V rozhovoru s hlavním ekonomem Trinity Bank Lukášem Kovandou jsme se zaměřili na možný povolební vývoj v Evropské unii, probrali jsme efektivitu rozhodování Evropské centrální banky ve srovnání s Českou národní bankou a otevřeli jsem otázku eura i ekonomického aspektu migrace.
Z celého rozhovoru, který budete moci zhlédnout v pondělí 17. června, vybíráme část věnovanou federalizaci, resp. těsnější centralizaci rozhodování unie na úkor jednotlivých států.
„Je to sporné, do jaké míry je takové centralizované rozhodování přínosné. Na jednu stranu můžeme slyšet argument, že tím pádem se stává Evropa globálně silnějším celkem, protože je jaksi jednotnější. Já osobně jsem k tomuto postoji skeptický,“ sděluje Kovanda a poukazuje na historický vývoj, na kterém dále vysvětlil proč je spíše opačného názoru.
I když dle něj byla v tomto směru Evropa „mumrajem různých jurisdikcí“, tak „spolu soupeřili, zápolili, a boj, který takto vznikal, dával světu to nejlepší, co v té době bylo“.
„Jeden německý ekonom mi kdysi říkal, že ten důvod, proč právě z Německa roztříštěného na různá knížectví, nebo z Itálie, pochází spousta nejlepších skladatelů dějin… a proč Británie takové množství hudebních gigantů vážné hudby nemá, je, že konkurence mezi všemi těmi státečky vedla k tomu, že každý panovník, který vládl, chtěl mít na svém dvoře toho nejlepšího hudebníka, skladatele, a přetahovali se o ty nejlepší,“ říká Kovanda a dodává, že v Británii tomu tak nebylo, protože „tam zkrátka nebyl tlak na kvalitu“.
Nicméně, pokud jde o Británii, ta dle něj uspěla v jiném ohledu – kolonizaci. Při pohledu na kolonizační historii některých evropských států a dalších, kteří z ní profitovali, a již zmíněné konkurence, ekonom míní: „Boj mezi jednotlivými státy, který se na starém kontinentu odehrál, dal Evropě velké bohatství, nechal ji vyniknout a utéci před zbytkem světa. A nyní v rámci určitého sebemrskačství tak Evropa toto všechno popírá, chce popřít svou koloniální minulost, stydí se za ní. Samozřejmě, nikdo nebude obhajovat ty kruté praktiky kolonialistů… ale zkrátka nemůžeme toto vnímat prizmatem dneška… a nemá cenu podle mého soudu jaksi teď naše předky nějakým způsobem zatracovat, protože vedle toho, že toto konali, tak nám dali spoustu dobrého.“