Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) Slovenska provedl kontrolu nákupu vakcín proti onemocnění covid-19 a došel k závěru, že zakázka zadaná centrálně Evropskou komisí byla výhodná pouze pro soukromé společnosti, které vakcíny vyráběly.
NKÚ dále poukázal také na to, že slovenské ministerstvo zdravotnictví nemělo v době pandemie strategické postupy a nedokázalo důsledně vyhodnotit, kolik vakcín je třeba zajistit, a nadhodnotilo jejich počet.
„Z více než 15 milionů dávek vakcín proti covidu-19, které Evropská komise pořídila a následně dodala na Slovensko, bylo v letech 2020 až 2023 podáno pouze sedm milionů dávek, což představuje pouze 47 %,“ uvádí NKÚ.
„Slovensko darovalo ze svých skladů téměř dva miliony vakcín jiným zemím a do konce roku 2023 bylo prošlých 4,8 milionu dávek,“ pokračuje kontrolní úřad v hodnocení. „Účet za nákup vakcín včetně likvidace prošlých dávek činí více než 340 milionů eur (cca 8,59 mld Kč, pozn. red.).“
Dalším zjištěním je, že i v ostatních členských státech Evropské unie byla v průměru podána méně než polovina zakoupených dávek.
„Zarážející a z pohledu kontrolního orgánu zcela nesprávné bylo, že Evropská komise přistoupila na podmínky farmaceutických firem, šéfka Komise vstoupila do jednání velmi nestandardně a Brusel v rozporu s pravidly transparentnosti utajil smlouvy na nákup vakcín,“ uvedl předseda úřadu Ľubomír Andrassy.
NKÚ dále uvedl, že nerozumí tomu, proč Evropská komise zadala zakázku na více než pět vakcín a pět záložních dávek pro celou populaci EU, přestože v té době nebyly vakcíny určeny pro děti do 18 let.
Roman Prymula, jeden z místopředsedů České vakcinologické společnosti ČLS JEP, letos v červnu uvedl na pracovním jednání v Senátu ČR, že pokud jde o množství objednaných vakcín, „tak to je obrovská chyba, já si myslím, celé Evropské unie“.
„Přistoupilo se na to, že se budou kupovat násobky potřeby vakcín proto, abychom je dostali včas,“ uvedl Prymula. „Ty firmy si vymohly, že musíte koupit několikanásobek vakcín, abyste je dostali v nějakém tom čase.“
Dále došel slovenský NKÚ k závěru, že Evropská komise podepsala smlouvy, které umožnily přístup k 4,6 miliardy potenciálních dávek vakcín v celkové hodnotě téměř 71 miliard eur (cca 1,79 bilionu Kč).
Po tlaku členských zemí EU bylo podle něj umožněno upravit smluvní podmínky a Slovensko dohodlo snížení počtu objednaných dávek asi o 65 % a prodloužení kontraktu do roku 2026. To znamená, že každý rok do skončení kontraktu ještě dostane Slovensko 148 000 očkovacích dávek.
„Na jedné straně se podepsáním dodatku podařilo částečně upravit velmi nevýhodné podmínky. Každý stát unie mohl snížit celkové počty obstaraných vakcín, ale i to jen za cenu poloviční úhrady za ty dávky, které nikdy neodebere,“ uvádí NKÚ.
„V případě slovenského resortu zdravotnictví mluvíme o více než 35 milionech (eur), které musely být zaplaceny za nedodané zboží z našeho státního rozpočtu,“ sdělil šéf NKÚ Andrassy v tiskové zprávě.
Dle ČTK vícero představitelů nynější slovenské vládní koalice, která v době takzvané „koronavirové krize“ na Slovensku nebyla u moci, očkování proti covidu-19 nepodpořilo a naopak kritizovalo epidemické restrikce.
Slovensko se tehdy podle ČTK řadilo k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva proti covidu-19 v EU.
Vyšetřování nákupu
V říjnu 2022 oznámila kancelář vrchní evropské zástupkyně, že „v Evropské unii probíhá vyšetřování týkající se nákupu vakcín proti covidu-19“. Úřad tehdy uvedl, že se zcela výjimečně uchýlil k veřejnému „potvrzení“ započetí vyšetřování kvůli „mimořádně vysokému zájmu veřejnosti“.
Vyšetřování bylo rozběhnuto pravděpodobně kvůli silné společenské diskusi o možném střetu zájmů v osobě předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a jejího manžela Heiko von der Leyena, který se v prosinci 2020 stal lékařským ředitelem americké biofarmaceutické společnosti Orgenesis. Více zde…
Ještě v březnu 2022, kdy deník Epoch Times zaslal NKÚ několik podkladů pro započetí vyšetřování a dotaz ohledně jeho průběhu, úřad 8. března odpovídal, že „nekomentuje probíhající vyšetřování, ani veřejně nepotvrzuje, na kterých případech pracujeme. Důvodem je neohrozit probíhající řízení a jejich výsledek“.
Znepokojení ohledně nákupu vakcín vyjadřovali také někteří europoslanci, kteří kritizovali nejenom možný střet zájmů v osobě předsedkyně Evropské komise, ale také zatajování plného znění smlouvy mezi Evropskou komisí a výrobci vakcín.
Dotázali jsme se úřadu, jaké jsou výsledky vyšetřování. Kancelář vrchní evropské zástupkyně, v jejímž čele momentálně stojí bývalá vrchní státní zástupkyně rumunského Národního protikorupčního ředitelství, Laura Codruța Kövesiová, deníku Epoch Times sdělila, že vyšetřování po více než jednom roce stále pokračuje.
„Vyšetřování nákupu vakcín proti covidu-19 v Evropské unii stále probíhá a je v souladu s evropskou a národní legislativou utajeno. Z tohoto důvodu nemůžeme v této fázi zveřejnit další podrobnosti. Pokud a až budeme mít co říci, učiníme tak aktivně,“ uvedla tisková mluvčí úřadu Laura Telo Alves.