Taiwanští sportovci Wang Chi-lin a Lee Yang v nedělním olympijském finále v badmintonu porazili čínskou dvojici sportovců, čímž obhájili zlatou olympijskou medaili z předchozích her.
Zápas však podle projektu Sinopsis ukázal také jindy nevídanou politizaci ze strany čínského režimu. Sinopsis vydává články za odborné spolupráce s Katedrou sinologie Univerzity Karlovy v Praze.
Čínský režim dle zjištění Sinopsis vyvinul na Mezinárodní olympijský výbor takový nátlak, že přinutil tchajwanskou sportovní výpravu, aby oficiálně vystupovala pod názvem Čínská Taipei, přestože je Taiwan ostrovním státem s vlastní ústavou, demokraticky voleným vedením země a armádou.
Ostrovní stát musel také během účasti na olympiádě používat speciální vlajku a hymnu.
Další opatření, které dokázala Komunistická strana Číny prosadit a na které Sinopsis poukázal, byly kontroly taiwanských fanoušků při vstupu na sportoviště, kteří si museli setřít národní barvy z obličeje.
Kvůli citlivosti zápasu čínská státní televize CCTV údajně dvakrát zpozdila přenos zápasu, a když taiwanská dvojice zvítězila, bylo vysílání okamžitě přerušeno. Čínská média nevysílala ani medailový ceremoniál, v němž čínští sportovci získali stříbro.
Olympijské hry probíhaly během napětí mezi čínským režimem a ostrovním státem, kdy Komunistická strana Číny zintenzivňuje narušování námořního i vzdušného prostoru Taiwanu a opakovaně veřejně prezentuje odhodlání ostrov anektovat.
Taiwan naopak provádí společná námořní cvičení v Jihočínském moři. Nedávno uspořádala japonská a taiwanská pobřežní stráž společná námořní cvičení, která byla jejich prvním společným cvičením od roku 1972, kdy Japonsko a Tchaj-wan přerušily formální diplomatické vztahy.