Christian Brönimann se stal Nadiou před více než dvěma desetiletími, dnes je zřejmě nejslavnější trans ženou ve Švýcarsku. Nyní se chce vrátit ke svému starému já a varuje před účinky nových, jednoduchých možností změny pohlaví, zejména u mladých lidí, kteří jsou snadno ovlivnitelní.
Na první pohled by vás ani nenapadlo, že Nadia Brönimannová se původně narodila jako muž. Před 26 lety se rozhodla změnit si pohlaví z mužského na ženské, z Christiana na Nadiu. Nadia se stala jakousi ikonou trans hnutí v alpské republice. Nyní však své změny pohlaví lituje.
Nedávno na Instagramu zveřejnila fotku, na které je s krátkým střihem místo obvyklých úhledně upravených vlasů po ramena, s hashtagy #changes, #new Chapter a #detrans.
Omezována očekáváním ženskosti
Nadia řekla listu Tagesanzeigeru, že myšlenka „detranzice“, tj. návratu k původnímu pohlaví, se v ní schovávala již dlouhou dobu. Její tělo pro ni je stále více korzetem, který má „udržovat známou image Nadie“. Cítila se stále více omezována očekáváními kladenými na její ženskost. Její vnější vzhled a vnitřní pocity se již neshodovaly.
Stejně jako tranzice (změna pohlaví) i detranzice může mít různé podoby, od hormonální terapie přes chirurgické zásahy až po změnu jména.
Přechod na testosteron je problematický
Brönimannová se dosud nerozhodla, zda podstoupit hormonální léčbu, neboť si je vědoma možných dlouhodobých následků estrogenové terapie, kterou si prošla, a komplikací spojených s přechodem zpět na testosteron. Jedna věc je jí nicméně jasná: od nynějška už nechce být jen Nadia, ale také Christianem, identitou, kterou léta potlačovala.
„Definovat se pouze jako ženu už mi nepřijde správné. Cítím, že Christian potřebuje znovu prostor,“ uvedla. Při výměně informací s Epoch Times se podepsala „NC“, zkratka pro Nadia Christian.
„Chci znovu říct ano Christianovi, kterého jsem roky potlačovala a odstrkovala. Truchlím, co jsem mu a jeho zdravému tělu udělala,“ uvedla.
Brönimannová v rozhovoru uvádí, že „nemohlo být zjevnější“, že její tělo nebylo tím skutečným problémem. Změna pohlaví byla únikem, protože jako Christian se nikdy necítila být dost dobrá. Dnes si uvědomuje, že to, co je uvnitř, nelze změnit tím, co je vně, přiznává trans žena.
Změna pohlaví jednou ročně
Od roku 2022 platí ve Švýcarsku zákon, že k úřední změně pohlaví stačí osobní prohlášení. Stačí návštěva matričního úřadu a za poplatek 75 franků (asi 2 000 korun) bude pohlaví v matrice změněno. Do 16 let je k úkonu nutný také souhlas rodičů. Podle zákona musí být člověk pevně přesvědčen, že nepatří k původně evidovanému pohlaví.
Absenci odborného posouzení člověka žádajícího o změnu pohlaví někteří odborníci kritizují. Obávají se, že by to mohlo vést k unáhleným rozhodnutím, zejména mezi mladými lidmi nebo lidmi s duševními chorobami. Bez odborné rady může být obtížnější vyloučit, že takové rozhodnutí nebylo učiněno na základě pomíjivých pocitů nebo vnějších vlivů.
Na otázku, proč se tolik mladých lidí stále více cítí žít ve špatném těle, se Nadia Brönimannová v rozhovoru pro NZZ před dvěma lety vyjádřila následovně: „Obrovská přítomnost trans identity v médiích může ovlivnit vývoj mladých lidí od samého počátku,“ prohlásila Brönimannová s tím, že trans je dnes velmi módní záležitost.
Po jejím nedávném prohlášení o plánované tranzici nepřišla od transkomunity žádná reakce, jen ticho. Pro Brönimannovou je to jasný signál. „Mnoho trans lidí mě vidí jako zrádce. Skutečnost, že mluvím o své touze po detranzici, ze mě dělá personu non grata,“ domnívá se.
– ete