Lékaři v soukromé praxi se obrátili na politiky s žádostí o pomoc v souvislosti s rostoucím násilím ze strany pacientů. Karl Lauterbach a Marco Buschmann nyní ohlašují přísnější tresty.
Násilí a hrozby násilím vůči lékařům a zdravotnickému personálu by měly být přísněji trestány, prohlásil v úterý spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD). „Již nyní se potýkáme s masivním nedostatkem lékařů, ordinace se nedaří obsadit.“ Ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti se již pracuje na příslušném zákoně, který by zpřísnil tresty.
Andreas Gassen, předseda Národního svazu lékařů povinného zdravotního pojištění (KBV), si již dříve posteskl nad nárůstem násilí vůči lékařům a zdravotnickému personálu. „Agresivní chování, slovní výhrůžky a dokonce i napadení jsou v ordinacích lékařů stále větším problémem,“ řekl Gassen listu Neue Osnabrücker Zeitung.
„Situace se stále častěji vyhrocuje, a to nejen na pohotovostních odděleních, ale i mezi těmi v soukromé praxi.“ Otevřená agrese a extrémně náročné chování se výrazně zvýšily. „Jde o verbální, ale i fyzické násilí. Sám jsem měl pacienta, který kopl do dveří,“ řekl Gassen.
Podle Gassena mají pacienti a lékaři obecně velmi důvěrný vztah. „Existuje však malá, ale bohužel rostoucí klientela, se kterou je opravdu těžké jednat. Myslí si, že mohou komukoli vyhrožovat, aby se choval způsobem, který je možná obvyklý tam, odkud pocházejí. A často to nejvíce dopadá na zdravotní sestry.“
Průzkum ukazuje znatelný a trvalý nárůst násilných incidentů
Mezi „pachateli“ jsou lidé s migračním pozadím, uprchlíci a Němci. Skutečnost, že se pacienti nedokážou chovat slušně a mají „zkreslené hodnocení vlastní naléhavosti léčby“, je „fenomén, který překračuje národní hranice“, pokračoval Gassen. „Je to však také stále častější: Někdo je nemocný a do ordinace nebo na pohotovost přijde šest lidí jako doprovod a dělají kravál. To je mimořádné a krajně nepříjemné.“
Šéf zdravotní pojišťovny si postěžoval, že politici tento problém zatím dostatečně nerozpoznali. „Ale je stejně nepřípustné, když jsou hasiči zasypáváni lahvemi, tak jako když je ohrožován nebo fyzicky napadán personál nemocnice nebo ordinace, protože si nějaký idiot myslí, že jeho nachlazení je třeba okamžitě ošetřit a že s ním nebylo zacházeno dost vlídně.“ V takových případech je třeba jasných a rychlých trestů, jinak se k některým lidem toto poselství nedostane.
Tvrdá situace „nepochybně“ přispívá k nedostatku specialistů v ordinacích, komentovalo Sdružení praktických lékařů.
Německá lékařská asociace uvedla: „Celkově dochází k brutálnímu zacházení se zdravotnickým personálem.“
Nejnověji zveřejnila Vestfálsko-lipanská lékařská asociace (ÄKWL) v květnu průzkum mezi svými členy o jejich zkušenostech s násilím v každodenní lékařské praxi. Během několika málo dní odpovědělo 4 513 lékařů, tedy přibližně deset procent členů komory.
Více než polovina z nich (2 917) odpověděla kladně na otázku: „Setkali jste se v minulosti s násilím ve své každodenní lékařské praxi?“. Jen v ordinacích lékařů bylo nahlášeno 1 339 případů. Prezident ÄKWL Hans-Albert Gehle hovořil o znatelném a trvalém nárůstu případů násilí a obrovském stresu pro dotčené.
Buschmann chce zpřísnit trestní právo
Dosud „mělo takové asociální chování nulové následky“, řekl šéf KBV Gassen. „Proto musí být zákon ministra spravedlnosti Marca Buschmanna na lepší ochranu záchranných služeb rozšířen i na ordinace lékařů.“ Zpřísnění trestního zákoníku v této oblasti je již dávno na spadnutí, protože „ordinace si také nemusí nechat všechno líbit“.
Ministr spravedlnosti Marco Buschmann (FDP) chce mírně zpřísnit trestní zákon, aby mimo jiné lépe chránil záchranné služby před nepřátelstvím a násilím.
Německá lékařská asociace plán podporuje. Přestupky proti těmto profesním skupinám by však měly být nejen přísněji trestány, ale také účinně stíhány a vyšetřovány, požaduje komora v nedávno zveřejněném prohlášení k návrhu zákona. „Naléhavě potřebujeme osvětové kampaně, které by jasně ukázaly, že tito lidé jsou záchranáři a pomocníci,“ uvedla v reakci na dotaz. Pro avizované zpřísnění trestů se vyslovila také Asociace registrovaných lékařů.
Za účelem hlášení případů již některé lékařské asociace zřídily speciální adresu pro hlášení postižených a na toto téma probíhají také školení. Například Zemský svaz lékařů v Hesensku zavedl formulář pro hlášení. „Z aktuálních výsledků nahlašovacího formuláře je zřejmé, že v lékařské profesi a mezi zdravotnickými asistenty je naléhavě nutné čelit pocitu bezmoci a bezradnosti například prostřednictvím deeskalačních seminářů,“ uvádí se na internetových stránkách.
Proč je však někdy sklon k násilí v ordinacích lékařů tak vysoký? „Lidé mohou reagovat hněvem a agresí, zejména ve stresových a nouzových situacích, kdy je jejich osobní pohoda vnímána jako omezená,“ komentuje psycholog Michael Wiens. „Emoce mají vždy signalizační funkci, že určité potřeby nejsou uspokojeny.“
Kurz sebeobrany a místnost pro případ paniky
„V minulosti jsme již měli v naší praxi několik incidentů,“ řekl pro t-online jeden z lékařů se soukromou praxí v Porúří. Jednalo se o pacienty, kteří jsou pod vlivem drog. Došlo například k incidentu, kdy měl pacient u sebe dlouhý nůž. V jiném případě se jednalo o pacienta s paranoidní schizofrenií, který byl násilnický.
Lékař však také uvádí, že pacienti jsou často podráždění bez ohledu na drogy nebo duševní onemocnění. Pacienti podle něj vyhrožovali, že pokud nedostanou recept nebo neschopenku, zanechají negativní hodnocení na Googlu nebo Jamedě. I když jsou nároky na určité léčebné metody nebo léky zamítnuty, agresivní chování se nyní objevuje ve velkém množství.
Proto vybavil každou konzultační místnost tlačítkem pro přepadení jako v bance, aby bylo možné upozornit policii tichým tísňovým voláním. Plánuje také kurzy sebeobrany a deeskalace pro zaměstnance své ordinace. Počítá také s panikovými místnostmi pro zaměstnance, kam by se mohli v případě eskalace situace uchýlit.
Násilí na berlínské pohotovosti
O tom, že svou roli může hrát i alkohol a netrpělivost, však svědčí incident v Berlíně ze Silvestra 2023, kterému se dostalo velké mediální pozornosti.
Na pohotovosti v Berlíně-Lichtenbergu napadlo několik opilých Srbů lékaře a zdravotní sestru. Čekací doba na ně byla pravděpodobně příliš dlouhá, a tak jim prý ruply nervy. Zveřejněné záběry z bezpečnostní kamery útok zachycují.
Ošetřovatel utrpěl po úderu modřiny na hlavě a musel vyhledat psychologickou pomoc, zatímco lékař utrpěl zranění v obličeji a monokl. Na videu je vidět, jak ošetřovatel leží po úderu v bezvědomí na podlaze. Údajně došlo k masivnímu vyhrožování.
Podle průzkumu časopisu Spiegel, který se uskutečnil ve všech 16 zemských kriminálních úřadech v celé zemi, vzrostl počet tzv. brutálních trestných činů ve zdravotnických zařízeních od roku 2019 o 20 procent na 6 894 trestných činů v roce 2022. V době tohoto dotazu již byly k dispozici údaje za rok 2023 pro Berlín. Zde počet násilných trestných činů v roce 2023 vzrostl o 51 procent.