Podle amerického ekonoma Davyho J. Wonga může být skutečná ekonomická situace Číny mnohem horší, než ukazují oficiální údaje.
Poté, co čínský komunistický režim zveřejnil slabé hospodářské údaje za srpen, snížily banky Goldman Sachs a Citigroup v posledních dnech svou prognózu růstu Číny v letošním roce na 4,7 %.
Oficiální pětiprocentní roční tempo růstu stanovené vládnoucí Komunistickou stranou Číny (KS Číny) pro letošní rok pravděpodobně nebude dosaženo.
Kvůli rostoucí netransparentnosti KS Číny a falšování údajů je pro západní instituce stále obtížnější poznat skutečnou situaci čínské ekonomiky, která může být podle analytiků mnohem horší, než čínský režim přiznává.
Národní statistický úřad KS Číny zveřejnil 14. září údaje, podle nichž průmyslová produkce v srpnu meziročně vzrostla o 4,5 %, což je pomaleji než červencový meziroční nárůst o 5,1 % a představuje nejnižší tempo růstu od března.
Maloobchodní tržby – další důležitý ekonomický ukazatel domácí spotřeby – meziročně vzrostly o 2,1 %, což je nižší tempo než červencová hodnota 2,7 %. Růst investic do fixních aktiv dosáhl nejnižšího tempa v tomto roce, a to 3,4 %. Všechny výše uvedené údaje byly nižší, než se předpokládalo.
Na začátku letošního roku banka Goldman Sachs předpovídala, že celoroční tempo růstu čínské ekonomiky dosáhne 4,9 %, zatímco Citigroup předpovídala růst na úrovni 4,8 %.
Japonská společnost Mizuho Securities rovněž snížila odhad tempa růstu čínské ekonomiky v letošním roce; 13. září snížila svůj odhad růstu z 4,8 % na 4,7 %.
Banka Goldman Sachs očekává, že růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny v roce 2025 dosáhne 4,3 %.
Skupina Citigroup 15. září snížila svou prognózu růstu HDP Číny v roce 2025 na 4,2 % ze 4,5 % z důvodu přetrvávající slabé domácí poptávky.
V souvislosti se snížením prognózy čínské ekonomiky mezinárodními ratingovými agenturami řekl americký ekonom čínského původu Davy J. Wong deníku Epoch Times, že oficiální údaje komunistické strany „jsou nepřesné, nejasné a postrádají podrobnosti“ a že „mezinárodní investiční banky provádějí revizi směrem dolů jako pojistku proti riziku“.
Skutečná ekonomická situace Číny by mohla být mnohem horší
Čínský režim v poslední době dále zastírá informace o stavu čínské ekonomiky. Údaje týkající se prodeje půdy, devizových rezerv a obchodování s dluhopisy byly omezeny. V srpnu přestaly systémy Shanghai-Hong Kong Stock Connect a Shenzhen-Hong Kong Stock Connect zveřejňovat údaje o obchodování se zahraničním kapitálem v reálném čase, což ztěžuje posouzení odlivu zahraničního kapitálu z Číny.
Wong uvedl, že západní instituce obecně nerozumí ekonomické struktuře čínského komunistického režimu a často na ni nahlížejí spíše z perspektivy západní ekonomie než z pohledu, který by uznával skrytá pravidla „fungování socialistické ekonomiky s čínskými charakteristikami“.
Uvedl, že skutečná ekonomická situace Číny může být mnohem horší, než ukazují oficiální údaje, a poznamenal, že „ačkoli se státní ekonomika stále rozvíjí s rostoucím podílem tržního monopolu a některé nedaňové příjmy se zvyšují, soukromý sektor se zhoršuje“. Uvedl, že současná reálná míra nezaměstnanosti v Číně by mohla být vyšší než 25 %.
Sun Kuo-hsiang, profesor mezinárodních vztahů a obchodu na Nanhua University na Taiwanu, řekl deníku Epoch Times, že snížení prognóz hospodářského růstu Číny ze strany mezinárodních investičních bank odráží názor, že čínská ekonomika čelí velkým výzvám.
Uvedl, že ačkoli oficiální pozitivní údaje o růstu ukazují, že některá odvětví ekonomiky, jako jsou solární a fotovoltaické panely, stále expandují, „některá odvětví mohou mít negativní růst a skutečná ekonomická situace může být ještě horší“.
„Vzhledem k tomu, že jsou čínské statistické údaje často manipulovány v souladu s vládní politikou, mají údaje o růstu zveřejňované různými provinciemi stejný problém,“ řekl Sun.
Podle něj úředníci KS Číny falšují údaje, aby neznepokojili vůdce režimu Xi Jinpinga.
„Za současných okolností proto mohou být čísla o hospodářském růstu spíše symbolická než podstatná a vůbec nemohou odrážet skutečnou situaci čínské ekonomiky,“ řekl Sun.
W. Paul Chiou, profesor na katedře financí na Northeastern University v Bostonu, řekl deníku Epoch Times, že soukromá spotřeba v Číně tvoří méně než 40 % celkové ekonomiky, zatímco v ekonomice USA je to 70 %.
„Největší podíl na čínské ekonomice mají investice, které realizují především společnosti napojené na vládu a tvoří asi 40 procent ekonomiky země,“ uvedl.
Chiou uvedl, že nejnovější údaje ukazují, že čínské investice i spotřebitelská důvěra klesají.
„Investice do fixního kapitálu za prvních osm měsíců činily 3,4 procenta, což znamená, že čínská ekonomika je ve vážném stavu,“ řekl.
Podle Chioua je nesmyslné používat míru hospodářského růstu jako ukazatel pro studium vývoje Číny. Místo toho by se měl měřit z hlediska blahobytu lidí.
„To, na čem skutečně závisí blahobyt lidí, je určitá sociální infrastruktura, jako je sociální zabezpečení, péče o seniory, podpora rodiny, pomoc lidem v jejich obživě nebo zlepšení zdravotnického a vzdělávacího systému,“ řekl.
Na této zprávě se podíleli Luo Ya a agentura Reuters.
–ete–