Proč se zvyšují ceny potravin a kdo je viníkem? Podle ekonoma Lukáše Kovandy je odpověď jednoduchá. „Ceny potravin vznikají na burzách,“ říká ve svém podcastu.
Pro každou potravinovou komoditu existuje ve světě určitá burza. Například za obchod s pšenicí je zodpovědná burza Matif v Paříži, za vepřové zase burza v Chicagu, uvádí Kovanda.
„Zemědělec na základě té burzovní ceny třeba z Paříže prodává tu svoji pšenici potravináři. Ten z nich vyrábí mouku, z mouky pak další potravinář, pekař vyrábí housku. A teprve ta houska se dostává na pulty obchodů,“ vysvětluje ekonom.
Český zemědělec je nahraditelný, velké světové firmy už tolik ne
„Když přijde za potravinářem zemědělec s pytlem pšenice, on jich má 999 dalších takových, kteří nabídnou to samé. Když za obchodním řetězcem přijde firma Mars, už ho tak lehce neodmítnou, nemůžou …, protože to jsou vyhledávané cukrovinky, obtížně nahraditelné,“ říká ekonom.
Ceny energií a daň z přidané hodnoty jsou dalšími faktory zdražování. Přitom cena elektřiny v České republice je jedna z nejdražších v Evropské unii, uvádí Kovanda. Na koncovou cenu má podle ekonoma vliv i daň z přidané hodnoty.
„Pokud bude daň z přidané hodnoty tak jako v okolních zemích nižší, pokud bude 5 % jako třeba v Polsku na ty základní potraviny, a ne 12 %, jako je tomu nyní u nás, tak to umožní koncovou cenu snížit,“ doplňuje.
Třetím důležitým faktorem je podle Kovandy zastropování cen plynu. Fakt, jestli vláda včas zastropování provede, se následně promítne do výdajů zemědělců, potravinářů, obchodníků a v neposlední řadě i nás, zákazníků, uzavírá ekonom.