Peking zavedl digitální certifikát, který obsahuje osobní údaje včetně biometrických údajů a čísla občanského průkazu.
Peking vyvolává nové obavy ze zpřísnění cenzury politikou zavádění digitální identifikace pro uživatele internetu.
Čínský komunistický režim uvedl, že cílem tohoto „dobrovolného“ systému je zefektivnit procesy poskytování služeb, chránit osobní údaje a omezit podvody. Současně se ze sociálních médií vytrácí kritika, která tuto politiku označovala za nástroj cenzury.
Tato politika, kterou minulý měsíc představilo ministerstvo veřejné bezpečnosti (MVB) a státní odbor odpovědný za cenzuru online, stále podléhá konzultacím. Byla však již pilotně zavedena v řadě veřejných služeb a platforem sociálních médií. Aplikace MVB pro digitální identifikaci je v současné době k dispozici v několika obchodech s aplikacemi, včetně obchodu společnosti Apple.
Mezitím jeden muž ze severovýchodní Číny zažaloval MVB za to, že politiku zavedla ještě před ukončením konzultačního procesu, uvádí skupina pro lidská práva.
Nové digitální ID
26. července zahájily MVB a Čínská správa kyberprostoru (CAC) konzultace o plánech na zavedení digitálních identifikačních čísel a certifikátů pro uživatele sítě.
Podle konzultačního dokumentu mohou jednotlivci s platným průkazem totožnosti požádat o digitální identifikační číslo a digitální certifikát, který obsahuje toto číslo a jejich osobní údaje. Číslo a certifikát pak mohou být použity k ověření totožnosti v rámci veřejných i soukromých služeb.
MVB uvedla, že toto opatření lépe ochrání osobní údaje uživatelů sítě, protože online platformy je již nebudou muset shromažďovat zvlášť. Podle kritiků však usnadňuje Komunistické straně Číny (KS Číny) identifikaci disidentů, kteří v kyberprostoru překračují stranickou linii.
Americký odborník na telekomunikace Zhong Shan, dříve známý jako Wang Zu, uvedl, že toto opatření by v kombinaci s čínským systémem sociálních kreditů mohlo pomoci zvýšit příjmy místních úřadů z pokut a být použito jako další způsob kontroly disidentů.
„Podle mě bude každému přiděleno identifikační číslo, ale ne nutně certifikát. Ti, kteří jsou pod dohledem politické bezpečnostní policie, by mohli zůstat bez certifikátu,“ řekl čínskému vydání Epoch Times.
Na otázku, proč je potřeba digitální certifikát, když se po občanech na síti již více než deset let vyžaduje registrace skutečného jména a identifikačního čísla, Zhong odpověděl, že nový certifikát bude obsahovat kombinaci údajů, které dosud nebyly konsolidovány, včetně zpráv, IP adresy a adresy brány routeru a biometrických údajů, jako jsou otisky prstů a rysy obličeje.
„Důležitý je další krok. [KS Číny] může přinutit hlavní platformy, jako jsou TikTok a WeChat, aby se … Nemůžete žít bez nakupování a komunikace, tak jak byste se mohli nepřihlásit?“ řekl a dodal, že součástí systému kontroly ze strany KS Číny bude také systém sociálních kreditů a pilotní zavedení digitální měny příští měsíc.
Cenzurovaní kritici
Navzdory otevřené konzultaci internetová policie vymazala z čínských sociálních médií kritiku této politiky, zejména příspěvek profesorky práv z univerzity Tsinghua Lao Dongyana.
V poznámkách zveřejněných na Weibo, čínské obdobě X, Lao přirovnala digitální ID k personalizovanému sledovacímu zařízení pro každého uživatele internetu a uvedla, že může snadno shromažďovat kompletní internetovou historii uživatele.
Digitální certifikát, jak napsala v nyní již odstraněném příspěvku, „změní přístup k internetu a online služby v účinná privilegia, která lze využívat pouze na základě povolení“.
„Jakmile určité útvary zakážou jednotlivci využívat jejich ověřovací služby, bude jeho právo na přístup k internetu omezeno nebo zbaveno, včetně svobody vyjadřovat názory a získávat informace,“ dodala.
Lao také uvedla, že tato politika rozšiřuje opatření přijímaná proti osobám podezřelým z trestné činnosti a že uživatelé internetu budou jen stěží schopni dát informovaný souhlas kvůli nedostatku alternativ a informací o rizicích.
Profesorka práv vyzvala k přezkoumání, zda je tato politika v souladu s ústavou.
V dalším příspěvku, který rovněž zmizel, si Lao stěžovala na internetové trolly, kteří se na ni kvůli článku zaměřili a které podle ní organizovaly úřady.
Huang Yusheng, další profesor univerzity Tsinghua, který politiku kritizoval, byl po zveřejnění svého názoru na Weibo zakázán.
Huang v reakci na tuto politiku ve svém ostrém článku uvedl, že občanská svoboda je pro modernizovanou Čínu životně důležitá.
„Každý stát, který se pokouší sledovat své občany ze všech stran a nenechává jim žádný prostor pro soukromí, dává nejhruběji a nejokatěji najevo, že není státem pro své občany,“ napsal.
Profesor filozofie argumentoval, že ve „skutečném státě pro lidi“ by úřady nemusely analyzovat a kontrolovat každou myšlenku a projev občanů; občané by se se státem ztotožnili, důvěřovali mu a bránili ho. Dodal, že tajný recept na důvěru národa by měl spočívat ve svobodách jeho občanů.
Od zveřejnění příspěvku byl Huangův účet na Weibo zablokován.
Výsledky pilotních projektů před konzultací
Zatímco termín konzultace je 25. srpna, aplikace MVB pro generování digitálních certifikátů je již k dispozici v obchodech s aplikacemi, včetně obchodů Tencent a Apple.
Deník Epoch Times se obrátil na společnost Apple s žádostí o komentář, ale do doby zveřejnění článku neobdržel odpověď.
Certifikát byl také pilotován desítkami veřejných služeb a platforem sociálních médií, jako je například Railway 12306, digitální nákupní platforma Taobao a WeChat.
Podle dokumentu, který zveřejnila lidskoprávní webová stránka @weiquanwang, podal Fu Wen, 49letý muž ze Šan-tungu, 2. srpna žalobu na MVB za to, že navrhovanou politiku zavedla během svého konzultačního procesu.
–ete–