Věčné chemikálie (per- a polyfluorované látky neboli PFAS) se v životním prostředí prakticky nerozkládají. Hromadí se v lidském těle a podle odborníků mohou vést k závažným zdravotním rizikům, od onemocnění rakovinou přes jaterní problémy, poškození ledvin a štítné žlázy až k různým vývojovým vadám.
Nedávno jsme informovali, že český Státní zdravotní ústav (SZÚ) zjistil věčné chemikálie u více než 90 % sledovaných vodovodů.
Nyní vědci identifikovali PFAS i v desítkách různých značek balených vod ve světě.
Více než 99 procent balené vody obsahuje věčné chemikálie
Tým deseti vědců z Velké Británie, Spojených států a Číny zkoumal výskyt věčných chemikálií ve vzorcích 112 lahví balené vody (88 lahví bylo z plastu a 24 ze skla), které se prodávají ve Velké Británii a Číně. Jednalo se o 87 různých značek pocházejících z 15 zemí světa (Evropa, Severní Amerika, Asie a Oceánie).
Ve všech vzorcích vědci zjistili výskyt kyseliny perfluorooktanové (PFOA) a v 99 % vzorků vědci identifikovali kyselinu perfluorooktansulfonátovou (PFOS). Obě dvě kyseliny patří do skupiny věčných chemikálií PFAS.
„Naše výsledky poukazují na to, že i když většina vzorků splňuje současné zdravotní limity, je nutné provádět důkladné monitorování a regulaci, aby se ochránilo veřejné zdraví,“ uvedl na internetových stránkách Univerzity v Birminghamu vedoucí studie Stuart Harrad.
Vědci našli více věčných chemikálií ve skleněných lahvích než v plastových
Ačkoliv nešlo o statisticky významný rozdíl, vědci detekovali větší množství PFAS ve skleněné balené vodě než ve vodě plastové. Podle vědců by to mohlo být tím, že plast vykazuje vyšší absorpci PFAS než sklo. Výsledky výzkumu tedy odhalily skutečnost, že zdrojem PFAS nejsou plastové láhve, ale samotné podzemní zdroje vody.
Vyšší hodnoty věčných chemikálií byly také zaznamenány především u minerální vody ve srovnání s vodou upravovanou.
Množství těchto chemikálií v pitné vodě je podle odborníků možné snížit prostřednictvím jednoduchých úprav, jako je filtrování nebo vaření.