyziku,“ řekl dvanáctiletý mladík. „Líbí se mi kvantová fyzika. Zajímavé jsou černé díry. Vždycky mě inspiroval Stephen Hawking,“ doplnil.
Hawkingovy myšlenky ho dle jeho slov fascinovaly a chtěl jeho teorémy dále zkoumat, aby „prohloubil naše chápání vesmíru“.
Julien se v roce 2022 vydal do Birminghamu, aby složil test Mensy, a jak sám říká: „bylo to poměrně snadné“.
„Chtěl jsem si udělat ten test, už když mi bylo 8 let. Byl jsem zvědavý, jaký výsledek dostanu, ale počkal jsem ještě pár let,“ řekl. „Test byl pro mě poměrně snadný. Hledám věci, které jsou si podobné napříč řádky a sloupci – a zvažuji možnosti.“
„Pokud vidíte podobnost, je to často místo, kde se nachází řešení.“
Když se Julien zrovna neučí na testy nebo nečte o kvantové fyzice, odreagovává se hraním počítačových her s přáteli na internetu.
Řekl, že je fanouškem videoher, jako je Fortnite.
„Vždycky jsem měl rád matematiku a fyziku, zejména vesmír, ale také mám hodně rád hry,“ prohlásil. „Není to nic intelektuálního, prostě mi připadají zábavné a legrační, zvlášť když je hrajete s kamarády.“
Julien si dokonce postavil vlastní počítač, protože jeho stávající počítač neměl dostatečný paměťový výkon pro hraní her.
Jeho hrdá matka, 58letá Jane, realitní makléřka, si uvědomila, že její syn je výjimečný, když si všimla jeho pozoruhodné schopnosti vypočítat v hlavě obrovské matematické úlohy.
„Od mládí byl bystrý. Jeho myšlení bylo vždy velmi vyspělé,“ uvedla matka. „Matematiku miloval už odmalička. Cokoli, co se týkalo matematiky, dělal rekreačně.“
Julien hledal výzvy a často si ze školy nosil domů matematické úlohy.
„Má neuvěřitelnou schopnost pracovat s velkými čísly. Nevím, jak si to všechno ukládá, ale dokáže si to v hlavě spočítat,“ řekla jeho maminka. „Vždycky jsem si všimla, že má odpověď velmi rychle.“
Její syn si podle ní postavil velký herní počítač, protože chtěl mít počítač výkonnější než notebook.
„Sehnal všechny komponenty, udělal si nákupní seznam na Amazonu a všechno postavil. Všechno zapojil a svítí to,“ dodala. „Já mu vůbec nemůžu pomoct. On se do toho opravdu jen pustí.“
„Myslím, že ho ta výzva baví.“
Největší Julienovou láskou je však věda, říká jeho maminka, jeho oblíbeným předmětem je vesmír, o jehož dění získal obrovské znalosti.
„Dokáže snadno vysvětlit černé díry a hvězdy. Vždy může jít s výkladem mnohem hlouběji,“ řekla a dodala, že chce být kvantovým fyzikem a astrofyzikem. „Zajímá ho to a klade si otázky.“
Julienově fascinaci vesmírem se vyrovná pouze jeho „skutečná schopnost porozumět mu“, řekla a dodala, že „nasává znalosti jako houba“.
Oba jeho prarodiče jsou chirurgové, zatímco jeho otec je chemik a matematik.
Jane řekla, že její syn je na tom stejně.
„Miluje výzvy a zkoušky,“ řekla. „Ve škole ho baví testy a kvízy. Myslím, že je to pro něj prostě forma soutěže.“
Julien studuje maturitu o rok dříve než jeho spolužáci. Doufá, že do svého životopisu přidá řečtinu a latinu.
„Jsem na něj opravdu pyšná. Jsem na něj hrdá o to víc, protože je to tak milý kluk,“ řekla Jane. „Domácí úkoly má vždycky na jedničku. Má svůj vlastní harmonogram úkolů a rozvrh. Je v tom machr.“