Ondřej Horecký

28. 11. 2024

Přední světová ocelářská skupina ArcelorMittal oznámila, že investice do zeleného vodíku prozatím odkládá. Výroba železa ze zemního plynu se podle ní v Evropě také nevyplatí, proto si počká na vývoj událostí.

Oznámení se týká investic do zelené výroby oceli prostřednictvím technologie přímé redukce železa (DRI) v kombinaci s elektrickými obloukovými pecemi (EAF). DRI je poháněná tzv. zeleným vodíkem, který je vyrobený z obnovitelných zdrojů jako jsou větrná a solární energie.

Nákres procesu výroby bezemisní oceli. Vodík vyrobený z obnovitelných zdrojů energie (OZE) se použije k výrobě DRI železa z kvalitní železné rudy, které se pak zpracuje na ocel v elektrických obloukových pecích opět poháněných OZE. (Devlin, Alexandra & Kossen, Jannik & Goldie-Jones, Haulwen & Yang, Aidong. (2023). Global green hydrogen-based steel opportunities surrounding high quality renewable energy and iron ore deposits. Nature Communications. 14. 10.1038 / s41467-023-38123-2.)

V klimatické zprávě publikované v roce 2021 slíbila společnost, že do svých závodů ve francouzském Dunkirku, španělském Sestao a německém Hamburgu nainstaluje v roce 2025 DRI zařízení. O rok později měla v plánu investovat do DRI provozů v ocelárnách v belgickém Ghentu a německých Brémách. Tyto plány nyní padají.

„Tyto projekty byly založeny na příznivé kombinaci politického, technologického a tržního vývoje, který by usnadnil investice do dekarbonizace tím, že by pomohl kompenzovat výrazně vyšší kapitálové a provozní náklady, které by tato přechodná strategie zahrnovala,“ uvedla společnost 26. listopadu v tiskovém prohlášení.

Dodává, že evropská politika, energetika a tržní prostředí se nevyvíjely příznivým směrem a vodík zůstává příliš nákladný a ani zemní plyn není v Evropě ekonomicky atraktivní.

„Zelený vodík se vyvíjí velmi pomalu, aby se stal životaschopným zdrojem paliva a DRI výroba na bázi zemního plynu v Evropě zatím není konkurenceschopná jako dočasné řešení,“ píše se ve zprávě. Vodík bude mít podle společnosti význam až někdy po roce 2030.

Jako další důvody uvádí „významné nedostatky“ v mechanismu uhlíkové daně (CBAM), která má zabránit levným, neekologickým dovozům oceli z Číny a dalších zemí. Ocelářskému koncernu vadí i nízká poptávka.

„I když máme zákazníky, kteří nízkouhlíkovou ocel chtějí, ti, kteří ji chtějí a jsou ochotni si za ni připlatit, jsou stále ve velké menšině,“ uvedl výkonný ředitel firmy Aditya Mittal.

Vyčkáme dalšího vývoje

Společnost si proto počká na rok 2025, kdy má dojít k několika důležitým událostem jako přezkoumání fungování CBAM, zveřejnění Akčního plánu pro ocel a kovy nebo přezkoumání dosavadních ochranářských opatření pro evropský ocelářský průmysl.

„Očekávám, že politická rozhodnutí přijatá v roce 2025 nám pomohou objasnit, jak budeme postupovat vpřed k dekarbonizaci našich aktiv,“ poznamenal Mittal.

Koncern ve zprávě naznačil, že zřejmě upraví klimatické cíle ve svém dalším klimatickém výhledu a uvedl, že absolutní emise společnosti se v Evropě od roku 2018 sice snížily o 28,2 %, ale „převážně kvůli nižší produkci v důsledku slabé poptávky“.

Zároveň však ujišťuje, že plány na dosažení nulových emisí do roku 2050 platí a vyjmenovává zelené projekty, které běží dál, například pořízení obří obloukové pece ve španělském závodu na dlouhé produkty nebo zvyšování výroby z existujících obloukových pecí v Sestao.

Zelená ocel – hudba vzdálených let

Technologie DRI-EAF, tedy ekologické zpracování železa za použití vodíku a následnou přeměnu na ocel v obloukových pecích, je v současnosti jednou z hlavním cest, jak dosáhnout zelené, bezemisní oceli. Je však značně nákladná.

Bývalý generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek uvedl v rozhovoru v roce 2018, že investiční náklady DRI projetků jsou „astronomické“.

„Závod s technologií DRI, který postavil rakouský Voestalpine v USA na břehu Mexického zálivu na výrobu 2 milionů tun železa, stál v přepočtu zhruba 20 miliard korun. Při aktuálních cenách oceli jsou to nenávratné investice, i když do nich započítáte cenu CO2. V Evropě si takové zařízení vůbec nedokážu představit,“ prohlásil pro Ocelářskou unii.

Od té doby se toho moc nezměnilo. Technologie výroby oceli za použití bezfosilních paliv, jako je vodík, zůstávají nadále drahé, byť s nimi velcí hráči v oboru experimentují. Studie z roku 2023 ukázala, že ze 300 zkoumaných lokalit na celém světě je konkurenceschopná výroba zelené oceli pomocí DRI-EAF technologie možná jen v blízkosti obratníku Kozoroha a Raka, tedy v teplých krajinách, které se kromě vysoce kvalitní železné rudy a nízkých mezd vyznačují „vynikající solární energií s doplňkovým větrem na pevnině“.

To se může časem změnit, nicméně je to stále ještě v nedohlednu. „Pokud ceny koksovatelného uhlí zůstanou vysoké, mohla by bezfosilní ocel dosáhnout konkurenceschopnosti v příznivých lokalitách od roku 2030 a dále se zlepšovat do roku 2050,“ píší autoři studie.

Další studie, tentokrát ze srpna 2024, rovněž uvádí zvýšenou atraktivnost vodíku v horizontu desítek let.

„V krátkodobém horizontu se očekává, že poptávka po oceli na bázi zeleného vodíku bude omezená a do roku 2030 bude tvořit 2 % současné celkové produkce oceli. Kolem roku 2040 se však očekává fáze transformace, která se vyznačuje zrychleným růstem. Předpokládá se, že do roku 2050 dosáhne celosvětová poptávka 35 % současné celkové produkce oceli,“ uvádí výzkum.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny
Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny

Dnes je druhá adventní neděle, přezdívaná bronzová, do Štědrého dne zbývají dva týdny. Na adventním věnci tak lidé podle tradice rozsvítí druhou ze čtyř svíček.

Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů
Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů

Světové události dne 7. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí
Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí

Pro podnikatele a farmáře třetí generace Davida Stelzera je dobře zásobená potravinová spíž základem pro život v hojnosti. Podělil se s námi o své zásadní rady.

Konec věku scientismu
Konec věku scientismu

Veřejnost je nově skeptická k celé řadě věcí, jejichž kritici byli ještě nedávno považováni za bláznivé podivíny. Šílenství kolem schopnosti vlády kontrolovat klima se setkává s novým odporem. Vlády a společnosti, které zavedly povinné očkování, čelí na základě soudních rozhodnutí vysokým pokutám.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.