25. 8. 2024

V minulých dnech se v hlavních čínských médiích objevily zprávy o tom, že věk odchodu do důchodu se možná brzy zvýší. 65 let by se mohlo stát novou věkovou hranicí pro odchod do důchodu jak pro muže, tak pro ženy.

Vládnoucí Komunistická strana Číny (KS Číny) poprvé zahrnula politiku zvyšování věku odchodu do důchodu do svého pětiletého plánu reforem, který byl zveřejněn minulý měsíc po jejím vrcholném zasedání – třetím plénu. Podle vyjádření KS Číny bude zvyšování postupné a bude založeno na „dobrovolné účasti s přiměřenou flexibilitou“. Změna se přímo dotkne více než 500 milionů čínských občanů, kteří tvoří pracovní sílu v zemi.

V současné době je v Číně věk odchodu do důchodu 60 let pro muže a 50 nebo 55 let pro ženy v závislosti na jejich povolání.

Podle zveřejněných údajů se počet obyvatel Číny ve věku 60 let a více zvýšil ze 126 milionů v roce 2000 na 297 milionů v roce 2023, čímž se jejich podíl na celkové populaci zdvojnásobil.

Podle prognózy Mezinárodního měnového fondu z roku 2021 vzroste počet obyvatel Číny ve věku 65 let a více do roku 2049 na téměř 400 milionů, čímž se Čína stane „rychle stárnoucí“ společností, zatímco počet obyvatel Číny v produktivním věku (15 až 64 let) již začal klesat.

Mezitím porodnost v Číně nadále klesala a v letošním roce dosáhla rekordního minima. Peking se obává, že mu brzy dojdou penzijní fondy, protože stále více důchodců potřebuje podporu zatímco mladých pracovníků, kteří by mohli do penzijních fondů přispívat, je méně.

S pomalým rozvojem čínské ekonomiky a zvýšenou mírou nezaměstnanosti se snížily i příspěvky mladých lidí na sociální zabezpečení. Podle zprávy Čínské akademie sociálních věd s názvem China Pension Actuarial Report 2019–2050 se čínský státní důchodový fond do roku 2035 vyčerpá.

Co se týče pravděpodobného brzkého zvýšení věku odchodu do důchodu, Henry Li, ekonom z Institutu informatiky a strategií, řekl 13. srpna deníku Epoch Times, že snaha o odložení odchodu do důchodu ukazuje, že nedávná socioekonomická situace nedala ústřední vládě KS Číny jinou možnost.

Starší žena tlačí vozík poté, co prohledala odpadkové koše, aby sesbírala recyklovatelné věci k prodeji, na ulici poblíž Velké síně lidu v Pekingu 5. března 2021. Nicolas Asfouri/AFP via Getty Images

„Tříletá pandemie v podstatě vyčerpala dva fondy – důchodový a zdravotní. Tyto dva jsou vlastně pryč, takže pokud to [KS Číny] teď neodloží, mnoho lidí, kteří by měli brzy dostávat důchody, v podstatě zjistí, že nedostanou nic. Myslím, že právě proto se o tom znovu začalo mluvit a je třeba to rychle provést,“ řekl Li.

Sun Kuo-hsiang, profesor mezinárodních vztahů a obchodu na Nanhua University na Tchaj-wanu, se také domnívá, že změna se blíží, a to na základě toho, co je uvedeno v novém pětiletém plánu KS Číny.

„V plánu se uvádí, že v příštích pěti letech se bude věk odchodu do důchodu zvyšovat postupně, což znamená, že Čína zavede konkrétnější politický plán před rokem 2025 a v pětiletém období od roku 2025 do roku 2030 jej bude zvyšovat rok po roce.“

Problém nezaměstnanosti

    KS Číny oficiálně oznámila, že míra nezaměstnanosti v čínských městech činila v červnu pět procent a mezi čínskou mládeží ve věku 16 až 24 let 13,4 %.

    447 milionů čínských venkovských obyvatel není zahrnuto do oficiálních statistik nezaměstnanosti. Vnější svět odhaduje, že skutečná celková míra nezaměstnanosti v Číně je 50 %, pokud se zohlední městské i venkovské obyvatelstvo a práce na částečný úvazek. Podle hlavních čínských internetových stránek o práci Zhaopin dostalo letos nabídku práce pouze 48 % absolventů vysokých škol.

    Mezitím mnoho čínských společností propustilo velký počet zaměstnanců z důvodu snižování počtu zaměstnanců nebo úpadku, jak často informují čínská média a zveřejňují čínské sociální sítě.

    Migrující dělníci stojí u cedulí inzerujících jejich dovednosti a čekají u ulice na přijetí do zaměstnání v Shenyangu v severovýchodní čínské provincii Liaoning 6. února 2023. STR/AFP prostřednictvím Getty Images

    Sun uvedl, že odložení odchodu do důchodu znamená, že starší pracovníci zůstanou v zaměstnání déle a mladším lidem se ve skutečnosti sníží pracovní příležitosti.

    „Proto se zdá, že se Čína neodváží zvýšit hranici odchodu do důchodu [na 65] v jednom kroku, což může mít v krátkodobém horizontu velký dopad. To znamená, že současná míra nezaměstnanosti se výrazně zvýší. Proto ji budou zvyšovat z 60 na 65 let postupně, rok po roce,“ řekl Sun.

    Li uvedl, že čínský trh práce je již vyčerpaný a zvýšení věku odchodu do důchodu by zvýšilo tlak na nezaměstnanost.

    „Lidé už kolem sebe vidí velké množství nezaměstnaných. A ti, kteří by mohli příští měsíc dostat důchod, se najednou dozvídají, že se to odkládá o určitý počet let. Nejenže se musí vrátit do práce nebo vymyslet, jak si vydělat nějaké peníze brigádami, ale rozhodně si netroufnou na spotřebu, ale budou si spořit na vlastní důchod. To znamená, že se Čína dostala do extrémně začarovaného kruhu, takže se čínská ekonomika bude pravděpodobně stále zhoršovat,“ řekl Li.

    Sun uvedl, že Čína čelí stále vážnějšímu problému stárnutí populace, které je spojeno s klesající porodností a úbytkem pracovní síly, což vytváří velký tlak na systém sociálního zabezpečení a vede k rostoucímu zatížení důchodů a výdajů na zdravotní péči. „To může být pro Čínu v budoucnu neúnosné.“

    Na této zprávě se podíleli Luo Ya a agentura Reuters. 

    ete

    Související články

    Přečtěte si také

    Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu
    Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu

    Města v České republice chystají kvůli extrémním dešťům a očekávanému vzestupu hladin evakuace obyvatel a staví protipovodňové bariéry.

    Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy
    Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy

    Bipolární porucha je poměrně běžná a celosvětově je diagnostikována u 1 ze 100 lidí v určité fázi jejich života.

    Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?
    Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?

    Zaměstnanci veřejné knihovny ve Fort Collins se po dlouhé době rádi podělili o zprávu – po 105 letech se konečně vrátila opožděná kniha.

    AI paradox
    AI paradox

    Umělá inteligence přetváří podnikání a otevírá dveře k vyšší efektivitě a inovacím. Avšak s novými možnostmi přicházejí i výzvy, jako jsou otázky ochrany soukromí a riziko zaujatosti. Jak se s nimi firmy vyrovnají?

    Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu
    Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu

    V Michiganu voliči vyjadřují frustraci z negativních kampaní a volají po otevřené diskuzi o důležitých tématech, jako je vzdělání a životní podmínky, které ovlivňují jejich každodenní život.