Dvaadvacetiletá žena, která je od narození slepá, poprvé uviděla sama sebe – zatímco ležela na operačním stole.
Vicki Umipeg se narodila předčasně ve 22. týdnu a vážila jen 3 kg. Její oční nerv byl poškozen v důsledku vysokého obsahu kyslíku v inkubátoru, což mělo za následek úplnou slepotu. Neměla žádné zrakové vjemy, vůbec nevnímala světlo.
Ve 22 letech byla v Seattlu vyhozena z auta, což mělo za následek těžká zranění – fraktury lebky, otřes mozku a poranění krku, zad a nohy. Během oživování v nemocnici zjistila, že se vznáší u stropu.
Měla panoramatické vidění a viděla ženské tělo ležící na kovovém operačním stole, na jehož záchraně pracovali muž a žena z lékařského personálu. Když si všimla výrazného snubního prstenu na ženině ruce, uvědomila si, že je to její prsten a že žena, která tam leží, je ona sama.
Protože byla celý život slepá, nikdy ten prsten ani své tělo neviděla. Teprve při tomto zážitku blízké smrti (NDE) uviděla svůj prsten.
Vicki byla předmětem výzkumu doktora Jeffreyho Longa, praktického radiačního onkologa v Kentucky v USA. Long se studiu zážitků blízké smrti věnuje více než 25 let. Prozkoumal a přezkoumal více než 4 000 případů jedinečných zážitků NDE a zveřejnil je na svých internetových stránkách Near-Death Experience Research Foundation.
Long na základě svého výzkumu shrnul nejčastější zážitky NDE, které jsou podobné tomu, co zjistil Dr. Raymond Moody, známý jako otec NDE:
- Zážitky mimo vlastní tělo
- Nepřítomnost bolesti
- Průchod tunelem směrem k jasnému světlu
- Setkání se zesnulými blízkými v nebeské říši
- Prožití hluboké životní rekapitulace
Pocit ohromující lásky a míru
Vickiin případ spadá pod typický typ „mimotělního zážitku“. Její zážitek, zejména panoramatická vize, je společný všem lidem s NDE.
360stupňová vidění
V nedávném rozhovoru pro Epoch Times Long vzpomínal na svůj rozhovor se slepou ženou.
„Měla 360stupňové vidění, kdy si během zážitku blízké smrti mohla současně uvědomovat a zpracovávat vidění před sebou, za sebou, vpravo, vlevo, nahoře, dole.“
„Ve skutečnosti jsem Vicki řekl, že my ostatní máme v pozemském životě tato zorná pole ve tvaru koláče kvůli umístění očí, v očních důlcích. Doslova se mi vysmála, protože celá její životní zkušenost s viděním [během NDE] byla na úrovni 360 stupňů nebo sférického vidění.“
Kromě toho Vicki, původně neznalá matematiky a přírodních věd, po NDE intuitivně pochopila počty a porozuměla tomu, jak vznikají planety. Získala odpovědi na otázky týkající se vědy, matematiky, života, planet a Boha, zažila záplavu vědomostí a porozumění jazykům, které předtím neznala.
Od iluzí ke skutečnosti
Zážitky blízké smrti byly vědeckou komunitou často odmítány jako bludy a jedinci, kteří tyto zážitky prožili za ovlivněné svou vírou, ovšem v posledních několika desetiletích došlo k výraznému posunu v pohledu na věc.
V roce 1978 pět nezávislých lékařů a vědců – John Audette, který získal titul magistra věd, Dr. Bruce Greyson, Dr. Raymond Moody, Ken Ring, který má doktorát ze sociální psychologie, a Dr. Michael Sabom – spoluzaložilo Mezinárodní asociaci pro studium blízké smrti a otevřelo tak cestu ke zkoumání těchto mimořádných zážitků vědeckou optikou.
„Poprvé jsem o zážitcích blízké smrti slyšel před desítkami let, když jsem byl na stáži,“ řekl Long, „a to v jednom z nejprestižnějších lékařských časopisů na světě, v Journal of the American Medical Association.“
Související příběhy:
„Listoval jsem časopisem a hledal článek o rakovině a úplnou náhodou jsem v názvu článku našel výraz „zážitek blízké smrti“. Byl jsem zmatený, protože nic z toho, co jsem se učil na lékařské fakultě, to nevysvětlovalo. Buď jste naživu, nebo mrtví
Článek napsal Sabom, kardiolog, který studoval lidi, kteří přežili zástavu srdce a kóma. Někteří pacienti uváděli, že jejich vědomí vystoupilo z těla a pozorovali, co se děje, zatímco jejich tělo bylo v bezvědomí, napsal. To, co popisovali, že viděli, bylo přesné do nejmenších detailů.
O několik let později se s ním manželka jednoho z Longových přátel z vysoké školy podělila o svůj podrobný a pozoruhodný zážitek blízké smrti. „Během operace v celkové anestezii u ní v důsledku alergické reakce došlo k zástavě srdce, což znamená, že jí přestalo bít srdce,“ uvedl Long.
„V tu chvíli měla mimotělní zážitek, byla svědkem chaosu na operačním sále a slyšela hlasitý alarm z EKG monitorujícího její srdce. Krátce prošla tunelem a ocitla se v jiné než pozemské říši, kde se setkala s dalšími bytostmi. Tam dostala na výběr, zda se má vrátit do svého života. Požádala bytosti o radu a po rozhovoru se rozhodla vrátit se do svého těla. Byla úspěšně resuscitována.“
Long se divil, proč tento fascinující jev nezkoumá více lidí, a tak se vydal na cestu sbírání případů NDE. Vytvořil databázi 4 000 případů. „Jde o zdaleka největší veřejně přístupnou sbírku zážitků blízkých smrti na světě,“ řekl deníku Epoch Times.
V průzkumu se lidí přímo zeptal na reálnost jejich zážitku a téměř 95 % respondentů uvedlo, že jejich zážitek byl „rozhodně skutečný“.
30 neúspěšných hypotéz
Podle Longa lidé, kteří jsou k NDE skeptičtí, navrhli více než 30 různých vysvětlení těchto zážitků.
„Důvod, proč existuje tolik těchto skeptických vysvětlení, a koluje jich více než 30, je velmi jednoduchý, protože žádné z vysvětlení skeptiků nevysvětluje nic během zážitku blízké smrti, natož vše, co se přihodí,“ řekl Long deníku Epoch Times.
Hypotézy o halucinacích vyvolaných hypoxií (sníženou hladinou kyslíku) a hyperkarbií (zvýšenou hladinou oxidu uhličitého) byly vzneseny jako vysvětlení toho, proč NDE neprožíváme. Důvod je prostý: „Z lékařského hlediska to vede ke zmatenosti a sníženému vědomí, nikoliv ke zvýšenému,“ uvedl Long.
Studie časopisu Lancet zkoumala stovky pacientů, kteří byli úspěšně resuscitováni po zástavě srdce nebo po klinické smrti. Osmnáct procent těchto pacientů uvedlo NDE. Pokud je mozková hypoxie příčinou způsobující zážitky blízké smrti – a každý klinicky mrtvý má hypoxii – pak by většina pacientů měla zažít NDE, míní výzkumník. To se však nestalo.
Jiní argumentovali, že NDE by mohly vysvětlovat endorfiny, přirozeně produkované látky v mozku podobné narkotikům. Endorfiny však působí na mozek po události, která zmírňuje bolest, ještě více než hodinu, což není v souladu s NDE, řekl Long.
„U zážitků blízké smrti v okamžiku, kdy se vrátí do svého fyzického těla – bum –, nedochází k žádnému zmírnění bolesti ani ničemu jinému. Okamžitě mají bolesti,“ uvedl Long.
Jiní hovořili o záchvatech. Long řekl: „Záchvaty obecně způsobují snížené nebo podstatně změněné vědomí, nikoliv jasné, konzistentní zážitky.“
Ernst Rodin, bývalý prezident Americké společnosti pro klinickou neurofyziologii, k tomu poznamenal: „Přestože jsem během tří desetiletí svého profesního života viděl stovky pacientů se záchvaty spánkového laloku, nikdy jsem se s touto symptomatologií [NDE] jako součástí záchvatu nesetkal.“
Studie časopisu Lancet rovněž dospěla k závěru, že léčba pacienta léky nebo strach ze smrti s NDE nesouvisí.
Dvojnásob nemožné
Kromě toho byly NDE zdokumentovány dokonce i při celkové anestezii. „V celkové anestezii byste neměli mít žádný možný lucidní, organizovaný, vědomý zážitek,“ uvedl Long.
Někteří lidé byli při zástavě srdce v celkové anestezii. V takovém případě by podle Longa mělo být „dvojnásobně nemožné mít jakýkoli vědomý zážitek“. A přesto mají stejný typicky hyperlucidní, hyperbdělý a hypervědomý zážitek, jaký se vyskytuje u všech ostatních zážitků blízké smrti, dodal.
„To téměř samo o sobě vyvrací jakoukoli možnost, že by NDE byly způsobeny fyzickou funkcí mozku.“
Bez ohledu na kulturu, náboženství a věk
Mezi další hypotézy patří psychologický model, který předpokládá, že NDE jsou způsobeny představami založenými na osobním, náboženském nebo kulturním pozadí. Jednotlivci však často uvádějí NDE, které jsou v rozporu s jejich životními zkušenostmi nebo přesvědčením o smrti.
Někteří lidé tvrdí, že NDE jsou kulturně podmíněné. Long však zjistil, že tyto zážitky jsou „pozoruhodně podobné, ať už k nim dochází kdekoli na světě“.
„Nezáleží na tom, kde na světě se odehrávají, není v tom žádný rozdíl. Ať už jste, řekněme, muslim v Egyptě nebo hinduista v Indii, křesťan ve Spojených státech, nebo dokonce ateista, všude na světě k zážitkům blízké smrti dochází, a ať už jejich předchozí systém víry byl nebo nebyl jakýkoli, obsah toho, co se během zážitku blízké smrti děje, je nápadně podobný.“
Po zemětřesení v Tangshanu v Číně v roce 1976 pozorovali čínští vědci podobný vzorec NDE jako západní záznamy. Mezi 81 přeživšími mělo 65 % zvýšenou jasnost myšlení, 43 % pocítilo odloučení od svého fyzického těla a 40 % pocítilo stav beztíže. Zážitky byly podobné bez ohledu na věk, pohlaví, povolání nebo zdravotní stav před zemětřesením.
Long studoval skupinu dětí ve věku 5 let a mladších, průměrný věk byl 3,5 roku a tyto děti byly „prakticky kulturně nepopsaná tabule“, podotkl. „Obsah zážitků těchto velmi malých dětí je nápadně podobný obsahu zážitků blízké smrti starších dětí a dospělých,“ popsal.
Setkání s Bohem
Moody, který začal studovat NDE před více než půl stoletím, poukázal na to, že mnoho lidí s NDE popisuje setkání se zářivou světelnou bytostí známou jako „Bytost světla“, jak Moody popisuje ve své knize Život po životě: „Zkoumání fenoménu – přežití tělesné smrti“.
Toto světlo je často popisováno jako jasná a nepopsatelná záře, která neškodí očím. Většina jedinců toto světlo vnímá jako vyspělou bytost prodchnutou láskou a teplem nebo jako Boha. Vicki také uvedla, že při svém NDE viděla postavu s mimořádnou září a poznala, že tato bytost je Ježíš.
Za účelem dalšího zkoumání pravdivosti „Boha“ v zážitcích blízké smrti provedl Long v letech 2011 až 2014 výzkum o Bohu na základě 420 případů NDE od lidí různých profesí a společenských vrstev.
Před prožitkem blízké smrti věřilo v „absolutní existenci Boha“ 39 % lidí. Po jejich NDE se tato víra zvýšila na 72,6 procenta. Počet osob, které věřily v absolutní existenci Boha, se zvýšil o 86 procent a jejich víra v Boha výrazně zesílila, napsal ve své knize „Bůh a posmrtný život: Nové převratné důkazy o Bohu a zkušenostech blízké smrti“.
Long pečlivě prozkoumal 277 popisů setkání s Bohem a zjistil, že se jejich popisy významně shodují – jde o všemilující a všemohoucí nejvyšší bytost vyzařující lásku a milost.
Mezi další společné rysy setkání s Bohem popsaných v zážitcích blízké smrti patří neodsuzování, přijetí toho, kým jsou, a pocit jednoty nebo sjednocení s Bohem. Komunikace je v podstatě vždy nefyzická nebo telepatická.
Pozitivní poselství
Než se Long ponořil do výzkumu NDE, trápily ho otázky typu „kdo jsme“, cítil, že jsme mnohem víc než jen to, jak funguje náš fyzický mozek. Zážitky blízké smrti poskytují přesvědčivé důkazy o existenci vědomí mimo tělo, věčnější existence, prohlásil Long.
Nejsme jen omezené provozní stroje, ale životy s mnoha možnostmi, které přesahují naše současné poznání. A to je to „nejsilnější pozitivní poselství“ pro celé lidstvo, dodal.
–ete–