Někdy je k dosažení našich cílů potřeba si uvědomit, co nemáme dělat, a vyvarovat se toho.
Existuje mnoho různých způsobů měření štěstí a mnoho výrazů, kterými tyto rozdíly popisujeme.
Jednoduchá definice štěstí, která se mi líbí, zní takto: štěstí je vedlejší produkt dobře prožitého života. Myslím, že to odpovídá realitě. Většina z nás, kdyby měla možnost, by si nevybrala prožít svůj život připoutaná k počítačové simulaci, která by nám slibovala blažený pocit štěstí místo skutečného prožitku.
Chceme, aby naše štěstí bylo skutečným výsledkem toho, co v životě prožíváme a vytváříme – souznění lidí, které máme rádi, věcí, kterých jsme dosáhli, a vzpomínek, které jsme si vytvořili.
Proto je těžké popsat, jak být šťastný. Existuje mnoho způsobů, jak být šťastný, a ty budou velmi záviset na okolnostech.
Neštěstí je jiný příběh.
Zdá se, že neštěstí má svůj zdroj v několika společných nepřátelích. A přestože jste se s nimi pravděpodobně již setkali, považuji za vhodné připomenout sobě i čtenářům, čeho bychom se měli vyvarovat.
5 příčin neštěstí, kterým lze předcházet
Z mých osobních zkušeností a pozorování vyplývá, že existuje pět příčin neštěstí, kterým lze předcházet.
1. Netrávíte dostatek času s přáteli a lidmi, které máte rádi
Ti, kdo hledají důkazy, se mohou podívat na populární výzkumnou práci z roku 2009 v časopise Journal of Happiness Studies – přátelství nás činí šťastnými, protože nám pomáhá vzájemně uspokojovat naše základní potřeby. Pokud si vzpomenete na nejšťastnější a nejspokojenější okamžiky svého života, pravděpodobně si všimnete, že v centru těchto zážitků byly právě blízké přátelské vztahy.
2. Neinvestujete denně do svého zdraví a pohody
Kdykoli se ocitnu v emoční tísni, není třeba dlouhého přemýšlení, abych našel typické vysvětlení. Buď jsem špatně jedl, spal, nebo cvičil. Stačí pár dní až týden důsledného zlepšování v těchto oblastech a pozoruji zásadní změnu v tom, jak se cítím fyzicky i psychicky.
3. Absence základního životního cíle nebo poslání
Mé životní poslání vychází z křesťanské víry. Poskytuje mi pochopení toho, proč jsem tady na zemi, porozumění tomu, jak dobře žít, dokud jsem naživu, a důvod doufat v budoucnost. I když tu nejsem proto, abych zvěstoval evangelium, lhal bych, kdybych nepřiznal, že bych byl rád, kdyby se mnou tuto radost sdíleli všichni lidé. Bez ohledu na to se zdá, že štěstí vyžaduje přesvědčivý a silný příběh, který bude řídit naše chování, jinak se necháme unést krátkodobým pohledem na naši současnou situaci.
4. Nenacházíte efektivní východisko
Viděl jsem mnoho lidí, které jejich práce trápila, ať už tím, že je nebavila, nebo tím, že ji nemohli najít. Pro naprostou většinu lidí, alespoň v mém životě, je to řešitelný problém. Tím, že se jednoduše rozhodnete starat se, dávat ze sebe to nejlepší a tvrdě pracovat, ať už děláte cokoli, můžete téměř jakoukoli práci proměnit v práci, na kterou můžete být hrdí.
5. Porovnávání se s ostatními
Štěstí je samozřejmě relativní dar. Kdyby tomu tak nebylo, mohli by se z jeho požehnání těšit jen ti nejúspěšnější nebo nejmilejší z nás. V tomto smyslu je subjektivní. Rozhodnutí být šťastný se svými okolnostmi může učinit každý, kdo se rozhodne soustředit se na to, co je v jeho životě dobré, a ne na to, co dobré není.
Jedním z nejpředvídatelnějších způsobů, jak zničit štěstí, je závidět druhým to dobré, co mají. To deformuje naše myšlení směrem od vděčnosti ke srovnávání. Stáváme se neschopnými těšit se z toho, co máme, protože v naší mysli to nikdy nebude to nejlepší. A nedokážeme se radovat z druhých, protože je vnímáme spíše jako konkurenci než jako bližní.
Pokuste se tyto časté zdroje neštěstí odstranit a naučte se radovat z toho, co tu je. Štěstí je nakažlivé a odrazí se na ostatních kolem vás – a pak se vrátí zpět k vám.
–ete–