Milton Ezrati

12. 9. 2024

Společnost IBM se rozhodla uzavřít své operace v Číně. Vedení tvrdí, že obchodní vyhlídky v této ekonomice už nejsou jako dřív.

Komentář

IBM se rozhodla následovat příklad dlouhého seznamu amerických značek a uzavřít část svých operací v Číně.

Přestože se vedení v prohlášeních drží obchodního tónu, je zřejmé, že vnímá stejné jasné varování jako ostatní americké firmy. I když je tento krok pro firmy, kdy opouštějí někdy i desítky let trvající dohody, nepohodlný a nákladný, Čína tím jen sotva ztratí své odborné znalosti a obchodní prozíravost v těchto provozních aktivitách.

Nabízí se tedy spíš otázka: Dokáže čínský vůdce Xi Jinping tato „neblahá znamení“ přečíst?

Koncem srpna vedl výkonný manažer IBM virtuální setkání se zaměstnanci v čínských výzkumných a vývojových odděleních. Řekl jim, že společnost přesune své funkce do jiných zemí. Aby IBM toto rozhodnutí vykompenzovala, plánuje zvýšit počet výzkumníků a inženýrů v Indii. Není jasné, kolik čínských zaměstnanců dostalo nabídku přesunout se s firmou.

Od zahájení podnikání IBM v Číně uplynula čtyři desetiletí. Firma kdysi považovala Čínu za hlavní trh růstu. Po nějakou dobu byla IBM jedním z největších čínských telekomunikačních operátorů a měla mezi klienty významné čínské banky a energetické společnosti. Poslední dobou se však podnikání zhoršilo. Tržby klesaly dva roky po sobě.

Vedení při oznámení uvedlo, že rozhodnutí opustit Čínu souvisí méně s klesajícími tržbami a více se službami pro klienty. Samozřejmě, každé vedení firem u svých rozhodnutí tvrdí, že jde o zlepšení klientského servisu. Pravděpodobně však existují i jiné důvody, které IBM sdílí s dalšími zahraničními firmami, jež v určité míře Čínu opustily.

Jedním z důvodů je, že náklady na zaměstnance v Číně vzrostly mnohem rychleji než v Indii a jinde v Asii. Také čínská konkurence v posledních letech ukousla část trhu mnoha firmám, včetně IBM, což je částečně díky technologickému pokroku této konkurence, ale především kvůli tomu, že Peking v rámci kampaně „odstranit Ameriku“ nařídil státním agenturám a státním podnikům nahradit zahraniční vybavení domácími produkty.

Mezitím rostoucí posedlost Pekingu bezpečností vedla k větším zásahům státu do čínských operací zahraničních firem a odpovídajícímu zvýšení obchodních nákladů. Zatímco tyto překážky vznikaly na čínské straně, Washington zvýšil dohled nad americkými firmami podnikajícími v Číně, zejména ve strategických oblastech, jako je umělá inteligence. Obecněji pak narůstající napětí mezi Washingtonem a Pekingem zvýšilo nejistoty.

Svým odchodem se IBM přidává k dlouhému seznamu amerických značek, které uzavřely část svých operací v Číně či dokonce všechny a přesunuly je jinam, obvykle do Asie. Mezi tyto značky patří známá jména jako Black & Decker, Nike, Hasbro, L.G. Electronics a Sharp. Ještě významnější je počet předních technologických firem, které omezily své čínské operace, včetně společností Apple, Dell, Hewlett Packard, Intel, Google, Oracle a Quanta Computer. A to je jen malý vzorek. Celkem téměř 30 amerických značek podniklo úplný nebo částečný odchod z Číny. Každá to udělala ze svých vlastních důvodů, ale všechny sdílí zmíněné tlaky.

Tyto odchody Číně vzaly něco, co by jí jinak v její silně problematické ekonomické situaci mohlo pomoci. Vzhledem k tomu, že většina důvodů stojících za těmito odchody má něco společného s chováním Pekingu, je na místě otázka, zda si Xi uvědomuje škody, které jeho politika Číně způsobila.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory Epoch Times.

ete

Související články

Přečtěte si také

„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku
„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku

Podle Schillerové by zvýšení důchodového věku finanční situaci republiky nepomohlo, protože velká část starší populace by nebyla schopna efektivně pracovat. Odvolává se na zprávu ministerstva zdravotnictví.

Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně
Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně

Globální vládní technologické centrum (GGTC) si klade za cíl urychlit digitální transformaci veřejné správy na celém světě.

Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance
Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance

K politické frakci Evropského parlamentu se včera přidali dva polští europoslanci. Počet členů frakce se tak zvedl na 86.

Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?
Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?

Jak by se měla Amerika bránit hybridním formám války, kterou proti ní Čína vede?

Průzkumníci oceánů objevili tisíce metrů pod hladinou podmořskou horu, kterou obývá vzácná chobotnice Casper
Průzkumníci oceánů objevili tisíce metrů pod hladinou podmořskou horu, kterou obývá vzácná chobotnice Casper

Dálkově řízený hlubinný robot objevil háje houbových zahrad a prastarých korálů ponořených tisíce metrů pod hladinou...