Juraj Skovajsa

14. 6. 2024

V rozhovoru s hlavním ekonomem Trinity Bank Lukášem Kovandou jsme se zaměřili na možný povolební vývoj v Evropské unii, probrali jsme efektivitu rozhodování Evropské centrální banky ve srovnání s Českou národní bankou a otevřeli jsem otázku eura i ekonomického aspektu migrace.

Z celého rozhovoru, který budete moci zhlédnout v pondělí 17. června, vybíráme část věnovanou federalizaci, resp. těsnější centralizaci rozhodování unie na úkor jednotlivých států.

„Je to sporné, do jaké míry je takové centralizované rozhodování přínosné. Na jednu stranu můžeme slyšet argument, že tím pádem se stává Evropa globálně silnějším celkem, protože je jaksi jednotnější. Já osobně jsem k tomuto postoji skeptický,“ sděluje Kovanda a poukazuje na historický vývoj, na kterém dále vysvětlil proč je spíše opačného názoru.

I když dle něj byla v tomto směru Evropa „mumrajem různých jurisdikcí“, tak „spolu soupeřili, zápolili, a boj, který takto vznikal, dával světu to nejlepší, co v té době bylo“.

„Jeden německý ekonom mi kdysi říkal, že ten důvod, proč právě z Německa roztříštěného na různá knížectví, nebo z Itálie, pochází spousta nejlepších skladatelů dějin… a proč Británie takové množství hudebních gigantů vážné hudby nemá, je, že konkurence mezi všemi těmi státečky vedla k tomu, že každý panovník, který vládl, chtěl mít na svém dvoře toho nejlepšího hudebníka, skladatele, a přetahovali se o ty nejlepší,“ říká Kovanda a dodává, že v Británii tomu tak nebylo, protože „tam zkrátka nebyl tlak na kvalitu“.

Nicméně, pokud jde o Británii, ta dle něj uspěla v jiném ohledu – kolonizaci. Při pohledu na kolonizační historii některých evropských států a dalších, kteří z ní profitovali, a již zmíněné konkurence, ekonom míní: „Boj mezi jednotlivými státy, který se na starém kontinentu odehrál, dal Evropě velké bohatství, nechal ji vyniknout a utéci před zbytkem světa. A nyní v rámci určitého sebemrskačství tak Evropa toto všechno popírá, chce popřít svou koloniální minulost, stydí se za ní. Samozřejmě, nikdo nebude obhajovat ty kruté praktiky kolonialistů… ale zkrátka nemůžeme toto vnímat prizmatem dneška… a nemá cenu podle mého soudu jaksi teď naše předky nějakým způsobem zatracovat, protože vedle toho, že toto konali, tak nám dali spoustu dobrého.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Návrh na omezení diskriminace obranného průmyslu kvůli ESG ve sněmovně neprošel, firmy lamentují

„Předpokládal jsem, že obranyschopnost a posílení domácího obranného průmyslu je věc nadstranická a že se z ní nikdy nestane předmět politického boje," uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Už začátkem roku vyvstávají otázky, zda nebude překročen plánovaný schodek letošního rozpočtu

Schválený rozpočet na rok 2025 je naplánován se schodkem 241 miliard korun. Ke konci února vzrostl na 68,6 miliardy korun z lednových 11,2 miliardy korun. Národní rozpočtová rada upozorňuje, že se rozpočet může dostat do problémů.

Spojené státy shání vejce po celém světě. Oslovily i české chovatele

Nedostatek vajec na trhu přiměl americké orgány poohlédnout se po této komoditě i za oceánem. Dostupnost vajec pro export do USA se snaží zajistit v řadě zemí světa, včetně České republiky.

Reinkarnace živoucích buddhů se podle komunistické strany musí řídit „národními zákony a předpisy“

Poté, co komunistická strana unesla původního pančhenlámu a dosadila si vlastního, čeká na to, až zemře současný dalajláma. „Jejich“ pančhenláma potom vybere nového dalajlámu.

Slovenská prokuratura obžalovala útočníka, který loni v květnu postřelil premiéra Fica; hrozí mu doživotí

Žalobkyně na Slovensku dnes podala obžalobu na útočníka, který loni v květnu střílel na premiéra Roberta Fica.

„Chemie“ v leteckých stopách mění klima, tvrdí evropské a americké úřady

Evropská a americká letecká agentura v nedávno vydaných dokumentech uvádí, že letadla emitují nejen CO2, ale také oxidy síry, dusíku, saze a další chemické částice, které pravděpodobně přispívají k oteplování planety.

Maďarská vláda předložila návrh zákona zakazující pochod LGBT+

Maďarská vládní strana dnes předložila parlamentu návrh zákona zakazující pochod hrdosti LGBT+.

Léčivá síla vyprávění

Vyprávění utváří naši identitu a ovlivňuje, jak vnímáme sebe i svět. Když pochopíme sílu vlastních příběhů, můžeme přepsat omezující vzorce myšlení, odemknout skrytý potenciál a předat svou moudrost dalším generacím.

Deník Epoch Times získal ocenění za odhalování porušování lidských práv čínským režimem

Zpravodajka Epoch Times Eva Fuová získá cenu Wilbur Award za odhalování nuceného odebírání orgánů v Číně. Ocenění uděluje Rada pro náboženskou komunikaci za výjimečnou práci v oblasti náboženských témat v médiích.